Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

KRAJINA POCHYBNOSTÍ JAKO 15. ROČNÍK FESTIVALU EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC 2005 - EDO 2005.

07.04.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

KRAJINA POCHYBNOSTÍ JAKO 15. ROČNÍK FESTIVALU EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC 2005 - EDO 2005.

Již 15 let na přelomu dubna a května oživuje kulturní a společenský život Olomouce festival Ekologické dny Olomouc. Pořádá jej Město Olomouc (Středisko ekologické výchovy OŽP MmOl a sdružení Sluňákov) ve spolupráci s celou řadou organizací a s pomocí dobrovolníků. Na Ekologické dny se sjíždějí lidé z celé České republiky a i proto jeho návštěvnost v posledních letech přesahuje 20000 lidí. Návštěvnost festivalů dle statistické ročenky MŽP ČR z roku 2004 je (údaje z roku 2003): EDO 23709 osob, festival Ekofilm 3300 osob, TSTTT Uherské Hradiště 2660 osob. EDO se tak postupně staly největší akci, která se snaží o zvýšení ekologického povědomí veřejnosti, o vytváření a udržení veřejného prostoru pro otevřenou diskusi o složitých problémech vztahu lidí a jejich životního prostředí.

I letos festival nabízí celou řadu besed, kulturních představení, programů pro školy a učitele, výstav a pobytů v přírodě a seminář zabývající se současnou úrovní našeho školství. V rámci Ekologických dnů Olomouc proběhne i sázení stromů na PadmaFarmě v Bělé u Jevíčka a druhově bohatého lesa na Svatém Kopečku s Hnutím Duha Olomouc. Zpestřením již tradiční výtvarné soutěže DDM Olomouc “Poznej a chraň” je první ročník fotografické soutěže “Krajiny vnitřní a vnější” na motivy stejnojmenné knihy Václava Cílka.

Geolog Václav Cílek se zúčastní i ojedinělé osobní veřejné prezentace fotografií autorů, kteří budou vybráni v prvním kole soutěže. Vzhledem k této tvůrčí části soutěže se v porotě objeví herečka Ivana Plíhalová a vlastní fotografické umění zhodnotí fotografové Jindřich Štreit, Ibra Ibrahimovič a Milena Valušková. Odměnou všem zúčastněným soutěžícím i divákům bude pořad o vynikajícím českém fotografovi Josefu Sudkovi, připravený znalcem jeho díla Zdeňkem Kirschnerem.  

Besedami v Divadle hudby (15.-17.4) bude prolínat hlavní motiv letošních EDO: pochybnosti o různých aspektech pobytu lidí na Zemi, vztahu lidí a krajiny jejich domovů.  O životním prostředí, víře, vědě, organismech a člověku přijedou “pochybovat” uznávaní popularizátoři nejnovějších vědeckých poznatků,  například psychiatr Cyril Höschl, sociologové Václav Bělohradský a Jan Keller, teolog Odilo Ivan Štampach, “filosofové přírody” Zdeněk Neubauer, Zdeněk Kratochvíl, Stanislav Komárek a biologové Jan Zrzavý, Vojtěch Novotný a David Storch. Řada z nich společně s kybernetikem Ivanem M. Havlem a matematikem Jiřím Fialou v pondělí 18.4, vysloví své pochybnosti o současném způsobu vzdělávání. V ten samý den se do Olomouce sjedou k “Ministerskému potlachu” i lidé, kteří se ocitli v roli Ministra životního prostředí. Nedávno odstoupivší Libor Ambrozek, dále Ivan Dejmal a Martin Bursík se zamyslí společně s přítomnými diváky nad současným stavem přírodního a politického prostředí. Jejich názory doplní Václav Bělohradský. 

Vedle vzpomínky na tvorbu Josefa Sudka nabídnou EDO i komponovaný program o básníkovi a grafikovi Bohuslavu Reynkovi, s autorem knihy rozhovorů s jeho syny Alešem Palánem, režisérem filmu “Jak žije básník” (1969), Josefem Protivou a brněnským hercem Františkem Derflerem. “Živelný večírek” o divočině bude zasvěcen Garymu Snyderovi a Josefu Váchalovi. Poznání zapomenutých drobných kulturně historických památek a přírody Malé Hané turistům nabídne společnost Olomouc historická. 

Oslavou života místo práce se stal tradiční prvomájový Ekojarmark na Horním náměstí. Lidé na něm i letos najdou informace o životním prostředí, řadu stánků s tradičními řemesly a nevládní organizacemi, hry a divadlo pro rodiče s dětmi a celou řadu dalších zajímavostí. Součástí Ekojarmarku je koncert, na kterém vystoupí například skupina Traband, harmonikář Václav Koubek, jazzem ovlivnění -123 minut a Javory s Petrem a Hanou Ulrychovými. Program koncertu obohatí i další kapely z Polska a Slovenska. Slavnostním zakončením EDO bude 3.5. varhanní koncert u Sv. Michala s výtečným německým varhaníkem českého původu Martinem Porubou.

Letošní průběh festivalu bude zaznamenávat svou dokumentární kamerou režisér Tomáš Škrdlant a je připravován sborník některých příspěvků. Festival s rozpočtem více jak půl milionu korun pořádá Město Olomouc s přispěním zejména Ministerstva životního prostředí ČR a Olomouckého kraje. Lidé mohou informace o programu festivalu nalézt v rubrice ekologie na teletextu ČT 1 a podrobné a stále aktualizované informace na internetových stránkách Města Olomouce www.olomoucko.cz

Mgr. Michal Bartoš, vedoucí SEV OŽP MmOl.

Doplňující informace pro média (historie EDO, anotace všech programů, profily hostů a fotogalerie). www.olomoucko.cz/slunakov. Přikládáme logo festivalu. Kontakt pro média: Michal Bartoš: 602-708181.

Kontakt pro veřejnost: 585513225 (222), slunakov@mmol.cz, www.olomoucko.cz/slunakov.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist