Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

10 eko-omylů prezidenta Klause

03.05.2005  |  132× přečteno      vytisknout článek

Na oficiálních webových stránkách hlavy státu www.hrad.cz/cz  byla dne 27.4.2005 publikována tisková zpráva obsahující důvody odmítnutí podpisu pana prezidenta pod zákon na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Prezident současně zákon nevetoval. Zákon vyjde ve sbírce zákonu a bude účinný.

Pan prezident nicméně založil své rozhodnutí na věcně nesprávném zhodnocení situace. Ve zdůvodnění se dopustil celkem deseti ekologických a ekonomických (eko-) omylů:

1)      Zlobí se, že zákon jde nad rámec směrnice, přitom závazek podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2010 sám podepsal ve Smlouvě o přistoupení ČR k EU.

2)      Kárá autory, že podcenili cenu, která podle něj vede k hospodárnému využívání zdrojů, ale nezmiňuje, že cena neodráží vliv výroby elektřiny na životní prostředí.

3)      Tvrdí, že spalování biomasy vede k podobným efektům jako spalování uhlí nebo ropy, ale neuvádí, že bioenergie na rozdíl od fosilních paliv nepřispívá ke klimatickým změnám.

4)      Zpochybňuje  termín obnovitelnosti, přitom definice obnovitelných a neobnovitelných zdrojů toto zpochybnění vyvrací.

5)      Považuje výčet obnovitelných zdrojů za militantní ekologickou propagandu, přitom zákon kopíruje všeobecně akceptovanou definici ze směrnice 77/2001/EC.

6)      Vyčítá zákonu, že nezahrnuje jadernou energii, ale ta není obnovitelným zdrojem.

7)      Tvrdí, že nelze rozpoznat původ elektřiny, ale sám podepsal Energetický zákon, který označování původu elektřiny upravuje.

8)      Tvrdí, že předkladatelé zákona nebyli schopni vyčíslit dopad na státní rozpočet, který bude v miliardách ročně, přitom podpora výroby elektřiny dle zákona nebude mít žádné požadavky na státní rozpočet a dokonce dojde ke zvýšenému výnosu z DPH.

9)      Tvrdí, že produkce elektřiny z větrných elektráren se během pěti let zvýší 1551krát, ale podle expertních odhadů v důvodové zprávě zákona se zvýší 46,5krát.

10)  Tvrdí, že zákon nemůže podepsat, protože jde o tragický omyl, ale nevidí přínosy obnovitelných zdrojů energie, které snižují emise skleníkových plynů dalších látek, snižují závislost ČR na dovozu energií, jsou dlouhodobě jedinným známým nevyčerpatelným zdrojem a přispějí ke zvýšení kvality života občanů ČR.

Zůvodnění odmítnutí podpisu pana prezidenta je neprofesionální, nekompetentní, nevědecké, matematicky chybné, vychází z chybných postulátů a nesprávně vykládá zákon. Nikdo neupírá panu prezidentovi právo odmítnout podpis pod zákon, ale nelze ponechat bez povšimnutí argumentaci, která mate jak občany České republiky, tak členských států EU.

RNDr. Martin Bursík, spoluautor zákona na podporu obnovitelných zdrojů energie a exministr životního prostředí. Kontakt:         603 546 586, martin.bursik@ecoconsulting.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
skvost je třeba leštit....
ad1)směrnice přímo nesouvisí s uvalením nové daně na spotřebitele a dá se řešit zcela jinak.
ad2)to jednak není zcela přesné a navrch je to učební látka ze základní školy. Opakovat je to potřeba jen těm, kteří nedokončili...
ad3)to má pravdu - uhlík, spálením biomasy uniklý do ovzduší by jinak zůstal deponován v zemi - opět látka ze základní školy.
ad4)to je (stále) věcí diskuze napříč všemi obory, nikoliv omyl
ad5)opět taková polopravda - kdyby jen kopíroval bylo by to zlé (a navrch nemusí) - on ovšem jde až za hranice zdravého rozumu.
ad6)to také není tak zcela pravda - viz bod 4
ad7) Za prodej přístroje odělující tu zlou jadernou energii (z temelína) od té čisté dosud náš občan v rakousku sedí pro podvod(pokud vím) - dokážete vy přesvědčit rakouský soudy, že jde poznat jestli spotřebovávám energii z větrníku nebo z vodní elektrárny? A neplette sem EZ, ten se koncových spotřebitelů nijak nedotýká.
ad8) vzhledem k tomu, že programy na podporu produkce a využití energie z alternativních zdrojů využívají peníze ze státního rozpočtu a markantní zdražení energií v důsledku zákona nakonec klidně může vést k poklesu spotřeby nebo k importu ze států které se takovejmhle paskvilům vyhejbají má klaus pravdu - to je sázka do loterie, na kterou se ani nedá udělat slušnej odhad. Navrch zvýšenou zátěž občanů stát stejně bude muset saturovat někde jinde - a peníze samozřejmě vezme z rozpočtu, i když to nebude nazývat ekologicky.
ad9) to je stejně kvalifikovanej odhad jako z expertní zprávy - platí tu to samí co v bodě 8
ad 10)nelze vidět přínosy tam, kde téměř žádné nejsou a kde je mnohonásobně převyšují zápory. Pokud vím právě vaše vláda se chlubila loni výrazným exportem energiíí (bez oních obnovitelných zdrojů) a taky bych řekl, že pole větrných elektráren nebo fotovaltaických článků nijak výrazně nezvyšují kvalitu života ve svém okolí. Asi jste měl na mysli to zdražení elektřiny - občany při pohledu na hřebeny krušných hor pokryté větrnými elektrárnami vyluzujícími sladké sviš...svišš a z kolísajícími dodávkami energie a nestabilní sítí bude hřát pocit,že si to celé platí sami ze své kapsy (a taky že takhle to zmrvit nedokázali ani komančové...)

Zdůvodnění pana prezidenta mi v tomto případě příjde dostatečně profesionální a vědecké (rozhodně mnohem víc, než je v této zemi na tomto postě obvyklé). Nijak mne nezmátlo a normálně bych nechal jeho argumentaci zcela bez povšimnutí. Co mne ovšem doslova vyděsilo je reakce našeho exministra, kterou pokládám za hrubě zjednodušující, manipulativní a lživou ve své podstatě. Předpokládám, že člověk který byl ministrem životního prostření, honosí se titulem doktora přírodních věd a v mailu používá doménu s názvem Ekokonsulting není polointeligentní blb, takže hrubé opomenutí, vynechání některých "externalit" a nakonec i popírání biologických, ekonomických a fyzikálních zákonitostí musel v textu způsobit záměrně. Skvosty o jaderné fúzi z pátka jsou už sice z textu odstraněny (nikoliv zapomenuty), ovšem body 3 a 10 tam stále zůstávají jako varovná připomínka profesionálních kvalit našich současných tvůrců zákonů.
vloženo: 04.05.2005 02:13     vložil:  lokki Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist