Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Přírodní konstrukční a stavební materiál

02.09.2005  |  zdroj: STAVITEL  |  124× přečteno      vytisknout článek

Dřevo je jedním z nejstarších materiálů, které se lidstvo naučilo využívat ke stavbě obydlí, výrobě pracovních nástrojů i jako zdroje energie.

Česká republika patří mezi evropské státy, v nichž se za posledních sto let významně zvýšila rozloha lesů i zásoby dřeva. V kontrastu s tím je ovšem fakt, že ve využití dřeva na jednoho obyvatele se naše republika řadí na jedno z posledních míst v Evropě.

Koncem června letošního roku vznikla Nadace dřevo pro život, jejímž výkonným ředitelem se stal Ing. Jan Řezáč. Proto jsme se ho zeptali na důvody vzniku nadace a další zajímavosti spojené s uplatněním dřeva ve stavebnictví.

Můžete nám říci, proč vznikla nadace a kdo ji založil?

V lesním hospodářství a dřevozpracujícím průmyslu České republiky doposud chyběla instituce, která by se dlouhodobě a systematicky věnovala šíření informací o významu bohatství lesů pro společnost, způsobech péče o ně a možnostech šetrného a ohleduplného využívání dřeva.

Nadaci založili vlastníci a správci lesů a významné dřevozpracující podniky. Jejím cílem je dlouhodobé a systematické informování veřejnosti o významu bohatství lesů pro naše hospodářství a obyvatele, způsobech jejich ochrany a afektivnímu využívání.

Jak je to vlastně se dřevem a jeho využitím nejen u nás, ale i v Evropě?

Evropa je jediný světadíl, kde se dlouhodobě zvyšuje rozloha lesů a narůstají zásoby dřeva. Evropské země dnes však využívají pouze 60 % přírůstků dřeva, přitom evropské lesy stárnou a v souvislostmi s globální změnou klimatu v nich hrozí závažné ekologické problémy.

Česká republika patří mezi evropské státy, v nichž se za posledních sto let významně zvýšila rozloha lesů i zásoby dřeva. Zaujímáme 12. místo v lesnatosti (33,5 %), v zásobě dřeva na jeden hektar jsme na 4. místě (245,8 m3/ha) a v ročním přírůstku na 1 ha je to 6. místo (7,8 m3/ha).

Přitom v protikladu s tím se využívá na jednoho obyvatele naší republiky jen 0,23 m3 dřeva, což odpovídá jedné třetině množství v sousedních zemích. Tím se řadíme na jedno z posledních míst v Evropské unii.

Celkový roční přírůstek je v českých lesích přibližně 18 mil. m3, ročně se vytěží zhruba 14 až 15 mil. m3, to znamená, že každoročně se zvětšují zásoby dřeva nejméně o 3 mil. m3 a v roce 2003 činily 650 mil. m3 (v roce 1930 to bylo 307 mil. m3). V důsledku rozšiřování rozlohy lesů se přírůstky zvětšují, tzn. že v ČR se zvyšují zásoby dřeva i dynamika a rychlost tohoto procesu.

V nedávné minulosti jsme však spíše slyšeli hlasy, které nás nabádaly k šetření dřeva a papíru.

Po druhé světové válce bylo dřevo v bývalém Československu zařazeno mezi strategické suroviny, se kterými je nutno při tuzemském užití šetřit. Stalo se tak významným exportním artiklem a jeho vývoz pomáhal udržovat jinak problematické socialistické hospodářství.

Dřevo bylo vyváženo často pouze jako surovina bez jakékoliv přidané hodnoty. Bylo hojně nahrazováno jinými materiály i v ostatních sférách života obyvatelstva. Tento útlum v jeho používání vedl nejen k redukci výuky zpracování dřeva na všech fakultách, jež to měly ve svých studijních programech, ale i k významnému snížení podpory vědy a výzkumu v této oblasti.

Důsledkem bylo významné snížení využívání dřeva v národním hospodářství Československa, posléze České republiky, což vedlo až k tomu, že se náš stát v této oblasti pohybuje na jednom z posledních míst v Evropě.

Stavebnictví patří mezi naše hlavní národohospodářská odvětví asi s 15% podílem na tvorbě HDP. Jaký podíl na bytové výstavbě tvoří stavby na bázi dřeva?

Zatímco v České republice tvoří podíl staveb na bázi dřeva na bytové výstavbě jen 1 %, v Německu je to 7 % (z toho v Bavorsku 70 %), v Rakousku a Švýcarsku 10 %, Velké Británii - Anglii, Walesu 15 %, ve Skotsku 50 % (přitom na britských ostrovech jsou malé vlastní zdroje dřeva), ve Finsku, Norsku a Dánsku přes 60 %, v USA 65 % a Kanadě dokonce 80 %.

Ze dřeva se však nestaví jen budovy pro bydlení, ale také sportovní stavby, průmyslové a zemědělské stavby, kostely a kaple, lávky i mosty, i když se v mnoha případech jedná o smíšené konstrukce.

V dřevěných stavbách se dlouhodobě uchovává uhlík, tím se stabilizuje jeho množství v přírodě a zmenšují se dopady globálních klimatických změn. Jeden m3 dřeva váže až 250 kg CO2. Při průměrné spotřebě 100 až 150 m3 dřeva na jeden dům a životnosti stavby minimálně sto let se jedná o nezanedbatelná množství. Přitom na místě, kde se na dřevěný dům vytěžilo dřevo, za sto let vyroste les nový - a ten váže další tuny tohoto skleníkového plynu.

To jsou velmi zajímavé údaje. Vraťme se však k nadaci a jejímu programu.

Nadace si klade mnoho cílů, například pomáhat vzdělávacím institucím posilovat úctu ke dřevu a při rozvoji odborného lesnického a dřevařského školství, vědy a výzkumu.

Dále se chce podílet na revitalizaci civilizací narušeného životního prostředí, uchování přírodního bohatství a kulturního dědictví, pomáhat trvale udržitelnému rozvoji venkovských oblastí, pro něž je bohatství lesů často nejvýznamnějším zdrojem jejich sociální a ekonomické prosperity.

Jde nám také o to, rozvíjet ekologicky šetrné způsoby využití dřeva, pomáhat chráněným dílnám a handicapovaným řemeslníkům zpracovávajícím dřevo.

Chceme přispět k záchraně kulturních památek, které minulé generace zhotovily ze dřeva, ale také informovat o ekologických způsobech péče o české lesy a podílet se na utváření důvěryhodného vztahu veřejnosti k problematice ochrany životního prostředí, založeného na vzájemném respektu všech, kteří aktivně využívají krajinu a přírodní bohatství.

Děkujeme za rozhovor.

Ing. Jan Řezáč (1964)

Po ukončení studia na Lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně (dnes MZLU Brno) pracoval do roku 1995 jako vedoucí lesního střediska, v letech 1995 až 2000 byl šéfredaktorem časopisu Lesnická práce. Další čtyři roky řídil odbor vnějších vztahů státního podniku Lesy ČR, v letošním roce se stal ve stejném podniku vedoucím oddělení propagace. Od června 2005 je výkonným ředitelem Nadace dřevo pro život.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist