Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

NÍZKOENERGETICKÁ VÝSTAVBA JAKO FORMA TRVALE UDRŽITELNÉHO ROZVOJE

28.02.2005  |  zdroj: STAVITEL  |  128× přečteno      vytisknout článek

Nízkoenergetické a energeticky úsporné stavby se sice již stávají součástí moderní výstavby i v České republice, ale stále ještě můžeme čerpat mnoho zkušeností z aplikovaného výzkumu a realizací v jiných zemích.

Leccos o tom u nás naznačují příklady experimentálních pasivních či nízkoenergetických objektů prozíravých investorů.

Tento trend by měl v prvé řadě přinést snížení ekonomické zátěže budoucích uživatelů v nákladech na vytápění. U bytového sektoru je zřetelným efektem také zvýšení životní úrovně domácností.

NEJEN NÁSTROJ KE SNIŽOVÁNÍ SPOTŘEBY

Hovoříme-li o nízkoenergetické výstavbě jako nástroji trvale udržitelného rozvoje ve stavebnictví, měli bychom zmínit nejen cíl snižování konečné spotřeby energie v objektu, ale i cíle další, jako je například snižování emisí skleníkových plynů, snižování finančních nákladů jednotlivců i celé společnosti.

Finanční náklady se netýkají pouze provozu budoucího objektu, ale i výroby stavebních prvků a likvidace stavby po ukončení její morální či fyzické životnosti. Souvislosti s energetickou náročností staveb lze nalézt v rozvoji průmyslových odvětví, zabývajících se výrobou stavebních a ostatních materiálů, které jsou využívány při realizaci energeticky úsporných budov. Nízkoenergetická výstavba by měla částečně pokrývat nárůst spotřeby energie v ostatních odvětvích současného hospodářství. Spotřeba naší populace roste a pokud známe možnou úsporu energie, je žádoucí podle toho jednat.

V současnosti lze nízkoenergetické objekty postavit ze všech známých stavebních materiálů či jejich skladeb. Pod pojmem nízkoenergetický dům si představujeme objekt s konečnou spotřebou energie na vytápění, limitovanou hodnotou 50 kWh/m2 za rok. (Průměrná spotřeba energie na vytápění v bytových budovách stávajícího bytového fondu se pohybuje okolo 200 kWh/m2 za rok -viz graf.)

Stavby dosahující pasivních či nízkoenergetických parametrů často využívají obnovitelné zdroje energie, jejichž podíl by měl v budoucnosti vzrůstat. Důvodem je nízká potřeba energie na pokrytí tepelných ztrát budovy a tedy i úměrná finanční investice do obnovitelných zdrojů energie, využívaných pro pokrytí těchto ztrát či přípravu teplé užitkové vody.

Jak ukazuje graf průběhu a předpokládaného vývoje bytové výstavby v České republice do roku 2015, ve střednědobém horizontu se výrazná změna trendu nepředpokládá.

Snižování potřeby energie není ovšem pouze otázkou stavební části konečného objektu, ale jedná se o propojení několika užších specializací. Kromě architektů a projektantů by se na daném projektu měli podílet odborníci z oblasti energetiky, vytápění atd. Tyto profese mohou výrazně ovlivnit realizaci výstavby s nízkoenergetickými parametry.

Využít každé příležitosti

Při využívání dosavadních znalostí v oblasti nízkoenergetické výstavby a při celkovém ročním objemu dostavěných a rekonstruovaných bytů představuje potenciál dosažitelných úspor energie hodnotu v řádu stovek terawatt ročně. Tento fakt z ní činí velmi vhodný nástroj pro snižování provozních nákladů, ale také příležitost pro investiční financování třetí stranou prostřednictvím metody EPC. Nezbytná je i podpora menších a středních podnikatelů v sektoru nízkoenergetické výstavby (např. ve výrobě stavebních materiálů z odpadních a druhotných surovin) a jeho prosazování prostřednictvím podpůrných programů ministerstev.

Jednou z forem cílené výchovy k povědomí trvale udržitelného rozvoje ve stavebnictví je například první ročník studentské soutěže Nízkoenergetická výstavba, kterou na podzim 2004 vyhlásila společnost Enviros, s.r.o., ve třech kategoriích: Architektonické zpracování rodinného či bytového domu dosahujícího nízkoenergetických parametrů; Urbanistické zpracování území vyčleněného pro bytovou výstavbu a návrh využití obnovitelných zdrojů energie v nízkoenergetické výstavbě. Výsledky budou prezentovány v odborných časopisech, na internetu a vybrané projekty budou nominovány do soutěže "Energetický projekt roku", kterou již třetím rokem vypisuje Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Spoluvypisovatelé třetího ročníku "Energetického projektu" jsou firma Enviros, s.r.o., Česká energetická agentura a společnost ABF, a.s.

AUTOR: Ing. Tomáš Vanický
AUTOR: Ing. Michal Šváb


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Nízkoenergetická výstavba v ČR naráží na detaily.
Již dlouhou dobu se zabývám tepelnými izolacemi a zajímám o nízkoenergetickou výstavbu. V úvodu musím říci, že podle mých výpočtů nemá obvykle průměrný dům v ČR spotřebu na úrovni 200 kWh/(m2.a), ale méně. Moje zkušenost vychází ze vzorku o cca 300 RD. Toto však není to, co mě vede k napsání glosy článku. Při řešení problémů v novostavbách, které zjišťuji mimo jiné i měřením infrakamerou zjišťuji, že hlavním nedostatkem je neřešení stavebních detailů. Dokonce i u publikací, které by chtěly být vzorové jsou zásadní chyby v těchto řešeních. Výsledkem pak je, že i když dům má tepelné izolacena úrovni nízkoenergetických domů, celková spotřeba tepla je řádově vyšší.
Dalším problémem je provětrávání tepelných izolací a infiltrace vzduchu.
Neposledním problémeme pak kombinování různých stavebních systémů, které sice samy o sobě jsou pouižitelné, avšak jejich vzájemná kombinace je nevhodná, respektive projektant se obvykle tímto dopadem na stavbu vůbec nezabývá.

Zdraví
Roman Šubrt
vloženo: 07.03.2005 01:04     vložil:  Roman Šubrt Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist