Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Strategické plánování? Společně s občany

21.06.2005  |  zdroj: Moderní obec  |  125× přečteno      vytisknout článek

Projekt Národní síť Zdravých měst (NSZM) aktivně podporuje realizaci komunitního strategického plánování za účasti veřejnosti.

Občané se podílejí například na tvorbě jednoho ze základních strategických dokumentů Zdravých měst - Plánu zdraví a kvality života (dále jen plán). Jeho komunitní část připravují pracovní skupiny složené ze zástupců města a občanů. Rozděleny jsou podle jednotlivých témat plánu (veřejná správa, doprava, životní prostředí, kultura, sport apod.). Plnění plánovaných cílů se obvykle v závěru roku projednává s širokou veřejností.

S nebývalým ohlasem se loni v prosinci setkalo veřejné projednávání plánu v Mladé Boleslavi. "Přišlo více než dvě stě lidí. U nás žije dost cizinců, kteří se sem přistěhovali za prací a k městu tudíž nemají hlubší vztah, a lidé, kteří tu sice bydlí trvale, ale až dosud nebyli příliš aktivní, proto nás počet účastníků příjemně překvapil," uvedla PhDr. Eva Pešková, náměstkyně primátora a politička odpovědná za projekt Zdravé město.

Souběžně se strategickým plánováním se veřejnost zapojuje do plánování dílčích záležitostí či oblastí, například do plánování úprav veřejných prostranství, poskytování sociálních služeb apod. Diskuse probíhají i v rámci tzv. kulatých stolů, na nichž většina městských úřadů spolupracuje s místními nevládními organizacemi.

NSZM svým členům nyní nabízí možnost propojit plány vytvořené společně s obyvateli s plány navrženými experty. Jde o projekt Strategické řízení municipalit k udržitelnému rozvoji, který finančně podpořil Státní fond životního prostředí.

"Projekt se zaměřuje na strategické řízení, na uvádění do praxe již vytvořených nebo vznikajících rozvojových dokumentů, jejich oživení a na propojení s expertními doporučeními ve vztahu k principům udržitelného rozvoje a podpoře zdraví," vysvětlil ředitel NSZM Ing. Petr Švec.

Od konce letošního dubna se projekt uskutečňuje v kraji Vysočina a v osmi městech (Litoměřice, Třebíč, Hodonín, Mladá Boleslav, Kopřivnice, Valašské Meziříčí, Vsetín a Chrudim).

"Projekt přišel v pravý čas, neboť v Hodoníně neexistoval "živý" strategický dokument. Rada města po dlouhém přešlapování vypsala výběrové řízení na dodavatele strategického plánu "na klíč" a současně rozhodla o zapojení města do projektu NSZM, což se nakonec ukázalo jako výhodnější," konstatoval místostarosta a politik pro projekt Zdravé město Hodonín Mgr. Ladislav Ambrozek.

Na podzim roku 2004 se s projektem a jeho plánovanými výstupy seznamovali vedoucí pracovníci městského úřadu. "Vedoucí odborů pochopili, že strategické plánování a řízení má širší souvislosti a vazby. Začali více diskutovat a spolupracovat. Uvědomili jsme si, že zvenku pro nás strategický plán nikdo nenapíše, že to musíme udělat sami. S pomocí NSZM jsme nastartovali přípravu živého a dlouhodobě udržitelného strategického plánu, který vzniká na principu partnerství," dodává Mgr. Ladislav Ambrozek.

Strategickým plánováním a řízením municipalit k udržitelnému rozvoji se NSZM zabývá dlouhodobě. V listopadu roku 2004 se na téma plánování rozvoje měst, obcí a regionů zaměřila devátá konference NSZM v Praze, letos v únoru se nad strategiemi měst a regionů zamýšleli politici Zdravých měst a regionů na semináři ve Velkém Meziříčí.

AUTOR: Markéta Židlická


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist