Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

11.04.2005  |  157× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

plikace zobrazuje geovědní vrstvy na území České republiky: GEOČR500 geologická mapa ČR v měřítku 1:500 000, GEOČR50 geodatabáze geologických map v měřítku 1:50 000, do níž je integrována společná geologická legenda ČR. Společná geologická legenda obsahuje informace o chronostratigrafi, litostratigrafii, litologii a regionálním zařazení jednotlivých horninových typů. Aplikace zpřístupňuje rovněž další datové zdroje z datového skladu ČGS (skládky, litogeochemická měření, analýzy povrchových vod atd.). WWW adresa:http://nts4.cgu.cz/website/GEOinfo/

Tým anglických vědců objevil, že motýli nepoletují v přírodě jen tak bezcílně, ale sledují velmi přesné letové dráhy. Na záda jim upevnili velmi drobné radiolokační opakovače a pozorovali jejich chování radarem. Takto získali biologové informace o letových drahách, rychlostech letu i způsobu pastvy tohoto hmyzu.
Poté, co se vědci přesvědčili, že malé zařízení na hřbetě hmyzu jeho chování nijak neovlivňuje, vypustili 33 menších motýlů do pole o rozloze 500x400 metrů. Radar dokázal zachytit motýly na vzdálenost až jednoho kilometru a úspěšně zaznamenal pohyby 30 z nich.
Pokus objevil, že motýli mají dva různé vzorce letu – rychlý a přímý oproti pomalejšímu nelineárnímu letu. Během přímého letu dosahují motýli rychlosti přibližně 2,9 m/s, během pomalejšího hmyz sbírá nektar z rostlin a létá ve smyčkách rychlostí okolo 1,6 m/s. Tyto smyčky a výkruty představují pravděpodobně orientační funkci. Pomáhají motýlům rozeznat rostlinu nebo místo k přezimování. Motýli byli schopni identifikovat a vyhnout se překážce až na 200 metrů a rozeznat správnou rostlinu ke sběru nektaru na stometrovou vzdálenost.

EUROMETAUX a EIMAG ve své tiskové zprávě k navrhované nové chemické politice REACH uvádějí, že současná podoba návrhy by poškodila metalurgický průmysl. Požadují proto, aby v přírodě se vyskytující anorganické suroviny - minerály, rudy a koncentráty - byly vyloučeny z REACH, tak jako jsou z REACH vynechány organické suroviny (ropa, zemní plyn, uhlí). Stejně tak požadují vyloučení z procesů REACH materiály k recyklaci

Ovčárna Ani 1. května se možná nezastaví vleky na Ovčárně. Majitelé areálu podali žádost o výjimku na CHKO Jeseníky." Jedná se jen o 1. květen, který připadá na víkend. Jinak vždy musíme skončit 30. dubna," uvedl vedoucí provozu na Ovčárně Libor Petrů. Další žádost putovala na ministerstvo životního prostředí. " Žádáme například o povolení nočního lyžování nebo o prodloužení vleků," řekl Petrů. Ochránci o květnovém lyžování rozhodnou 30. dubna, kdy na Ovčárně změří sněhovou pokrývku.

KRKONOŠE - Pracovníky Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), iniciující na konci zimní sezóny společnou schůzku s provozovateli horských chalup, krkonošští boudaři totálně ignorovali. Výzvu schůzky svolané koncem tohoto týdne na Hříběcí boudu, kde ochranáři chtěli s boudaři sladit často rozporné zájmy, vyslyšela pouze čtveřice podnikatelů.
"Přestože byli v dostatečném předstihu osloveni boudaři z oblasti Strážného, Lahrových bud, Předních a Zadních Rennerových bud a Klínových bud, účast pouze čtyř podnikatelů představovala značné rozčarování," konstatoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Ochranáři hodlali s boudaři probrat každoroční problém péče o horské louky spojený s možností dotací včetně pastvy ovcí a reagovat na kritické připomínky podnikatelů.
"Nejjednodušší způsob návratu ke květnatým loukám je pastva v kombinaci s pokosem," vyslechla čtveřice boudařů od pracovnice Správy KRNAP Andrey Moravcové. "Jde mj. o ochranu před povodněmi. Udržovaná louka má schopnost pojmout velké množství vody, když po zanedbaném porostu voda sjede," dodal ochranář Luboš Jiřiště.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist