Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MPO chce razantně seškrtat zákony, jež chrání zdraví

09.05.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

MPO chce razantně seškrtat zákony, jež chrání zdraví

Ministr průmyslu a obchodu připravuje program razantního seškrtání klíčových zákonů, které chrání zdraví veřejnosti. Své požadavky vypočítává v rozsáhlém materiálu, který se dostal do rukou Hnutí DUHA [1].

 

Některé návrhy vrací české zákony zpět na začátek devadesátých let. Milan Urban mimo jiné:

 

·        Chce úplně zrušit poplatky, které uhelné elektrárny, hutě, chemičky, spalovny odpadu, rafinérie a další znečišťovatelé hradí za vypouštění škodlivých exhalací do vzduchu.

 

·        Kritizuje zákon, podle kterého bude každý od září letošního roku moci z veřejného registru zjistit, kolik toxických látek vypouští do vzduchu nebo do řeky továrna v jeho městě. Podle MPO by tak lidé zjistili, že znečištění poškozuje jejich zdraví, což by mohlo „vyústit až do podávání žalob vůči podnikům na znečišťování prostředí s možnými potencionálními zdravotními dopady a tím i vyvolávání neklidu u obyvatelstva“.

 

·        Požaduje snížit nebo zrušit důležité standardy, které omezují exhalace do ovzduší a vypouštění škodlivých látek do řek – aniž by se jakkoli zabýval otázkou, jaké budou zdravotní důsledky vyššího znečištění na lidi v sousedství.

 

·        Navrhuje, aby si ministerstva sama sobě připravovala ekologické posudky na své návrhy vládních koncepcí a sama sobě si také vydávala hodnotící stanoviska. Takový návrh přitom Poslanecká sněmovna v roce 2003 velkou většinou hlasů zamítla.

 

·        Chce, aby vláda odebrala ministerstvu životního prostředí kompetence v recyklaci řady odpadů – autovraků, elektrošrotu, starých pneumatik, vyjetého oleje aj. – a předala je MPO.

 

Hnutí DUHA povede proti plánům ministra průmyslu kampaň s cílem zachovat ochranu zdraví a kvality života veřejnosti před znečištěním.

 

Podrobnější údaje o Urbanově programu v informačním listu na

www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/mpo_skrty_zakonu.pdf

 

 

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Materiál ministerstva průmyslu doslova bere dech. Že vládní materiál otevřeně požaduje před lidmi utajovat exhalace toxických látek, neboť by se mohli dozvědět o dopadech znečištění na své zdraví a bránit se, je prostě skandální. Plán počítá s razantním seškrtáním některých z nejdůležitějších českých ekologických zákonů, které chrání zdraví a kvalitu života každého z nás. Ministerstvo chce škrtnout důležité standardy, které omezují vypouštění škodlivých látek z průmyslu do vzduchu a řek, a přitom se vůbec nezabývalo dopady, jaké bude větší znečištění mít na zdraví lidí. Přitom dobré ekologické zákony podporují inovace, nové technologie a modernizaci průmyslu a konkurenceschopnost na mezinárodních trzích. Záměr ministra průmyslu dát přednost profitu několika velkých, obstarožních znečišťovatelů před zdravím občanů a svých voličů je pikantní první výkop do příprav na volební kampaň.“

 

 

Kontakt:      

Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Environmentální, ekologické a další faktory omezující rozvoj podnikání v ČR, MPO, duben 2005


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist