Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kde hledat sopky v Česku?

13.05.2005  |  1329× přečteno      vytisknout článek

Kde hledat sopky v Česku?

Na území ČR se nenachází žádné činné sopky. Nachází se ale u nás pozůstatky po sopečné činnosti z různých období geologické minulosti. Mezi nejmladší patří sopky v okolí Bruntálu (stáří kolem 2 milionů let) a sopky v okolí Chebu - Železná hůrka (stáří 170 - 400 tisíc let) a Komorní hůrka (stáří nad 450 tisíc let). Tyto nejmladší vulkanické projevy jsou dozvuky mnohem větší vulkanické činnosti, která probíhala na našem území v období svrchní křídy až kvartéru (maximální vulkanické projevy nastaly během třetihor) tzv. neoidní vulkanismus - to se vyskytovali sopky zejména na tzv. Oháreckém riftu (tj. linie táhnoucí se ve směru Cheb - Ústí nad Labem - Nový Bor), dále na tzv. Labské linii (tj. linie skrytá pod českou křídovou pánví (někdy chybně nazývána jako česká křídová tabule) probíhající ve směru SZ - JV), na severní a jihovýchndní Moravě (výskyty menších vulkanických center v okolí Bruntálu, Opavy, Ostravy a Uherského brodu), ale také se vyskytovali osamocené sopky rozptýlené různě v Čechách (např. Říp). Jak již bylo uvedeno nejintenzivnější vulkanismus probíhal na Oherském riftu a sopečnou činností vznikly Doupovské hory (stratovulkán - sopka u níž se střídají výlevy lávy a vrstvy sopečných vyvrženin - např. sopečný popel) a České středohoří (složitý vulkanický komplex, ze kterého dnes působením eroze zůstaly jen zbytky přívodních drah vulkánů a jiná vulkanická tělesa, která byla ukryta pod povrchem - sopečné kužele a jiné povrchové projevy se v Českém středohoří nezachovali. Jak Doupovské hory tak České středohoří (a vlastně i většina třetihorních vulkánů) vznikali přibližně před 40 - 18 miliony lety - to byla hlavní fáze třetihorní sopečné činosti. Tento vulkanismus byl spjat s procesy alpinského vrásnění.

Na území ČR však máme i starší pozůstatky po vulkanické činnosti v podobě vulkanických (sopečných) hornin na různých místech z období starohor a prvohor (to v samostatných oblastech, které dnes tvoří naše území také probíhala intenzivní vulkanická činnost - Český masív, který v ČR zaujímá přibližně území Čech, totiž vznikl až v mladších prvohorách variským vrásněním, kdy byly k sobě připojeny dříve samostatné bloky - mikrokontinenty). Z tak starých sopek se většinou nic jiného než vulkanické horniny nezachová. Jsou to například vulkanické horniny v oblasti středních a západních Čech nebo v Jeseníkách.


ZDROJ:www.gweb.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: udržitelný rozvoj
Jedná se zřejně o slepenec, usazený a zpevněnný štěrkopísek. Ztuhlé lávy bývají jemně krystalické (zrna ohraničaná krystalovými plochami). Pokud obsahují křemen, bývají sklovité, neboť křemenná tavenina potřebuje dlouhou dobu ke krystalizaci.
vloženo: 10.02.2007 16:40     vložil:  míša mýval Reagovat 
Sopka ve Valašském Meziříčí
Pracuji jako dřevorubec,zajímalo by mne,jestli v okolí Valašského Meziříčí byla někdy sopečná čínost.
Na mém pracovišti se nacházejí veliké kameny, v kterých jsou zalité malé kamínky(vypadá to jako beton). A to celé se nachází na opravdu velikém kopci.
vloženo: 13.01.2007 13:53     vložil: Jiřík Reagovat 
Radioaktivita hornin a sopečná činnost?
Zajímalo by mě jestli je radioaktivita hornin spjata s předchozí sopečnou činností? Vede mě k tomu fakt, že v okolí vyšších kopců nebo hor na Českomoravské Vysočině, kde jsou vyvřelinové horniny - žula, rula (Javořice, Melechov Sykoř apod) je vyšší radioaktivita (objemová aktivita alfa a beta, Radon 222. Lze takto diagnostikovat bývalé sopky?
vloženo: 25.05.2005 06:57     vložil:  Buchta pavel.buchta@zujih.cz Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist