Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Komunitní plánování přinese i peníze

05.09.2005  |  zdroj: Moderní obec  |  128× přečteno      vytisknout článek

Používání metod komunitního plánování, jak souhrnně nazýváme techniky zapojování veřejnosti do věcí veřejných, týkajících míst a lidí v nich žijících, se u nás zatím příliš nevžilo.

Přesto existují příklady komunit, kde tyto metody s úspěchem použili i při utváření veřejných prostranství a jejich osazování zelení.

Jak vůbec začít s komunitním plánováním? Nejlépe jednoduššími, ale konkrétními kroky, které mají viditelné a měřitelné výstupy v krátkodobém horizontu. V souvislosti s utvářením zelených prostranství se komunitní plánování přímo nabízí. Názory na zeleň veřejných prostranství se v komunitě - domovním bloku, sídlišti nebo obci - často velmi liší. Přitom právě zelená prostranství obvykle danému místu vtiskují jeho osobitý charakter. Rozhodnutí o tom, zda, kam a jaký vysadit strom, mohou ovlivnit nejednu generaci.

Zapojit do diskuse lidi, kteří v příslušné lokalitě žijí, pracují a daný prostor užívají, stejně jako experty, zahradníka či zahradního architekta - ale také představitele obce, je prvním krokem k vytvoření prostranství, kde se všichni budou cítit dobře. Přitom však konečná podoba místa je vždy věcí kompromisu. Místní občanská sdružení, škola, nejrůznější spolky a všichni zájemci z řad nejširší veřejnosti, ti všichni by měli dostat šanci zapojit se do všech fází projetu, tedy do formulace nápadu "co dělat", přípravy projektu a dle možností i jeho realizace. To, co vznikne, bude potom jejich park, jejich dětské hřiště, jejich sídliště. O tom všem je komunitní plánování.

STÁČENÍ MOŠTU, OCHUTNÁVKA ŠTRŮDLŮ...

S myšlenkou zachovat a obnovit původní výsadby ovocných dřevin v sídlišti Obeciny ve Zlíně přišli organizátoři projektu z Ekocentra Čtyřlístek. Prostřednictvím akcí, které mají za cíl zlepšit veřejné mínění o těchto dřevinách, i konkrétními kroky, jako je péče o staré stromy, se snaží znovuobnovit vztah lidí k zeleni. Společně s obyvateli okolních domů, místním svazem zahrádkářů, občanskou iniciativou a správci zeleně diskutují o osudu letitých jabloní, které tvoří s cihlovými sídlištními domy jedinečnou lokalitu, ale které se bohužel v minulých letech staly předmětem sporů. Lidé, kteří jabloně společně sázeli, starali se o ně a sklízeli ovoce, už zestárli. Mladí obyvatelé sídliště o stromy ztratili zájem a mnohým z nich navíc vadí spadané listí i na zemi tlející ovoce. Výsledkem debat a první společnou aktivitou by měl být podzimní společný sběr jablek, stáčení moštu a ochutnávka štrůdlů. Celý projekt je díky svým cílům, totiž změnit postoje obyvatel k ovocným stromům a zachránit do savadní charakter sídliště, spíše dlouhodobý.

ANKETA I VEŘEJNÉ DISKUSE

Ve Velkém Meziříčí se místní radnice rozhodla prostřednictvím komunitního plánování řešit vleklý problém týkající se přestárlých ovocných dřevin, které měly být vykáceny a nahrazeny novou výsadbou. Komunitnímu plánování předcházela anketa, zjišťující vztah obyvatel k místní zeleni. Zájem místních o životní prostředí její organizátory ze Střediska ekologické výchovy Ostrůvek mile překvapil. Zpět se jim vrátila více než třetina anketních lístků. I výsledky této ankety byly zohledněny v rámci komunitního plánování, které se uskutečnilo během dvou dnů v první polovině letošního června. Nejvíce podnětů se však nasbíralo druhý den přímo na sídlišti, kdy obyvatelé jednotlivých domů přicházeli diskutovat s organizátory akce. Výsledkem dvoudenního setkání je úprava původního návrhu na obnovu zeleně. Ne všechny stromy navržené ke skácení budou skutečně zlikvidovány. Obyvatelé sami rozhodli o druhovém složení nových výsadeb a město získalo řadu námětů a připomínek týkajícíc h se nejen zeleně v sídlišti nad gymnáziem. Veřejnost bude do projektu zapojena i nadále, a to při výsadbě a následné péči o nově vysazené stromy.

STROM ŽIVOTA

Nadace Partnerství každoročně vypisuje grantový a asistenční program Strom života (www.stromzivota.cz) zaměřený právě na podporu vzniku nových a obnovu stávajících zelených veřejných prostranství, na výsadbu stromů podél cyklostezek i kolem dětských hřišť, na budování školních zahrad otevřených pro veřejnost apod. Spoluutváření veřejných prostranství samotnými budoucími uživateli je podmínkou a nejdůležitějším kritériem při posuzování projektů. Nadace Partnerství poskytuje podpořeným projektům nejen finanční podporu na přípravu plánovacího procesu a realizace, ale také aktivní pomoc a asistenci s přípravou plánovacího procesu.

Podobné projekty podporuje v některých svých programech rovněž pražská nadace VIA (www.nadacevia.cz). Finance na podporu projektů tohoto typu lze získat i z některých grantových a dotačních programů krajů. Ministerstvo životního prostředí ČR (www.env.cz) nabízí Program péče o zeleň v urbanizovaném prostředí. U rozsáhlejších projektů se lze ucházet o podporu také ze strukturálních fondů Evropské unie. Lze předpokládat, že v příštím programovém období EU 2007-2013 přibudou další.

Nabízí se i případná pomoc místních podnikatelů a firem. Ti přece obvykle mají zájem na tom, aby působili v pěkném prostředí. Bude však třeba zvýšit jejich motivaci, nabídnout jim náměty k přemýšlení a poskytnout jim prostor vyjádřit se.

AUTOR: MICHAL VESELÝ
Nadace Partnerství


Kdo pomůže s komunitním plánováním

Obecně prospěšná společnost Partnerství (www.nadacepartnerstvi.cz/ops) nabízí experty, kteří mají s projekty podobného charakteru a s nastartováním dialogu mezi různými zájmovými skupinami v místě zkušenosti.

Pomoc lze také hledat u Centra pro komunitní práci (http://www.cpkp.cz) nebo u Obce konzultantů Nadace VIA (www.nadacevia.cz/obeckonzultantu).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist