Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jestřábi i zelení mluví o ropě

29.06.2005  |  zdroj: HN  |  125× přečteno      vytisknout článek

Jestřábi i zelení mluví o ropě Americký politický systém se jen obtížně shoduje na energetické politice. V poslední době však někteří pozorovatelé upozorňují na novou "geo-zelenou" koalici - spojení konzervativních zahraničněpolitických jestřábů, kteří se obávají americké závislosti na ropě z Perského zálivu, a liberálních environmentalistů.
Z pohledu jestřábů není energetickým problémem neexistence ropných zásob, ale skutečnost, že zásoby jsou soustředěny v neklidné oblasti. Odpovědí je proto potlačovat americkou žízeň po ropě, nikoliv navyšovat dovozy.
Zelení tvrdí, že i kdyby dodávky energií byly hojné, schopnost životního prostředí vydržet nápor současných temp spotřeby je omezená. Argumentují především změnou klimatu - podle Mezinárodního panelu OSN dosáhnou atmosférické koncentrace oxidu uhličitého do roku 2100 bezmála trojnásobku své předprůmyslové hladiny.

Polovina oproti 70. letům
Spojené státy spotřebují čtvrtinu světové ropy, v porovnání s osmi procenty připadajícími na Čínu. V nejbližší době ještě světu ropa nedojde. Existuje více než bilión barelů potvrzených rezerv a další zřejmě ještě budou nalezeny. Dvě třetiny těchto prokázaných rezerv se však nacházejí v nestabilním Perském zálivu.
V minulosti měly rostoucí ceny na spotřebu ropy v USA silný dopad. Od cenových vrcholů 70. let se americká spotřeba ropy na dolar HDP snížila o polovinu, i kvůli posunu od průmyslové výroby k méně energeticky náročné produkci. Vytvořit softwarový program si vyžádá podstatně méně energie než vyrobit tunu oceli.
Na počátku 80. let tvořily náklady na energii čtrnáct procent americké ekonomiky, dnes sedm. Nedejme se mást dnešními cenami: po úpravě o inflaci by ropa musela stát 80 dolarů za barel, aby odpovídala úrovni v březnu 1981.
Nedojde-li k narušení dodávek a americké hospodářství poroste v průměru tříprocentním tempem ročně, podle vlády USA cena za barel ropy klesne k roku 2010 na 25 dolarů (v dolarech roku 2003) a pak se k roku 2025 zvýší na 30 dolarů. Energetická náročnost hospodářství bude dále klesat. Nicméně závislost na ropě poroste, z 20 miliónů barelů denně v roce 2003 na 27,9 miliónu v roce 2025.
Proto se objevuje "geo-zelená" koalice. Jejím dokladem může být nedávná zpráva Národní komise pro energetickou politiku, v níž jsou zastoupeny obě hlavní americké strany. Sám prezident Bush tvrdí, že ropné dovozy budou v dlouhodobém výhledu omezeny technologickým pokrokem v oblasti vodíkových paliv a palivových článků. K jejich dokončení však budou zapotřebí desítky let. Komise navrhuje opatření, jež by bylo možné realizovat dříve.

Co když přijde útok
V nedávné řeči před Kongresem naléhal například James Woolsey, člen komise a někdejší ředitel CIA, na využití hybridních benzíno-elektrických vozidel. Jejich baterie by bylo možné dobíjet přes noc pomocí levné elektřiny mimo špičku. Woolsey také navrhuje používání energeticky účinného etanolu vyráběného z celulózy. Prohlásil, že jeho program by spotřebu benzínu mohl výrazně snížit během několika let, nikoliv několika dekád. Vyhnul by se také potřebě dramatického zvyšování benzínových či uhlíkových daní, které se všeobecně přijímají v Evropě a Japonsku, avšak pro americké politiky nadále představují volební polibek smrti.
Vlády USA zřejmě v nejbližších několika letech americkou spotřebu energií výrazně neovlivní. I kdyby nová administrativa po Bushově odchodu v roce 2008 změnila politiku, nějaký čas by ještě trvalo, než by se důsledky projevily na skutečné spotřebě.
V nejbližších rocích pravděpodobně budou co do vlivu na spotřební vzorce důležitější tržní síly než vládní politiky (společnosti jako General Electric se například zavazují k zeleným cílům, které jdou daleko za vládní regulace). Během příštího desetiletí by však společné působení trhů a vlády mohlo přinést významnou změnu. Mezi lety 1978 a 1987 vládní regulace například vyústily ve zdokonalení výhřevnosti paliv o 40 procent u nových automobilů vyráběných v Americe.
Budeme-li žít ve světě bez překvapení, pak má zřejmě Bushova administrativa pravdu, že americká žízeň po ropě poroste v příštích dvou dekádách o 1,5 % za rok. Avšak politický rozvrat v Perském zálivu nebo nový teroristický útok v USA by situaci prudce změnit.
Pravděpodobnost takových událostí není zanedbatelná. Zásadní úbytek americké žízně po ropě proto v dlouhodobějším výhledu není nijak vyloučen.
Autor přednáší na Harvardově univerzitě Copyright: Project Syndicate, 2005. www.project-syndicate.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist