Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rada EU pro životní prostředí se letos poprvé sejde v Bruselu

10.03.2005  |  125× přečteno      vytisknout článek

Rada EU pro životní prostředí se letos poprvé sejde v Bruselu

Ve čtvrtek 10. března 2005 se v Bruselu uskuteční řádné zasedání Rady EU pro životní prostředí. Delegaci České republiky povede náměstek ministra – ředitel sekce zahraničních vazeb Tomáš Novotný.

Rada pro životní prostředí projedná řadu témat:

q      Lisabonskou strategii - tzv. Kokova zpráva v listopadu 2004 vyhodnotila plnění Lisabonské strategie po pěti letech. Evropská komise se v souladu s jejím doporučením chce v příštích letech zaměřit na podporu růstu a zaměstnanosti při respektování principů udržitelného rozvoje. Vývoj musí být vyvážený, protože ekonomický rozvoj je také podmíněn stavem životního prostředí; na druhou stranu ekoinovace, úspory energií a podobná opatření nejen chrání životní prostředí, ale také přispívají k ekonomickému růstu.

q      Zhodnocení environmentální politiky za rok 2004 – vedle hodnocení minulého roku Evropská komise ve své zprávě sděluje, že se v roce 2005 zaměří především na změnu klimatu, biodiverzitu, vztah zdraví a životního prostředí, dále na podporu eko-inovací, energetické účinnosti a udržitelného využívání přírodních zdrojů.

q      Střednědobé a dlouhodobé strategie zaměřené na snížení emisí skleníkových plynů – boj proti změně klimatu vyžaduje širokou účast rozvinutých i rozvojových zemí, s přihlédnutím k jejich specifickým potřebám a možnostem. V rámci dlouhodobých strategií v oblasti změny klimatu je potřeba podporovat výzkum a vývoj, zavádění nových účinnějších technologií, zvyšování energetické účinnosti, opatření na snižování emisí ze sektoru dopravy (včetně letecké a námořní), postupné rozšíření evropského systému obchodování s emisemi na další skleníkové plyny (dosud se týká jen CO2).

q       Příprava na 13. zasedání Komise OSN pro udržitelný rozvoj (CSD13, New York, 11. – 22. 4 2005) - Přípravu České republiky zajišťuje pracovní skupina Rady vlády pro udržitelný rozvoj pod vedením Ministerstva životního prostředí. Komise OSN pro udržitelný rozvoj se v létech 2004-2005 zabývá tématy voda, sanitární služby a lidská sídla.

q       Příprava na 1. zasedání smluvních stran Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látkách (2. – 6. 5 2005, Punta del Este, Uruguay) – toto zasedání bude projednávat procesní a organizační záležitosti pro provádění této důležité úmluvy. Ministři budou rovněž diskutovat o rozšíření počtu regulovaných látek.

q       Příprava na 2. zasedání smluvních stran Aarhuské úmluvy (25.-.27.5.2005 v Almaty, Kazachstán) – na zasedání se má diskutovat např. o  zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí, o efektivnějším nakládání a využívání informací v elektronické formě, o uplatňování principů Úmluvy v rozhodovacích procesech v oblasti životního prostředí na mezinárodní úrovni či o účasti veřejnosti při rozhodování ve strategických záležitostech.

Na Radě EU pro životní prostředí se také bude jednat o nové chemické politice REACH, o ochraně volně žijících ptáků a o problematice dovozu nelegálně vytěženého dřeva do EU.

Zástupci České republiky budou ostatní členské státy informovat  o konání 7. mezinárodní konference „Acid Rain“, která se uskuteční ve dnech 12. – 17. června 2005 v Praze. Konference má představit nové poznatky z oblasti problematiky kyselých dešťů jako součást širší problematiky znečišťování ovzduší.

Aarhuská úmluva byla sjednána 25. června 1998 a představuje mezinárodní právně závazný dokument, který je zaměřen na posílení transparentnosti v oblasti životního prostředí. Úmluva je rozčleněna do tří hlavních pilířů: zpřístupňování informací o životním prostředí veřejnosti, aktivní účast veřejnosti v rozhodovacích procesech a zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí. Česká republika již Aarhuskou úmluvu ratifikovala. Z dalších členských států EU Aarhuskou úmluvy již ratifikovalo Rakousko, Belgie, Kypr, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Portugalsko, Slovensko či Španělsko.

Stockholmská úmluva na ochranu lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými vlivy persistentních organických polutantů byla sjednána v roce 2001 a podepsalo ji 90 států včetně České republiky. Úmluva vstoupila v platnost v roce 2004. 

Další informace:

Komise OSN pro udržitelný rozvoj http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPISF42QRRP

Stockholmská úmluva o POPs - http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPKQF6Y247O

Stockholm Convention on POPs - www.pops.int

UNEP (Komise oSN) - www.unep.org

Aarhuská úmluva –

www.env.cz d986acbcde330d43c12567d300436c70?OpenDocument


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist