Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

14.09.2005  |  127× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Stát neplní slib, jak třídit odpad, tvrdí bombasticky titulek článku Pavla Barocha (HN 2. září). A skutečnost? Pro ilustraci stačí pár čísel. Rozsah systému tříděného sběru odpadů pokrýval v roce 2004 96 procent území republiky.. Podle průzkumu veřejného mínění třídilo soustavně odpady 66 procent lidí. V roce 2002 se na hlavu vytřídilo 24,26 kg za rok, v roce 2003 pak 28,28 kg a v loňském roce zhruba 33,92 kg. V obcích bylo instalováno 116 tisíc sběrných nádob na vytříděný odpad. V roce 2003 bylo recyklováno 49 procent obalových odpadů, z toho 66 procent papíru, 56 procent skla, 37 procent plastů a 37 procent kovů. V celkové recyklaci obalů je Česká republika nad průměrem Evropské unie, v recyklaci plastových obalů pak mezi prvními pěti státy. Samozřejmě, mohlo by to být lepší, to je možné vždycky. Ale obviňovat stát, že právě v této oblasti výrazně zaostává a nic nedělá, mi nepřijde fér.
Libor Ambrozek, ministr životního prostředí

Ministerstvo pro místní rozvoj nerozhodlo spor Ministerstva životního prostředí a Středočeského kraje o to, kudy má vést dálnice D3 z Prahy do Jihočeského kraje. O konečné trase má proto rozhodnout vláda. Kraj doufá, že tak učiní ještě letos. Trasa spojnice Prahy s jihem Čech existuje ve třech variantách. Podle kraje je nejlepší stabilizovaná varianta, která prochází kolem Jílového, pak se stáčí na jih a vede Posázavím. Ministerstvo životního prostředí ji ale nedoporučilo ani po opakovaných vyjednáváních s krajem. Výstavba 140 kilometrů dlouhé dopravní tepny se plánuje už řadu let, v provozu je však zatím jen asi devítikilometrový úsek nedaleko Tábora. Dálnice na jih má stát zhruba 24 miliard korun. S jejím dokončením se počítá v roce 2010.

Nesouhlasím s jednoznačným názorem autora dopisu "Topení uhlím smí obec zakázat" (HN 6. září). Problematika je značně složitější. Obec sice může příslušnou vyhláškou stanovit podmínky pro způsob spalování v malých zdrojích. Konkrétně jsou tím myšleny subjekty, které jsou používány pro podnikatelskou činnost a platí každoročně zákonem předepsané poplatky za znečišťování ovzduší. Pro spalování v domácích topeništích občanů to prakticky není možné. Při spalování uhlí s vyšším obsahem síry nebo jiných materiálů se musí příslušné množství škodlivých látek zjišťovat měřením. Snadno si každý představí, že při neustále se zvyšujícím zájmu nevyužívat plynu nebo elektřiny pro vytápění z ekonomických důvodů, to prakticky není možné. Žádná obec nevydá vyhlášku zakazující topení uhlím. Občany nelze nechat zmrznout, neboť by se to neslučovalo se zákonem o ochraně zdraví. Může však v případě, že má finanční prostředky, poskytnout v sociálních případ ech peněžní dotace jednotlivým občanům. Pokud nemá prostředky, což je obecně známé, nemůže prakticky zhoršující se stav ovzduší v regionu zlepšit.
Jiří Hanzlíček, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Sedm set kilogramů ryb zahubila ze soboty na neděli neznámá látka, která vytekla do řeky Moštěnky u Domažlic na Přerovsku. Rybáři po ekologické havárii vytáhli z řeky 15 plných igelitových pytlů uhynulých ryb. Případ vyšetřují pracovníci životního prostředí i policie. Uhynulých ryb si všimli v neděli rybáři. Škoda se podle policistů vyšplhala na 30 000 korun. Podobná havárie se na řece stala na začátku června, kdy z areálu soukromé firmy unikla kyselina dusičná.

Státní podnik Lesy České republiky zveřejnil výsledky klíčových výběrových řízení na práce v lesích. Zakázky, jejichž hodnota se počítá v miliardách korun, se týkají zhruba sedmatřiceti procent ploch státních lesů. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí Lesů Lubomír Šálek, do tendru se přihlásilo celkem 158 zájemců a dodal, proč se státní podnik k tendrovému způsobu výběru rozhodl přistoupit. "Smyslem takových výběrových řízení je navázat spolupráci s důvěryhodnými, stabilními a také solventními dodavateli komplexních lesnických služeb," prohlásil Lubomír Šálek. S tendry ale nesouhlasí například zlínská lesnická firma CE Wood, podle které jsou tato výběrová řízení netransparentní a podporují korupční chování.

Tři sta sedmnáct lidí se o víkendu účastnilo tradičního čištění Vltavy v úseku z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. "Celkem jsme řece ulevili od tisícovky pytlů odpadu a čtrnácti kontejnerů či valníků," řekl včera člen sdružení Pro Vltavu Petr Kolínský z Prahy.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist