Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Signatáři Aarhuské úmluvy budou jednat v Almaty

23.05.2005  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

Signatáři Aarhuské úmluvy budou jednat v Almaty

Od 25. do 27. května 2005 se uskuteční v Almaty (Kazachstán) Druhé zasedání smluvních stran Úmluvy EHK OSN o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (Aarhuská úmluva)[1]. Česká republika podepsala tuto úmluvu v Aarhusu v roce 1998 a ratifikovala ji v roce 2004 [2].

Delegaci České republiky [3], v níž jsou zastoupeni odborníci Ministerstva životního prostředí i nestátních neziskových organizací na jednání povede Mgr. Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů MŽP.

Hlavní okruhy jednání

Největší pozornost bude věnována problematice uplatňování Aarhuské úmluvy při nakládání s geneticky modifikovanými organismy při jejich uvolňování do životního prostředí. V této otázce není dosud shoda mezi státy EU, které mají platnou  a fungující legislativu v oblasti GMO, a státy východní a jihovýchodní Evropy, kde ještě legislativa neexistuje a přitom se zde GMO v brzké budoucnosti zřejmě budou uplatňovat v zemědělské praxi.

Otázka přístupu k právní ochraně ve věcech životního prostředí se soustředí na příklady dobré praxe a zhodnocení současného stavu, případně přijetí doporučení smluvním stranám.

Pozornost nestátních neziskových organizací bude soustředěna na Pravidla účasti veřejnosti na mezinárodních fórech o životním prostředí (Pravidla účasti veřejnosti na rozhodovacích procesech s dopadem na životním prostředí). Návrh těchto pravidel připraven  příslušnou pracovní skupinou. Nyní jde o nalezení politického konsensu tak, aby se mezinárodní a nadnárodní rozhodovací procesy v oblasti ochrany přírody a životního prostředí dostaly pod veřejnou kontrolu.

Využívání elektronických informačních nástrojů ve věcech životního prostředí je nejrychleji se měnící problematika. V kontextu EU je tato problematika reflektována iniciativou INSPIRE se zaměřením na politiku životního prostředí (soustřeďuje na informace potřebné ke sledování a zlepšování stavu životního prostředí včetně ovzduší, vody, půdy a krajiny), v ČR pak mj. transformací Českého ekologického ústavu na CENIA – Českou informační agenturu životního prostředí. Pozornost bude věnováva i Strategii vzdělávání k udržitelnému rozvoji EHK OSN, schválené ve Vilniusu 18. března 2005.

Další informace:

http://www.unece.org/env/pp/mop2.htm

http://www.ucastverejnosti.cz 

Poznámky:

[1] Aarhuská úmluva byla podepsána dne 25. června 1998 na 4. ministerské konferenci EHK OSN „Životní prostředí pro Evropu“ v dánském Aarhusu. K dnešnímu dni Aarhuskou úmluvu podepsalo 39 zemí a Evropská unie, ratifikační proces již ukončilo 34 zemí a Evropská unie (17. února 2005). Úmluva vstoupila mezinárodně v platnost 30. září 2001, v ČR října 2004 (viz Sbírka mezinárodních smluv, částka 53/2004, Sdělení MZV č. 124/2004 Sb.m.s.).

První setkání smluvních stran proběhlo ve dnech 21. - 23. října 2002 v Lucce (Itálie). Mimořádné setkání smluvních stran proběhlo při příležitosti 5. ministerské konference „Životní prostředí pro Evropu“ konané ve dnech 21. – 23. 5. 2003 v Kyjevě (Ukrajina).

[2] Aarhuská úmluva je v mezinárodním kontextu považována za jeden z nejvýznamnějších dokumentů - je charakterizována jako kvalitativní předěl v komunikaci mezi státní správou a občany, jako nástroj k prohloubení demokracie a k prosazení lidských práv a svobod. Z tohoto důvodu je Aarhuské úmluvě a její ratifikaci věnována mimořádná pozornost jak v EHK OSN, tak v Evropské unii.

[3] Českou delegaci vede ředitel odboru vnějších vztahů MŽP Mgr. Jakub Kašpar a dále ji tvoří Ing. Karel Bláha, CSc, ředitel odboru environmentálních rizik MŽP, Mgr. Libor Dvořák, vedoucí odd. aproximace práva MŽP, Ing. Karel Jech, vedoucí odd. vzdělávání a osvěty MŽP, Mgr. Gabriela Tichá z odboru globálních vztahů MŽP, Mgr. Pavel Černý, Ekologický právní servis, Mgr. Pavel Činčera, o.s. BEZK a Ing. Eva Tylová, Zelený kruh.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist