Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V pátek 20. 5. 2005 přivítal Český Západ více než padesát zástupců regionů z celé České republiky

06.06.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

V pátek 20. 5. 2005 přivítal Český Západ více než padesát zástupců regionů z celé České republiky

V pátek 20. května se v Kostelci na Tachovsku sešli zástupci tzv. „místních akčních skupin“ celé České republiky. Místní akční skupiny jsou tvořeny neziskovými organizacemi, podnikateli a představiteli místní samosprávy, jejichž společným cílem je rozvoj jednotlivých regionů.

Místní partnerství – prostor pro rozvoj současného venkova
Místní akční skupiny (MAS) začaly vznikat v roce 2003 jako uskupení občanských sdružení, podnikatelů a místní samosprávy, které mimo jiné spojuje působení na společném území a často tak navázaly na již fungující mikroregiony a rozšířily jejich možnosti. Na principech evropské iniciativy Leader, které jsou založeny na funkčním partnerství mezi členy místní akční skupiny a na spolurozhodování o budoucnosti regionu, spolupracují její členové na zpracování a následném naplňování strategie regionu. Společně tak určují rozvojové priority a následně také vybírají projekty, které podpoří ze společných prostředků, které pochází z národních zdrojů i ze zdrojů Evropské unie (v minulém roce to byl pouze program Leader ČR, připravený Ministerstvem zemědělství, letos se přidal Leader a v příštích letech by na těchto principech měly fungovat i další podpůrné fondy – např. Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova – EAFRD).
Od roku 2004 se z iniciativy Ministerstva Zemědělství ČR pořádají pravidelná setkání místních akčních skupin, jejichž cílem je představit jednotlivé skupiny a realizované projekty a předávat si tak zkušenosti s naplňováním místního partnerství. Na setkání vždy také vystoupí zástupci jednotlivých ministerstev s aktuálními informacemi z jejich resortů.

Na Českém Západě spolupráce funguje
Že principy místního partnerství a funkční spolupráce mají v MAS Český Západ, která se rozkládá na území Mikroregionu Konstantinolázeňsko, Stříbrského regionu a Města Planá u Mariánských Lázní, silný a využívaný potenciál, bylo zřejmé z vystoupení několika zástupců hostitelského regionu. Zdejší MAS si zvolila za společné téma „efektivní využívání místních přírodních a kulturních zdrojů“ a „rozvoj šetrného turistického ruchu“ a v tomto duchu realizovala prvních pět projektů, které představili jejich realizátoři. V Mikroregionu Konstantinolázeňsko a části Stříbrském regionu bylo z prostředků Leader ČR a jednotlivých obcí vyznačeno téměř 500 km cyklotras, které spojují nejen jednotlivé obce, ale také místní kulturní a přírodní památky a neopomíjejí ani kostel sv. Jana Křtitele v Okrouhlém Hradišti, který má díky dotaci z programu Leader ČR a spolupráci občanského sdružení Poutníci od sv. Jana a Římskokatolické farnosti v Okrouhlém Hradišti novou střechu a krov. Další dva projekty se týkaly podpory místních zemědělců, kterým byl poskytnut příspěvek na zakoupení strojů pro péči o krajinu a hospodářskou činnost.
V regionu je velký potenciál především v aktivitách neziskových organizací a jejich spolupráce s podnikateli. Letos v dubnu tak společně uspořádaly výlet do Italského Toskánska, kde po týden prezentovaly celou místní akční skupinu. Aktivity neziskového sektoru a možnosti jeho funkční spolupráce s podnikateli a obcemi bude v následujících měsících monitorovat projekt sdružení Receptt, podpořený Nadací Via.
Mimo oficální představení MAS Český Západ mohli účastníci setkání vidět také golfový klub v Alfrédově, Kladrubský klášter a unikátní skleněný betlém na zámku v Bezdružicích. Na všech místech je provedli zástupci majitele a informovali je o probíhajících aktivitách a fungující spolupráci v regionu.
V podvečer pak čekal účastníky varhanní koncert ve zmíněném kostele sv. Jana Křtitele v Okrouhlém Hradišti a poté ještě neformální beseda se zástupci neziskových organizací v Café Kryštofa Haranta v Dolních Polžicích.

Co se připravuje
Na setkání měly svůj prostor i referáty zástupců jednotlivých ministerstev. Ing. arch. Kamila Matoušková z Ministerstva zemědělství ČR, které má program Leader ČR na starosti, informovala o aktuálních problémech, které se na jejím úřadě řeší. Do budoucna by uvítala zvýšení počtu fungujících MAS. Jako nejčastější nedostatek mezi současnými MAS vnímá především chybějící originalitu a inovace ve všech směrech, které jsou jedním z významných aspektů iniciativy Leader. Jako slabé místo vidí také zatím málo rozvinutou spolupráci mezi jednotlivými MAS a to především přeshraniční. Proto vítá takováto setkání, která slouží nejen ke vzájemnému pozvání, ale především k výměně zkušeností a tvorbě společné sítě aktivních regionů v ČR.
S informacemi o průběhu programu Leader vystoupily také zástupkyně Státního zemědělského investičního fondu Ing. Lucie Lopatová a Helena Hanodová.
Ing. arch. Jan Florian z Ministerstva pro místní rozvoj ČR připomněl dlouholetou podporu projektů, které vycházejí z místní iniciativy v rámci Programu obnovy venkova (POV) a informoval o právě začínajících veřejných slyšeních pilotních projektů Leader v rámci POV. Dále představil novou oblast podpory v POV – projekty dětí a mládeže založené na komunitním plánování. V souvislosti s touto iniciativou byly vybrány tři projekty, realizované v roce 2004,  které budou poprvé reprezentovat Českou republiku na mezinárodní přehlídce projektů dětí a mládeže v Německu. Mimo zástupců jihomoravské obce Modrá, kde má spolupráce s mládeží již dlouholetou tradici (projekt Stezka porozumění), se přehlídky zúčastní i děti z Mořice na Prostějovsku, které si za pomoci obce vybudovaly vysokorychlostní internet a zástupci Černošína (člen MAS Český Západ – Místní partnerství), kde bylo z iniciativy občanského sdružení Pomozme si sami vybudováno dětské hřiště.

Hostům se na Českém Západě líbilo
 Setkání bylo většinou hostů hodnocené jako úspěšné, pochvalovali si zejména otevřený přístup organizátorů a pestrost připraveného programu. Předseda sousední MAS Vladař PhDr. Sušanka na závěr celého dne poznamenal: „Dali jste setkáváním MAS nový rozměr.“

Honza Florian
honza@receptt.net
tel. 777 870 202


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist