Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rituální tance kolem zelených energií

21.02.2005  |  zdroj: Lidové noviny  |  123× přečteno      vytisknout článek

Rituální tance kolem zelených energií Už rok čeká na schválení návrh zákona o alternativních zdrojích energie. Je potřebný nejen kvůli ubývajícímu množství fosilních paliv, ale také proto, že větší zastoupení v energetické produkci požaduje EU. Dnes by se návrh teoreticky mohl dočkat schválení. Výroky mnohých poslanců však už dříve naznačily, že vůle chybí.
Mezi alternativní zdroje reálně využitelné v Česku patří především slunce, vítr, spalování biomasy, bioplyn, vodní elektrárny a geotermální zdroje, přičemž kapacitu posledních dvou už asi moc zvyšovat nepůjde. Ale i postoj k ostatním byl u nás dlouho velmi chladný - studie odborníků masově dokazovaly nevhodnost a bezperspektivnost alternativních zdrojů ještě dlouho poté, co se v jiných zemích výroba zelené energie nadějně rozjížděla. Po vstupu do EU, která alternativní zdroje podporuje, však bylo třeba změnit taktiku. Tak vznikl první návrh zákona o alternativních zdrojích energie, který nakonec vypadal tak, že buď bude schválen a prakticky podpoří monopolního výrobce elektřiny a potlačí větrnou a solární energii, nebo půjde na dlouho k ledu. Stalo se to druhé.
Zde je potřeba malé vysvětlení. Z hlediska nákladů se alternativní zdroje velmi liší: zatímco spalování biomasy je celkem levné, vítr a slunce požadují velké investice a ekonomická efektivnost je podstatně nižší. Původní návrh tedy (zjednodušeně řečeno) zdánlivě logicky zavrhl jinde používaný model stanovení pevné výkupní ceny a vytvořil systém jakýchsi obchodovatelných certifikátů, které měly nespravedlnost zmírňovat. Byl však natolik komplikovaný a přístupný účelovým manipulacím, že by ve svém důsledku nejspíš vedl k pravému opaku. Podle některých ekologických aktivistů vše nasvědčovalo tomu, že výsledek bude zvýhodňovat spalování biomasy nebo jen její pouhé přidávání k uhlí, což by z různých důvodů nahrávalo ČEZ.
V této souvislosti není bez zajímavosti, že právě spalování biomasy je alternativní zdroj, který produkuje CO2, na jehož vypouštění stanoví limity tzv. kjótský protokol. Preferování biomasy na úkor ostatních alternativních zdrojů tak jaksi mimochodem v konečném důsledku prospívá jaderné lobby - a tedy opět ČEZ.

V cizině to už znají

Nová podoba zákona naštěstí komplikovaný systém certifikátů opustila a (opět zjednodušeně řečeno) navrhuje odběr elektřiny za pevné výkupní ceny po určitou dobu. Podobá se tak obdobným zákonům zemí, kde se už zřetelně stačilo projevit, že to má na rozvoj technologií alternativní energetiky příznivý vliv.
Asi nepřekvapí, že při debatách o této podobě zákona v sobě mnozí poslanci náhle odhalili dosud ukrývané starosti o krásy české krajiny, bezpečnost ptactva a péči o občany. Podle nich totiž větrné elektrárny kazí výhled, vraždí ptáky, hlučí a esteticky nezapadají mezi krásy našeho venkova. Pomineme-li, že totéž činí i klasické a jaderné elektrárny, dráty vysokého napětí, dálnice, telekomunikační stožáry a průmysl vůbec, pak je především zvláštní, jak se hnutí a petice proti využití síly větru masově vyrojily právě v mezidobí mezi hlasováním o první a druhé verzi zákona.
A kdyby ani to nepomohlo, pak je tu ještě pojistka: někteří odborníci se navíc ještě přou, jestli podporovat jen velké větrníky, nebo jen malé větrníky. Velké prý jsou modernější, pomalejší, nezabíjejí ptáky, nehlučí, je jich potřeba méně (a ne tak nahlas řečeno: na jejich stavbu dosáhnou jen velmi silní investoři), malé naopak tolik netrčí, mohou je provozovat i běžní podnikatelé a v případě poruchy jedné jednotky není výpadek tak velký. Než se dohodnou, může to chvilku trvat - nebylo by tedy lepší s těmi alternativními nevímco ještě počkat? A to ani nemluvím o neutichajících hlasech stále požadujících preferovat spalování biomasy...
Sečteno: jestli se u nás podaří výrobu alternativních energií skutečně (a nejen papírově) v dohledné době rozjet, bude to malý zázrak.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist