Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ukončení projektu „Integrované plánované prosazování zákonů o životním prostředí“

24.05.2005  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

Ukončení projektu „Integrované plánované prosazování zákonů o životním prostředí“

V Benešově (hotel Atlas, Tyršova 2063) se bude ve středu 25. května 2005 ve 12.45 konat tisková konference, na které bude slavnostně ukončen patnáctiměsíční twinningový projekt „Integrované plánované prosazování zákonů o životním prostředí“, financovaný z programu Phare. Konal se ve spolupráci s Nizozemskem a pomohl České inspekci životního prostředí (ČIŽP) převzít standardy inspekcí Evropské unie. Konference se zúčastní twinningový poradce z Nizozemska Rob Bakx a český projektový vedoucí Pavel Šremer.

Novináře srdečně zveme.

Informace:

Rok po vstupu České republiky do Evropské Unie pokročila ČIŽP v přibližování svých pracovních procesů standardům EU. Jedná se o výsledek projektu zaměřeného na zlepšení kvality inspekcí a cest k prosazování zákonů životního prostřednictví prostřednictvím ČIŽP.

Jak řekl Rob Baks, nizozemský twinningový poradce, odpovědný za projekt: „Můžeme říci, že projekt byl velmi dynamický. Došlo k setkání tradičních a moderních metod, což přineslo určité výzvy. Největší výzvy však na ČIŽP ještě čekají, a to v podobě budoucí implementace a dalšího rozvoje témat projektu. Úspěch bude úzce záviset na způsobu řízení následných kroků. ČIŽP má rozhodně potenciál k dosažení vytýčených změn (zlepšení kvality a větší ekonomické efektivnosti), ale bude k tomu zapotřebí vytrvalost a otevřená mysl. V současnosti je to právě přístup, který znamená nejvíc.“

V průběhu patnáctiměsíčního twinningového projektu financovaného programem Phare, s názvem “Integrované plánované prosazování zákonů o životním prostředí”, který byl zahájen v březnu 2004 s plánovanými náklady 2,2 milionu eur (66 milionů Kč) (včetně financování investiční části), sdílely nizozemské orgány ochrany životního prostředí své zkušenosti s českými kolegy. Zvláštní pozornost byla věnována udržitelnosti výsledků projektu, a to jak ze strany české a nizozemské veřejné správy, tak ze strany Evropské komise. Pro usnadnění každodenní práci inspektorů ČIŽP bude pro ředitelství a oblastní inspektoráty zakoupeno vybavení v hodnotě přibližně 1,5 milionu eur (informační technika, laboratorní vybavení, mobilní nástroje pro odběr vzorků, atd.).

Cílem projektu bylo posílit kvalitu a organizační rozvoj v rámci ČIŽP. Pozornost byla věnována třem hlavním tématům:

1)     Strategickému plánu ČIŽP;

2)     Školicímu středisku a programu školení;

3)     Síti spolupracujících partnerských organizací podílejících se na inspekcích a prosazování v oblasti životního prostředí (hasičské sbory, policie, celní správa, orgány ochrany zdraví a bezpečnosti práce, hygienická služba, Státní zdravotní ústav, krajské a obecní orgány, atd.).

V prosinci 2004 byl ředitelem ČIŽP schválen Strategický plán, který mimo jiné obsahuje komunikační strategii, úsilí o modernější inspekční a prosazovací přístupy, školení a budování sítí partnerských organizací a jejich spolupráci.

V květnu 2005 rozhodlo Ministerstvo životního prostředí o vytvoření školícího střediska pro školení zaměstnanců ČIŽP a dalších pracovníků v resortu životního prostředí. Středisko bude provozovat Česká informační agentura životního prostředí (CENIA). Školení budou přístupná také pracovníkům partnerských organizací z veřejného sektoru. Proces vytvoření plně funkční sítě partnerských organizací na poli inspekcí a prosazování v oblasti životního prostředí bude dokončen později. Budování sítí je časově náročné, než začne přinášet výsledky. Správně fungující “síť orgánů” sdílející znalosti a zkušenosti je nezbytná a ve většině členských států EU existují národní a regionální formy sítí, Evropská Unie pak má síť IMPEL (http://europa.eu.int/comm/environment/impel/), která je široce oceňována pro svoji praktickou podporu rozvoje legislativy a programů EU. Ředitelství ČIŽP určilo pro budování a rozvoj sítí koordinátora.

V rámci projektových aktivit došlo k navázání mnoha kontaktů mezi projektovým týmem (čeští a holandští experti) na straně jedné a zaměstnanci ČIŽP a s ní spolupracujícími organizacemi na straně druhé. Do projektu se zapojila více než polovina pracovníků ČIŽP a téměř celý střední management prošel dvoudenním školením strategického plánování. V oblastních inspektorátech pak proběhla celá řada seminářů zaměřených na strategický rozvoj, tvorbu sítí a další témata. Celkem 125 inspektorů bylo proškoleno krátkodobými experty (KE) v prosazovacích technikách a 13 pracovníků z ČIŽP a partnerských organizací bylo KE vyškoleno na školitele. 

Další informace:

Česká inspekce životního prostředí -www.cizp.cz

Ministerstvo životního prostředí – www.env.cz

DCMR Environmental Protection Agency - www.dcmr.nl

InfoMil – Information Centre for environmental licensing and enforcement - www.infomil.nl

Kontaktní pracovníci:            

Martin Petrtýl, MŽPmartin_petrtyl@env.cz

Pavel Šremer, ČIŽP – sremer@cizp.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist