Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Švédská tepelná čerpadla

02.03.2005  |  zdroj: STAVITEL  |  141× přečteno      vytisknout článek

Moderní, úsporné a také ekologické vytápění pomocí tepelných čerpadel, která umožňují získávat energii z obnovitelných přírodních zdrojů a současně šetří 65 - 75 % nákladů na vytápění a přípravu teplé vody, je stále více populární.

S rostoucími náklady na energie se zvyšuje zájem o úsporné zdroje i u nás. Možnost ušetřit přibližně dvě třetiny nákladů na vytápění a ohřev vody vyvažuje počáteční vyšší investici oproti klasickým plynovým nebo elektrickým kotlům.

Švédská firma Nibe s dlouholetou tradicí patří mezi nejvýznamnější výrobce tepelných čerpadel v Evropě, kde jich instalovala více než 220 000. Sortiment zahrnuje prakticky všechny typy v široké škále výkonů (viz www.nibe-cz.com).

Předností kompaktní jednotka

Nejprodávanějším na našem trhu je tepelné čerpadlo Fighter 1210, označované jako země/voda, to znamená, že zdrojem primární energie je buď plošný zemní kolektor, nebo kolektor uložený ve vrtu. Získalo si oblibu zejména proto, že se jedná o kompaktní jednotku, která na malé ploše 60 x 60 cm obsahuje kromě vlastního tepelného čerpadla také oběhová čerpadla primárního i topného okruhu, dvouplášťovou nádrž na teplou užitkovou vodu o objemu 160 45 litrů a elektrické topné těleso, které slouží jako elektrokotel při dotápění za velmi nízkých venkovních teplot. Software umožňuje řízení dvou teplotních okruhů do podlahového topení i do radiátorů a automaticky upravuje teplotu topné vody podle aktuální venkovní teploty. Tím je zaručena maximální efektivnost provozu.

Fighter 1210 se dodává ve výkonech od čtyř do přibližně 10 kW. Pro domy s větší tepelnou ztrátou nebo s vyššími nároky na teplou užitkovou vodu nabízí firma Nibe typ Fighter 1110 o výkonech až 15 kW. Tato řada tepelných čerpadel nemá zabudovanou nádrž na TUV a kombinuje se podle potřeby se speciálními dvouplášťovými zásobníky Nibe VPA, které mají velkou teplosměnnou plochu a měděné vypláštění. Jsou k dispozici ve třech velikostech s označením VPA 200/70, 300/200 a 420 /150, kde označení odpovídá zhruba objemu vnitřní/vnější nádrže v litrech.

Další typy zařízení

Dalším typem této řady je Fighter 1310, vyráběný ve čtyřech výkonových variantách 20, 25, 30 a 40 kW. Obsahuje dva samostatné kompresory, což umožňuje řízení vytápění a ohřevu vody velmi efektivním způsobem. Při potřebě vyšších výkonů je možné propojit a společně řídit kaskádu těchto čerpadel a tím získat potřebný výkon.

Příkladem instalace takové kaskády je vytápění zámku Štěkeň. Jedná se o památkově chráněný objekt ležící v blízkosti Strakonic. Instalováno je zde sedm tepelných čerpadel F 1310 30 kW o celkovém výkonu 210 kW. Zdrojem primární energie je 33 hlubinných vrtů, každý o hloubce 110 m.

V nabídce firmy Nibe jsou také tepelná čerpadla vzduch/voda, což jsou venkovní jednotky, které získávají energii z venkovního vzduchu. Vyrábějí se ve dvou základních typech: Fighter 2005 o výkonech 8, 10 a 14 kW a Fighter 2010 o výkonech 6 a 8 kW s unikátním dvoustupňovým kompresorem, který umožňuje v období s nízkou potřebou tepla snížit výkon na polovinu a tím dále podstatně zvýšit úspory.

S několika funkcemi

Specialitou, která na našem trhu není zatím dostatečně doceňována, jsou teplená čerpadla, zajišťující řízené větrání a současně využívající teplo odpadního vzduchu pro vytápění a ohřev vody. V nových, dobře zaizolovaných domech s utěsněnými okny je omezena přirozená cirkulace vzduchu, proto je nutné pamatovat na dostatečné větrání, aby nedocházelo k hromadění nežádoucí vlhkosti a dalších škodlivin. Vhodným řešením je i v tomto případě tepelné čerpadlo, zejména lze doporučit Fighter 600P. Je to zařízení určené pro menší objekty a nízkoenergetické domy (princip je patrný ze schématu).

Aby tepelné čerpadlo mohlo pracovat hospodárně, je nutné, aby objem vzduchu přiváděný k tepelnému čerpadlu byl větší než 120 m3 /hod. U větších objektů, kde je potřebný objem výměny vzduchu velký, pracuje čerpadlo pouze s odváděným ventilačním vzduchem. U menších objektů umožňuje konstrukce Fighter 600 přisávání venkovního vzduchu k tepelnému čerpadlu. Využívá se tedy jak teplý odpadní vzduch, tak do určité teploty i venkovní vzduch.

Také toto tepelné čerpadlo obsahuje nádrž na teplou vodu a elektrické topné těleso. Chod jednotky je tichý a lze ji využít nejen pro menší dobře zateplené rodinné domky, ale také pro samostatné byty, kde může být umístěna například i v koupelně.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist