Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpora životního prostředí z evropských fondů dále roste

27.07.2005  |  zdroj: MŽP  |  123× přečteno      vytisknout článek

Dalších 111 projektů z oblasti životního prostředí získalo podporu z evropských fondů.

Podpora přišla do České republiky v rámci Operačních programů (OP) Infrastruktura a Rozvoj lidských zdrojů. „Příjemně mne překvapila  kvalita řady projektů. Považuji to za důkaz, že ani žadatelé, ani pracovníci resortu životního prostředí přípravu na čerpání prostředků z Evropské  unie nepodcenili,“ konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek. 

 

Ministr Ambrozek podepsal 30. června rozhodnutí o přidělení finančních prostředků pro nejkvalitnější projekty v OP Infrastruktura [1]. Téměř 1,4 miliardy korun z evropských zdrojů se rozdělí mezi  107 projektů [2]. Částkou 197 miliónů korun, které zahrnují dotaci i nízkoúročenou půjčku, přispěje i Státní fond životního prostředí ČR. Ten žádosti přijímá, zpracovává a poskytuje žadatelům poradenský servis. Nejvíce peněz půjde na nakládání s odpady a odstraňování starých zátěží, především na rekultivace skládek a vybudování integrovaného systému sběru a recyklaci odpadů [3].

 

„Ačkoli nebylo v právě ukončené výzvě vyhlášeno opatření ke zlepšování infrastruktury ve vodním hospodářství, které se zaměřuje  především na výstavbu a rekonstrukci čistíren odpadních vod, velký zájem o OP Infrastruktura stále trvá“, říká ředitel odboru integrovaného financování MŽP Tomáš Oliva.

 

Ministerstvo životního prostředí v posledních týdnech přidělilo rovněž dotaci 4 projektům, které uspěly v 1. výzvě grantového schématu OP Rozvoj lidských zdrojů, které je zaměřeno na vzdělávání a poradenství v životním prostředí. V ní se rozdělovalo 54 milionů korun [4]. MŽP vyhlásilo 22. 6. druhou výzvu tohoto grantového schématu, kde bude k dispozici necelých 150 milionů Kč. Žadatelé mají příležitost přihlásit své projekty do 5. září. „Měli jsme přihlášené projekty v celkové výši hodně přes 600 milionů korun. To ukazuje obrovský zájem i obrovskou potřebu dofinancování sítě environmentálního vzdělávání a  poradenství u nás,“ říká ředitel odboru vnějších vztahů MŽP Jakub Kašpar.

 

 

Další informace:

www.env.cz

http://www.sfzp.cz

www.mdcr.cz

www.strukturalni-fondy.cz

 

Poznámky:

[1] Jednalo se o projekty, předložené v 2. výzvě Priority 3 „Zlepšování environmentální infrastruktury“, 1. výzvě Priority 2 „Snížení negativních důsledků dopravy na životní prostředí“ a dále v průběžné výzvě Priority 1 „Modernizace a rozvoj dopravní infrastruktury celostátního významu“ OP Infrastruktura.

OP Infrastruktura je v Prioritě 3 zaměřen na projekty do 10 milionů eur. Mezi priority v oblasti životního prostředí patří ochrana a čištění vod, nakládání s odpady, kvalita ovzduší a odstraňování starých ekologických zátěží. ČR by v letech 2004-2006 mohla získat pro životní prostředí v rámci tohoto programu až 4,5 miliardy  korun. Vyhlášení třetí výzvy pro podávání žádostí v rámci všech opatření Priority 3 se předpokládá v nejbližších týdnech. Žadatelé budou podávat žádosti o podporu na SFŽP ČR od 1. 9. 2005 do 30. 10. 2005. V rámci Priority 1 a 2 jsou vyhlášené průběžné výzvy – žadatelé mohou podávat žádosti na Ministerstvo dopravy do 30. 9. 2006.

 

[2] Viz samostatný soubor

 

[3] V rámci 2. výzvy pro Operační program Infrastruktura - Priorita 3 „Zlepšování environmentální infrastruktury“ bylo schváleno 102 žádostí o podporu za více než 1,8 miliardy korun.

V rámci vyhlášených výzev Priority 1 „Modernizace a rozvoj dopravní infrastruktury celostátního významu“ a Priority 2 „Snížení negativních důsledků dopravy na životní prostředí“ bylo v červnu 2005 schváleno 5 žádostí o podporu za více než 275 miliónů korun.

Evropská unie z ERDF (Evropský fond pro regionální rozvoj) poskytne v rámci OPI dotaci v hodnotě přesahující 1,37 miliardy korun a Státní fond životního prostředí ČR podpoří projekty z Priority 3 formou dotace a nízko-úročené půjčky částkou 197 miliónů korun.

 

Dělení z hlediska opatření:

Opatření 1.4 – „Výstavba přístavní infrastruktury a modernizace vodních cest“

V Opatření 1.4 byly v červnu 2005 schváleny 4 žádosti v celkovém objemu 91,7 miliónů korun. Dotace z ERDF činí 55 miliónů korun. Všechny schválené projekty se týkají povodňové ochrany.

Opatření 2.2 – „Podpora kombinované dopravy“

V Opatření 2.2 byla v červnu 2005 schválena 1 žádost v celkovém objemu 184 miliónů korun. Dotace z ERDF činí 64,4 miliónů korun. Projekt se zaměřuje na vybudování hlavní základny kombinovaných přeprav v severočeském regionu a zabezpečení dopravní obsluhy nově budovaných průmyslových zón.

Opatření 3.1 – „ Obnova environmentálních funkcí území“

V Opatření 3.1 bylo v červnu 2005 schváleno 36 žádostí v celkovém objemu 343 miliónů korun. Dotace z ERDF činí 265 miliónů korun. Projekty se týkají především oprav, odbahňování a obnovy rybníků.

Opatření 3.3 – „Zlepšování infrastruktury ochrany ovzduší“

V Opatření 3.3 bylo v červnu 2005 schváleno 21 žádostí v celkovém objemu 482 miliónů korun. Dotace z ERDF činí 273 miliónů korun. Projekty se zabývají především šetrnou technologií při spalování, snižováním emisí těkavých organických látek a vytápěním obnovitelnými zdroji energie.

Opatření 3.4 – „Nakládání s odpady a odstraňování starých zátěží“

V Opatření 3.4 bylo v červnu 2005 schváleno 45 žádostí v celkovém objemu 985 miliónů korun. Dotace z ERDF činí 717 miliónů korun. Projekty se týkají především vybudováním integrovaného systému sběru a recyklace odpadů a rekultivací a sanací starých ekologických zátěží.

 

 

[4] Přehled projektů, které uspěly v 1. výzvě grantového schématu MŽP „Síť environmentálních informačních a poradenských center“ v rámci OP RLZ:

 

Žadatel

Název projektu

Přidělená dotace

DEV Lipka Brno

Síť enviromentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v JMK

16,3 mil. Kč

Společnost pro Jizerské hory

Střediska udržitelného rozvoje venkova v LBK

16,0 mil. Kč

Rosa, společnost pro ochranu přírody

Vytvoření a rozvoj sítě environmentálních informačních a  poradenských center v JČK

11,6 mil. Kč

Národní síť zdravých měst v ČR

Síť měst, obcí a regionů jako platforma pro vzdělávání a práci s příklady dobré praxe v oblasti udržitelného rozvoje

10,1 mil. Kč

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist