Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ambrozek s Urbanem se přou o změny v ekologickém právu

18.07.2005  |  125× přečteno      vytisknout článek

Předkládaný materiál není podle Urbana v žádném případě v rozporu s principy ochrany životního prostředí a příslušných směrnic EU.

PRAHA -- Ministr životního prostředí Libor Ambrozek požádal dnes dopisem premiéra Jiřího Paroubka, aby z programu středečního jednání vlády stáhnul návrh ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana na změny šesti ekologických zákonů. Mimo jiné i kvůli tomu, že některé z navrhovaných změn jsou v rozporu s evropským právem. Podle Urbana návrhy v rozporu se směrnicemi EU nejsou a ulehčí podnikatelům v konkurenci.

"Ministerstvo zásadně nesouhlasí s předložením materiálu, protože obsahuje body, které jsou v rozporu s evropským právem, například zásadně zjednodušit zjišťovací řízení při posuzování vlivů na životní prostředí," citovala Ambrozkova mluvčí Karolína Šůlová ČTK z dopisu premiérovi. Ministerstvo průmyslu podle listu ignoruje připomínky ekologů a fakt, že Ambrozkův úřad o věci diskutuje s týmem vicepremiéra Martina Jahna.

Předkládaný materiál není podle Urbana v žádném případě v rozporu s principy ochrany životního prostředí a příslušných směrnic EU. "V době, kdy je zvyšování konkurenceschopnosti heslem Evropy, jsou naše podniky ve zbytečně nevýhodné pozici. Pokud chceme zachovat nebývalý hospodářský růst, je náprava naprosto nebytná," uvedl v tiskové zprávě.

Ministerstvo průmyslu podle návrhu, který má ČTK k dispozici, žádá, aby Ambrozkův úřad vypracoval novely zákonů do září. Autoři návrhu žádají změnu zákona o ovzduší, a to zrušení poplatků za znečišťování pro malé a střední zdroje při současném zavedení spotřební daně za energie v roce 2008. Změnit by se měla i kategorizace zdrojů znečištění. Pro některá odvětví chce ministerstvo průmyslu snížit limity emisí. Zrušena by měla být také přípustná míra obtěžování prachem.

Urbanův úřad si také přeje radikálně přepracovat zákon o ochraně přírody a krajiny. "Pro podnikatelskou sféru je zásadní povolování průmyslových a liniových staveb vládou v případech, kdy veřejný zájem výrazně převládá nad ochranou přírody," konstatuje dokument. Podobně je podle autorů návrhu třeba ztížit "často zneužívanou" účast veřejnosti na povolovacích řízeních. Tato dvě opatření už několikrát posuzoval parlament, dokument uvádí, že další dvě iniciativy předložili poslanci nedávno znovu.

Nezbytné je podle návrhu i radikální zjednodušení zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Investoři by podle něj už nemuseli při plánování stavby nechávat zpracovat kompletní dokumentaci vlivu záměru na životní prostředí, ale stačila by obdoba jednoduchého oznámení staveb. Zjednodušeno by mělo být také posuzování staveb s mezinárodním dosahem.

V oblasti čistoty vod navrhuje Urban uvolnit denní limity pro koncentraci těžkých kovů v odpadních vodách a otevřít jednání s Bruselem o odložení termínu, do kterého má Česko postavit čistírny vod u malých obcí o deset let až do roku 2020. Přehodnocena by měla být také kategorizace vod. Dokument poukazuje i na složitost a administrativní náročnost zákona o odpadech pro podnikatele. Zpochybňuje také funkčnost začlenění zpětného odběru výrobků do zákona. Nadbytečné je podle něj zpracovávání celoplošných hlášení o produkci a nakládání s odpady, diskutovat chce ministerstvo také o zrušení povinnosti původců odpadů zpracovávat plány odpadového hospodářství.

Soňa Remešová
Deník veřejné správy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist