Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpora udržitelných forem dopravy není utopií

12.10.2005  |  125× přečteno      vytisknout článek

Podpora udržitelných forem dopravy není utopií

Využívání alternativních zdrojů energie se stává současným světovým trendem v dopravě. Podobně jako vyšší míra spotřeby OZE při výrobě energie, směřuje využívání netradiční zdrojů energie v dopravě především ke snížení znečišťování životního prostředí a zlepšení zdraví obyvatel měst a obcí. Stejně tak má významné sociální aspekty – např. zvyšuje zaměstnanost a dostupnost veřejné dopravy.

Klíčovým tématem pro hledání udržitelného způsobu života ve městech a obcích je otázka dopravy. Ve své současné podobě zatěžuje doprava životní prostředí nadměrnou produkcí emisí, zplodiny ze spalovacích motorů přímo ohrožují zdraví obyvatel nejen velkých měst a zvyšující se koncentrace skleníkových plynů v atmosféře ovlivňuje celosvětové klima. Jako reakce na stávající situaci se proto stále více prosazují šetrnější formy dopravy, které představují menší zátěž životního prostředí. Pojem udržitelné dopravy znamená v reálných podmínkách především snížení podílu individuální automobilové dopravy oproti veřejné dopravě. Vyjádřením tohoto přístupu je také hledání a podpora alternativních technologií v dopravě.

Fungující systém veřejné dopravy představuje udržitelnou alternativu k rostoucímu počtu automobilů v ulicích. Způsob, jak pozitivní dopad hromadné dopravy ještě zefektivnit je využívání autobusů na ekologické palivo (např. stlačený zemní plyn, tzv. CNG). Tuto cestu zvolili např. ve Zdravém městě Litoměřicích, kde je v provozu od září 2003. K atraktivitě veřejné dopravy přispívá také postupné zavádění nízkopodlažních vozidel, která umožňují přepravu osob s omezenou schopností pohybu. Ukázkovým příkladem je Zdravé město Kroměříž, kde se zaměřili nejen na obyvatele s tělesným handicapem, ale zohlednili i situaci občanů, kteří bez cizí pomoci cestovat nemohou. Pro ně dopravce bude zajišťovat i asistenční službu. Podobný postup chystají i ve Zdravém městě Hodoníně, kde by se měl na přelomu roku 2005/06 objevit první nízkopodlažní autobus schopný komunikace v rámci nového odbavovacího informačního systému.

Kvalitu života ve městech a obcích mohou pozitivně ovlivnit opatření vedoucí ke zklidňování dopravy. Tento trend spočívá mimo jiné v upřednostnění chodců a cyklistů oproti osobním automobilům ve veřejném prostoru, což se projeví např. budováním pěších zón a cyklostezek nebo omezením rychlosti a přístupu aut do vybraných částí obce. Omezit těžkou nákladní dopravu v historickém centru města se podařilo Zdravému městu České Budějovice. Tento projekt, spočívající ve vymezení zóny se zákazem vjezdu nákladních aut nad 6 t, byl v roce 2004 oceněn v soutěži „Zklidňování dopravy ve městech a obcích“ (více o letošním ročníku níže).

Ve směřování k udržitelné dopravě hraje velmi důležitou roli osvěta a praktické příklady. Tento úkol plní i mezinárodní kampaně jako Evropský týden mobility nebo Evropský den bez aut. Tyto aktivity Zdravá města již několik let podporují a aktivně se jich účastní. Součástí kampaní jsou různé osvětové akce, ale také např. možnost cestovat jeden den zdarma veřejnou dopravou. V současnosti se do akcí na podporu udržitelnějších forem dopravy zapojilo na 27 členů NSZM a tvoří tak více jak dvě třetiny všech zúčastněných měst a obcí v ČR. Více informací o proběhnuvších akcích přineseme ve speciálním zářijovém vydání Zpravodaje NSZM, věnovaném právě letošnímu Evropskému týdnu mobility a Evropskému dnu bez aut; již nyní se ale můžete dozvědět více na: http://www.nszm.cz/etm.

Autor: NSZM ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist