Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Technologie budoucnosti pro využití ve veřejné dopravě

08.09.2005  |  zdroj: Technik  |  127× přečteno      vytisknout článek

Technologie budoucnosti pro využití ve veřejné dopravě Hasse Johansson, viceprezident skupiny a šéf výzkumu a vývoje společnosti Scania, se na světovém kongresu UITP v Římě, tematicky soustředil na energetickou krizi a jak na ni bude reagovat sektor veřejné dopravy. Deffinoval nejatraktivnější a cenově nejefektivnější vývojové trendy v autobusové dopravě.

Autobusová doprava by se měla ubírat v příštích 15 až 20 letech cestou postupného přechodu na bionaftu a na zvýšené používání robustních hybridních systémů, které zaručí trvale udržitelný a dostupný systém veřejné dopravy.

PŘÍPRAVA NA EURO 5

Od počátku devadesátých let dvacátého století jsme svědky úplné revoluce v technologiích motorů. Emise oxidů dusíku se snížily o 80 % a pevné částice dokonce o 95 %. Podařilo se vyhnout zvyšování spotřeby paliva, k čemuž při snižování emisí často dochází. Všech změn, které si vyžádaly normy Euro 1, Euro 2, Euro 3 a také od příštího roku platná Euro 4, bylo dosaženo bez jakýchkoli negativních dopadů na hospodárnost provozu motorů Scania. Očekává se, že se ze stejných výsledků podaří dosáhnout také v případě standardu Euro 5, který má být zaveden v roce 2009.

KDY NADEJDE ČAS ZMĚN?

K dalšímu velkému kroku dojde zhruba v roce 2012. Zaměření se bude týkat emisí oxidů uhlíku, jinými slovy půjde výrobcům velkých motorů o snižování spotřeby paliva a snižování hladiny hluku. Emise oxidů dusíku a pevných částic budou v té době tak nízké, že již nebudou považovány podle Johanssona za problém.

Emise oxidů uhlíku jsou přímo úměrné objemu spotřebovaného paliva. Používání fosilních paliv výrazně zvyšuje jejich množství v ovzduší, což vede ke globálnímu oteplování. Biopaliva sice tento efekt nemají, ovšem nemohou být produkována v takovém množství, aby plně nahradila paliva fosilní. "V této oblasti očekáváme plynulý vývoj. Produkce ropy dosáhne podle některých studií svého vrcholu v roce 2008, což bude mít za následek další zvyšování její ceny, a tudíž budou alternativní paliva stále atraktivnější," tvrdí Hasse Johansson.

SPECIÁLNÍ PALIVO PRO AUTOBUSY?

"Jsme obezřetní, co se týče jakéhokoliv druhu biopaliva. Máme bohaté zkušenosti s autobusy na etanol, provozovanými ve Švédsku od počátku devadesátých let. Použití etanolu má sice zjevný ekologický přínos, ovšem pokud nebude možné radikálně zvýšit objem a garantovat stabilní legislativní podmínky, pak nelze přistoupit k vývoji motoru pro nějaké speciální palivo," zastává názor Johansson.

SYNTETICKÁ NAFTA

Namísto toho, bez jakékoli změny v technologii motoru, lze volit cestu příměsí alternativních paliv do nafty. Poměr směsi lze postupně zvyšovat, pokud budou zachovány spalovací vlastnosti paliva. Největší možnosti nabízí syntetická nafta, vyráběná z bioodpadu a zemního plynu. Složení syntetické nafty lze přesně přizpůsobit potřebám stávající technologie motorů. Lze ji potom ve stále větší míře přimíchávat do běžně používané nafty, což umožní snadný přechod k alternativním palivům.

HYBRIDNÍ TECHNOLOGIE

Hasse Johansson rovněž zdůraznil potenciál hybridní technologie. Hodně pokusů podle něj dosud neuspělo hlavně proto, že vycházely z technologie určené pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Technologie hybridního pohonu skrývá velký příslib do budoucna, ale musí být postavena na stávající technologii pro nákladní vozy. To je případ nového hybridního konceptu, který dokáže přinést až 25% úsporu paliva. Průlom této technologie lze očekávat zhruba do pěti let. "Řešení, která nabízíme, se mohou jevit jako konzervativní, ale domníváme se, že jsou ta nejlepší možná. Mají totiž maximálně efektivní využití finančních prostředků vynakládaných na veřejnou dopravu," konstatuje na závěr H. Johansson.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist