Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

INNOREF je svým zaměřením u nás ojedinělý

19.05.2005  |  zdroj: Moderní obec  |  124× přečteno      vytisknout článek

INNOREF - Inovace a efektivní využívání zdrojů jako prostředek trvale udržitelného rozvoje

Mikroregion Hranicko společně s italskými a řeckými partnery uskutečňují od ledna v rámci Iniciativy INTERREG IIIC projekt známý pod zkratkou INNOREF - Inovace a efektivní využívání zdrojů jako prostředek trvale udržitelného rozvoje.

Projektového partnerství se zúčastňují italské regiony Friuli Venezia Giulia - jako hlavní partner a Umbria, region Western Greece z Řecka a mikroregion Hranicko z Olomouckého kraje. Cílem tříleté spolupráce je iniciovat společné aktivity v regionálním rozvoji a intenzívní výměnu zkušeností.

INNOREF na rozdíl od jiných dotačních titulů podpoří tzv. měkké projekty spíše neinvestičního charakteru. Měl by především zlepšit kvalitu života v regionech zaváděním konceptu udržitelného rozvoje a aplikací participačních procesů včetně udržitelnosti struktur regionálního marketingu a zvýšení kooperace mezi politickou a ekonomickou sférou, soukromým sektorem a veřejností.

Koncepci projektu tvoří pět složek, za každou nese zodpovědnost jeden z partnerů:

První: Obsahuje základní organizační a koordinační prvky nutné pro realizaci projektu (vyhlášení výběrového řízení na zaměstnance profesionálního poradenského centra a externí konzultanty, příprava výzvy na předkládání subprojektů, finanční zprávy a zprávy o projektových aktivitách, závěrečná zpráva o realizaci projektu).

Druhá: V rámci této části, za kterou odpovídá mikroregion Hranicko, bude zpracována regionální SWOT analýza - společná pro všechny partnerské regiony.

Třetí: Zaměřuje se na participační procesy jako na nezbytnou součást realizace projektu a subprojektů.

Čtvrtá: Zahrnuje implementaci subprojektů - vyhlášení výzvy, informační dny pro realizátory, implementace, monitoring, vyhodnocení a představení výsledků.

Pátá: Orientuje se na výměnu zkušeností mezi partnery včetně prezentace projektu.

Realizace projektu INNOREF by měla skončit v závěru roku 2007. Pro mikroregion Hranicko, který sdružuje 25 obcí, je vymezena podpora 37 mil. Kč, nutná finanční spoluúčast z národních zdrojů je 25 %.

Nejdůležitější aktivitou projektu je výběr osmi subprojektů, které mohou získat celkem 26 mil. Kč. V prvním čtvrtletí letošního roku probíhalo mapování projektových záměrů a v dubnu byla vyhlášena výzva na předkládání subprojektů. Jejich nositeli jsou obce, mikroregiony a neziskové organizace. Úzká vazba mezi předkladateli subprojektů a realizátory projektu umožní řešit reálné požadavky a problémy v regionu. Témata subprojektů musejí být inovativní a zajímavá i pro ostatní partnerské regiony.

Důležitým prvkem v realizaci projektu je účast veřejnosti, institucí a podnikatelů na rozhodovacích procesech. Členové projektového partnerství se aktivně zapojí do projektu a zajistí zpětnou vazbu. Rovněž pro každý subprojekt vznikne pracovní skupina, jejíž členové by měli zaručit tři základní pilíře udržitelnosti - sociální, ekonomický a ekologický.

V
každém z partnerských regionů dohlíží na realizaci projektu profesionální poradenské centrum. Sekretariát pro Hranicko (manažer projektů, projektový asistent a finanční manažer) se sídlem v Hustopečích nad Bečvou poskytuje administrativní a technické zázemí projektu a technickou asistenci pro subprojekty.

Na úrovni partnerských regionů zastřešují projekt společný koordinátor, metodický poradce a finanční manažer. V kompetenci řídící komise složené z politických zástupců regionů je celková strategie projektu, monitorování projektových aktivit, zpracování manuálu pro výzvu a výběr subprojektů. Úkolem tzv. rady partnerů, kterou tvoří manažeři rozvoje jednotlivých regionů, je faktická koordinace projektových aktivit.

Projekt INNOREF je svým zaměřením v České republice dosud ojedinělý. Od jeho uskutečnění se očekává získání nových znalostí a zkušeností, které mohou využít nejen členské obce z mikroreginu Hranicko, ale i ostatní obce a mikroregiony.

AUTOR: Jitka Bucherová
projektový asistent


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist