Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologie a design v synergii

12.09.2005  |  zdroj: Technik  |  131× přečteno      vytisknout článek

Nevýhody výroby deskového keramického materiálu a zejména pak pevnostní charakteristiky produktu do značné míry odstraňuje nový materiál - Synalsid.

Alumosilikátové desky vyráběné technologií sintrace ekologicky nezávadných odpadních materiálů (zejména odpadní tvrzené sklo a odpadní soli s vysokým obsahem hliníku) nalézají uplatnění nejen ve stavebnictví (dekorativní obkladový materiál), ale také je díky vysoké pevnosti lze použít na podlahy zátěžových provozů a výrobních hal.

Způsob výroby deskového keramického materiálu spočívá v tavení výchozí suroviny, která se skládá z kysličníku hliníku, kysličníku křemíku, vápníku a dalších solí ve formě jemně disperzního prášku při teplotách 850 až 1 000 °C. Nedostatkem či spíše poměrně nákladným prvkem výroby je dodržení přísně kontrolované okysličené atmosféry. Ve speciálně upravené tavicí peci musí být použity materiály (včetně topných těles) schopné dlouho pracovat v okysličené atmosféře, výsledný produkt vzhledem k nevysoké tavicí teplotě má pro některé oblasti využití příliš nízkou pevnost.

SYNALSID

Nevýhody výroby deskového keramického materiálu a zejména pak pevnostní charakteristiky produktu do značné míry odstraňuje nový materiál - Synalsid. Technické řešení nového materiálu je přihlášeno jako patent. Proti klasickému složení deskových keramických materiálů dochází ke změnám jak ve struktuře materiálu, tak v technologii výroby.

Jako základní složky jsou sice použity oxidy hliníku, křemíku, ale v případě Sinalsidu je použito také barevné či bezbarvé odpadové float-sklo. Podstata technického řešení spočívá v tom, že deskový dekorativní materiál obsahuje homogenní, objemově rovnoměrně rozloženou směs disperzních prášků, nalepenou způsobem přípravy směsi na drcené odpadní sklo o velikosti částic 0,5-3 mm. Barvicí přísady tedy tvoří jak sklo, tak kysličníky kovů. Horní (dekorativní) vrstva tvoří až jednu třetinu celkové tloušťky desky, zbytek pak tvoří krystalická struktura vyplněná amorfními látkami, v poslední době se však jeví výhodnější probarvovat celou hmotu. Desky jsou vyráběny z ekologicky nezávadných odpadních materiálů, Státní zkušebnou je potvrzena jejich ekologická nezávadnost jak z hlediska vyluhovatelnosti těžkých kovů, tak z hlediska radioaktivity. Povrch desek (glazura vytvořená při vlastním tavicím procesu) umožňuje použít tento materiál i v chemicky agresivních prostředích (laboratoře) a v potravinářských provozech. Je vůči mnoha agresivním látkám a provozním nečistotám zcela inertní a navíc jej lze použít nejen na dekorativní obklad stěn, ale i jako zátěžový podlahový m ateriál. Jako ne zcela nevýznamnou vlastnost je potřeba uvést snadné odstranění tzv. grafiti na fasádách budov. Na rozdíl od přírodního kamene (žula, mramor) mají sinalsidové desky lepší fyzikálně-chemické vlastnosti. Neabsorbují pachy a světlé odstíny zajišťují průchodnost světla.

TECHNOLOGIE VÝROBY

I tady dochází proti klasickým keramickým deskám k podstatným změnám. Při ohřevu všech přísad dochází ke vzniku taveniny, která zaplňuje prostor mezi granulemi výchozí vsázky, čímž je dosažena vysoká hustota výsledného produktu, a tím je dosažena vysoká pevnost desek, která je srovnatelná - a v mnoha případech převyšuje - s přírodními materiály (například mramorem), avšak Synalsid vychází 2-3krát levněji. Podstatnou změnou je vyšší tavicí teplota 1 100-1 200 °C, což rovněž zvyšuje pevnost vyráběného materiálu.

Ekonomickou výhodou je skutečnost, že základní složkou desky je kysličník hlinitý, který vzniká při procesu tavení z odpadních solí s vysokým obsahem hliníku, přičemž náklady i na další použité přísady jsou velmi nízké.

FORMY

Žáruvzdorné formy pro výrobu deskového materiálu jsou zhotoveny z materiálů, jejichž koeficient tepelné roztažnosti je menší než u vyráběného produktu. To má za následek snadné vyjmutí desky po ukončení tepelného zpracování. Materiál forem (rozměrově lze volit podobné formáty jako u dlaždic, tedy 200 x 200 mm až 500 x 500 mm, případně i rozměry obdélníkové), lze vyrábět i desky o rozměrech 1 200 x 1 200 x 30 mm. Formy jsou z materiálů, jejichž hlavní složkou je cordierit, výhodně lze použít i žárobeton.

OPRACOVATELNOST

Je velmi významným faktorem pro průmyslové využití. Synalsid je materiál, který jde dobře rozměrově upravovat běžnými řeznými nástroji používanými v keramickém průmyslu. Silnější desky lze velmi přesně a bez odštěpků řezat diamantovou pilou, ani vrtání otvorů o různém průměru nepředstavuje technický problém. Používají se duté vrtáky s tvrdým hrotem (slinuté karbidy či diamant). Sinalsidové desky lze leštit a brousit do vysokého lesku. Podsvětlením nebo změnou odstínu desek lze získat vizuální efekt (zvýraznění orientačních podlahových a stěnových prvků, naznačení směru materiálových toků v procesu výroby, orientace ve skladovém hospodářství apod.).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist