Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

19.07.2005  |  128× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Evropská komise, průmysl a zástupci členských států EU navrhli změny chemické legislativy. Na žádost Evropské asociace chemického průmyslu CEFIC byl v říjnu minulého roku zahájen projekt, jehož cílem byla simulace fungování REACH v praxi od registrace chemikálií po jejich hodnocení. Výsledkem projektu SPORT (Strategie Partnership on REACH Testing) je zpráva, která zahrnuje 39 doporučení a návrhů na změnu současného textu. Tyto změny by měly zjednodušit implementaci legislativy po jejím schválení. Doporučení se týkají úpravy a zpřesnění a vyjasnění textu, změny organizačních struktur firem i státních institucí, které jsou do systému REACH zahrnuty a obsahují i návrh praktických pokynů pro firmy včetně helpdesku a IT systémů.

Ledeč nad Sázavou - Dvě květnová mláďata vzácného sokola stěhovavého budou k vidění v několika příštích měsících v okolí ledečského hradu. Právě na jeho půdě mají ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny tzv. vypouštěcí voliéru, kde dravce připravují na život ve volné přírodě. "Sokol stěhovavý je velmi vzácný. Na uzemí Česka hnízdí 25 párů," přiblížila Hana Staňková z agentury s tím, že v padesátých letech minulého století sokol v tuzemsku vyhynul pro množství chemie na polích. Po zákazu insekticidu DDT se do přírody sokoli vracejí. Záchranná stanice v Pavlově chová tři páry sokola stěhovavého a právě tam přišla na svět letošní mláďata. "Po týdenní aklimatizaci jim otevřeme z půdy hradu výletový otvor a začnou se učit létat a lovit," doplnil sokolník František Kunc.

Neznámý pachatel vniíkl do areálu čističky odpadních vod v Pacově a zde odcizil jedno kalové čerpadlo i s přívodním kabelem.
Dále se pokusil ve třech případech ponorná kalová čerpadla demontovat. Nakonec odřízl přívodní kabel elelktrického proudu u 7 ks čerpadel uložených na volném prostranství u stěny dílny. Tímto svým jednáním způaobil škodu ve výši nejméně 17 200 korun.

Kolín - Snad už příští rok by měly začít práce na protihlukových opatřeních, která mají chránit obyvatele bydlící podél průtahu městem. Nadměrným hlukem v nejvyšší kategorii, jakou hygienici rozlišují, totiž zejména v Jaselské a Havlíčkově ulici trpí téměř 500 lidí. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je správcem průtahu Kolínem, má protihluková opatření u postižených objektů v plánu. Zda k nim ale skutečně dojde, záleží na uvolnění peněz ze Státního fondu dopravní infrastruktury. "Bude se jednat hlavně o výměny oken," vysvětlil Václav Klepal, vedoucí oddělení přípravy a realizace staveb ŘSD. To v současné době připravuje měření hluku ve venkovních prostorách podél průtahu, po něm bude následovat měření uvnitř domů. I těmito akcemi hodlá ŘSD prokázat učiněné kroky k odstranění hluku, za který mu od hygieniků hrozí pokuta milion korun.

UNESCO zařadila na seznam světového přírodního dědictví dalších sedm míst, a na seznam světového kulturního dědictví 17 míst. Rozhodli o tom účastníci 29. schůze příslušného výboru UNESCO, která probíhá v jihoafrickém Durbanu.
Delegáti vybírali ze 42 návrhů podaných 44 zeměmi a oproti předchozím letům zpřísnili požadavky na dodržování pravidel stanovených pro spravování zapsaných památek.

Letos se produkce obilí v EU sníží kvůli suchu nejméně o 28 milionů tun, tedy zhruba o desetinu. Uvedla to Evropská komise v závěrečné zprávě. Celkový průměrný výnos na hektar komise odhaduje na 5,1 tuny, když loni byl o 6,8 procenta vyšší. Pokud bude sucho pokračovat, výnosy ještě klesnou. Odhady sklizně komise neuvedla, minulý týden ale statistický úřad Eurostat odhadl celkovou sklizeň obilí na 259,3 milionu tun a pšenice na 116,7 milionu tun.
Nejvíce postiženy jsou Španělsko a Portugalsko.

Vláda má jednat o změkčení ekologické legislativy
Kabinet se chystá projednat materiál Ministerstva průmyslu a obchodu o dopadech domácí ekologické legislativy na podnikání. Podle ministra průmyslu Milana Urbana nadstandardní normy zakládají požadavky na investice podniků a obcí ve výši až 285 miliard korun do roku 2010. Ministerstvo životního prostředí žádá, aby vláda dokument z jednání vyřadila, protože nedošlo k vypořádání jeho připomínek.

Poslanci: Veřejnost nemá co mluvit do staveb
Vypustit účast veřejnosti ve stavebním řízení navrhla v novele zákona o ochraně přírody a krajiny skupina poslanců ČSSD, ODS a KSČM.
Vadí jim, že investoři mnohdy vynaloží obrovské finanční prostředky za nákupy pozemků, zpracování dokumentace, a pak jim projekt ve stavebním řízení zablokují občanská sdružení. Poslaneckou předlohou se bude ve středu zabývat vláda.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist