Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nový koncept v návrhu staveb

22.03.2005  |  zdroj: EKONOM  |  123× přečteno      vytisknout článek

Udržitelnost rozvoje společnosti nabývá v současnosti na významu.

Globální oteplování, klimatické změny, údobí nekontrolovaného odpadového hospodářství a trvalé poškozování přírodních zdrojů, to vše vyžaduje změnu v uvažování, ale především chování v mnoha oblastech lidské činnosti. Stavebnictví zde samozřejmě hraje významnou roli.

Co je to Re-thinking space?

Koncept byl vyvinut společnostmi VELUX, White Design a Willmott Dixon, které poskytují zájemcům informační a poradenský servis včetně podpory v oblasti strategického doporučení pro prostorové potřeby a přípravy souhrnného projektu. Současně lze získat i projektový management, podporu, či kompletní řízení výstavby, architektonické řešení a konečně údržbu během celé životnosti budovy. Primárně je tento koncept návrhu staveb uvažován jako řešení pro komerční a veřejný sektor, ovšem své klienty nachází i v oblasti bydlení.

Pilotním projektem konceptu Re-thinking space, jehož základní myšlenkou je trvalá udržitelnost rozvoje promítnutá do oblasti návrhu, provádění a provozu staveb, je regionální administrativní a školicí středisko společnosti VELUX ve Velké Británii.

Výrazný posun v konstrukci

Podoba stavby již sama o sobě signalizuje výrazný posun v pojetí architektonického návrhu. Nosná konstrukce je dána dřevěnými lepenými rámy, které spočívají na betonové základové desce. Ta tvoří také podlahu prvního podlaží a spolu s cihelnými bloky přispívá k regulaci teplotních poměrů v budově. Těžká betonová konstrukce absorbuje teplo v průběhu dne a uvolňuje je v noci. Jižní strana střechy je pokryta břidlicí, severní strana šindelem, obvodový plášť je obložen dřevem. Jde tedy o materiály, které mají exkluzivní estetické, ale i funkční vlastnosti.

Pro objekt je charakteristická promyšlená geometrie, hojné využití dřeva coby osvědčeného stavebního materiálu, ale především systém přirozené ventilace. Je založen na elektrickém otevírání a zavírání oken řízeném senzory. K ovládání slouží centrální řídicí jednotka, která vyhodnocuje informace o rychlosti a směru větru, vnější a vnitřní teplotě, osvitu a případných srážkách.

Efektivnost se nedá přehlédnout

Koncept Re-thinking space vyžaduje ve srovnání s běžnými standardy nižší náklady na údržbu a díky maximálně efektivnímu využití energie také na provoz budovy. Lze tu pozitivně vnímat ekologické nakládání s přírodními zdroji, a stejně tak je možné poukázat na prokazatelně nižší emise CO2. Stavba postavená za využití konceptu Re-thinking space spotřebuje zhruba 25 % energie objektu postaveného konvenčním způsobem, u něhož jsou rovněž až třikrát vyšší emise CO2.

Systém neomezuje stavebníky či architekty v rozvržení a konfiguraci různě užívaného prostoru a nabízí relativně neomezené možnosti pro rozvinutí představ a uspokojení požadavků budoucího uživatele budovy.

Flexibilita konceptu Re-thinking space uspokojí specifické požadavky na budoucí provoz objektů, mezi něž patří kanceláře, školy, nemocnice, obytné komplexy, hotely a objekty pro odpočinek, výstavní síně a budovy občanské vybavenosti.

Zdraví až na prvním místě

Koncept Re-thinking space pracuje s přirozenou ventilací a eliminuje zdravotní rizika související s využitím klimatizace. Společně s uplatněním přirozeného osvětlení tak významně přispívá k vytvoření optimálního pracovního či obytného prostředí a minimalizuje riziko vzniku faktorů vytvářejících tzv. syndrom nemocných budov. Tyto skutečnosti mají i svůj pozitivní ekonomický dopad, který se prokazatelně projevuje snížením nemocnosti uživatelů budov. To kladně ovlivňuje hospodaření organizací, jež koncept Re-thinking space využívají. Vědecké studie na toto téma prokazují, že příznivé prostředí v budovách s přirozeným větráním a osvětlením může snížit absenci zaměstnanců z důvodu nemoci až o jednu čtvrtinu.

Trvale udržitelný rozvoj

Vzhledem k hrozbě globálního oteplování, změnám klimatu a stavu přírodních zdrojů je trvale udržitelný rozvoj stále aktuálnější. Zastavěné prostory a jejich environmentální dopad hrají v tomto ohledu důležitou roli. Budovy dnes spotřebovávají přes 50 % celkové energie. Dle dostupných materiálů může přístup Re-thinking space u nově budovaných staveb snížit výdaje za energii až o 75 %.

Posouzením životního cyklu stavby zjistíme, že využití koncepce Re-thinking space obnáší výrazný ekonomický aspekt. Investiční náklady jsou u ní obecně mírně nižší, zatímco provozní jsou doslova zlomkem nákladů konvenčně řešené stavby.

Důležitou roli při ekologické koncepci Re-thinking space přirozeně hrají také použité materiály. Důraz je přitom kladen na možnosti jejich recyklace.V průběhu výstavby je množství vznikajícího odpadu minimalizováno díky důkladně připravené projektové dokumentaci.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist