Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co se chystá v říjnu 2005 na SEVERu

12.10.2005  |  127× přečteno      vytisknout článek

= Středisku ekologické výchovy SEVER

Česká republika:
· 14.-16.10. proběhne v pobytovém středisku SEVER Horní Maršov seminář pro téměř 30 lektorů ekologických výukových programů z celé ČR v rámci programu Národní síť středisek ekologické výchovy
· Na česko-polské konferenci v rámci programu Škola pro udržitelný (Trutnov, 24.-25. 10.) si žáci, učitelé, představitelé obcí a dalších partnerů navzájem představí letošní i loňské úspěšné projekty. Součástí jsou exkurze do jednotlivých zapojených obcí a školy - účastníci uvidí např. obnovenou studánku u Machova na Náchodsku, veřejné osvětlení na solární energii v Úpici a stezku po znovuobjevených hraničních kamenech Šporkova panství u Kocbeří na Trutnovsku či na upravená nově veřejná prostranství a školní pozemky v Hořicích a Jičíně. Česko-polská spolupráce je podpořena z fondů EU (INTEREG). Během října budou také slavnostně otevřeny některé dokončené projekty – např. 21.10. zahrada a veřejné prostranství před 4.ZŠ Jičín.
· Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) do Horního Maršova přijedou studenti ze 3 krajů - Pardubického, Středočeského a Královéhradeckého - ZŠ Ústí n. Orlicí (3.-7.10.), z gymnázia Nymburk (10.-14.10.) a ze ZŠ Úprkova Hradec Králové (17.-21.10.), ZŠ Podharť Dvůr Králové

Královéhradecký kraj a město Hradec Králové:
· V říjnu se uskuteční cca 13 výukových programů v rámci výstavy Chléb náš vezdejší v Hradci Králové a cca 25 dalších výukových programů pro školy z Královéhradeckého kraje.
· 6.10. se návštěvníci výstavy Chléb náš vezdejší mohou zúčastnit dílny, na které se naučí vyrábět ozdoby ze slámy.
· Pro učitele z Královéhradeckého kraje je nachystáno několik seminářů: 3.10. se uskuteční na pracovišti SEVERu na Kavčím plácku v Hradci Králové seminář pro učitelky MŠ "ZVÍŘÁTKA JSOU NAŠI KAMARÁDI" týkající se chovu a ochrany domácích a hospodářských zvířat. Tamtéž se 19.10. uskuteční seminář pro pedagogické pracovníky "Ekologicky šetrné výrobky" a 26.10. seminář pro učitele ZŠ "Máme rádi zvířata", týkající se chovu a ochrany domácích a hospodářských zvířat. 5.10. pořádá SEVER na ZŠ Úprkova v Hradci Králové seminář pro učitele ZŠ a SŠ "Ekologikcá stopa"
 Krkonoše:
· 1.10. v Domu obnovy tradic, ekologie a kultury DOTEK  (bývalá fara v Horním Maršově) proběhne rukodělná dílna – Zpracování vlny I. – praní a česání vlny, filcování suchou cestou
· 26.-30.10. se plánuje podzimní tábor ve východních Krkonoších - Expedice 2005 -  pro děti od 7 do 14 let
· 28.-30.10. se uskuteční v Domu obnovy tradic, ekologie a kultury DOTEK (bývalá fara v Horním Maršově) kurs – Bubnování pro pokročilé, s Jaromírem Helešicem (drums a percussion)
· 19.10. je pro msítní nachystán filmový klub v hornomaršovském klubu OKO
· dále proběhnou celorepublikové a nadregionální akce v pobytovém středisku SEVER v Horním Maršově (pobytové výukové programy pro školy, seminář pro lektory ekologikcých výukových programů) - viz výše
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horní Maršov 127, 542 26, tel.499874326, 499874280, sever@ecn.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319, sever-hk@seznam.cz

Ústecký kraj:
· 11.října a 25.října proběhnou další setkání Dětského zastupitelstva. Hlavní náplní bude příprava krajského projektu „ Recyklujte s Ústeckým krajem“, modelem k projektu je loňský úspěšný projekt Dětského zastupitelstva Litoměřice „Recyklujte s EU“. Zároveň se jedná o zapojení do celorepublikové soutěže Dětských parlamentů ČR „ O nejlepší prezentaci Dětského parlamentu“.
· 12.října se v prostorách Střediska SEVER uskuteční seminář pro pedagogické pracovníky škol a školských zařízení. Seminář je  věnovaný spotřebitelské ekologii, orientaci v symbolech a značkách na obalech výrobků, se kterými přicházíme každodenně do styku. Agentura pro ekologicky šetrné výrobky a Oddělení EVVO (obě oddělení existují v rámci CENIA, české informační agentury životního prostředí) sestavili výukový program o ekoznačce a ekologicky šetrných výrobcích „Co je doma, to se počítá!“, který je určen žákům a studentům od 7. tříd ZŠ po II. stupeň SŠ.  Jednotlivé hry jsou zaměřeny na šíření povědomí o ekoznačkách, uvědomělé spotřebě, životním cyklu výrobku a odstranění některých mýtů, které se ohledně ekologicky šetrných výrobků mohou šířit. Učitelé mají možnost zapojit jednotlivé aktivity do výuky výtvarné výchovy, českého jazyka, zeměpisu, biologie, ekologie, zbožíznalství, občanské nauky atd.
· 19.října   se uskuteční seminář pro pedagogické pracovníky ZŠ a SŠ „ Je jen jedna Země“. Seminář pořádáme ve spolupráci s NIDV ( Institut dalšího vzdělávání) a seminář bude probíhat v jejich prostorách.  Seminář je praktickou ukázkou, jak zpřístupnit téma globálních problémů žákům  a studentům. Vše probíhá formou diskusí, herních aktivit a simulačních her, které pomáhají k snadnějšímu pochopení pojmu globality a globálního propojení světa, poznání vazby mezi místními problémy a globálními problémy, poznání mechanismu nejvýznamnějších globálních problémů a v první řadě i pochopení sociálních kořenů globálních problémů.
· Pro velký úspěch jarních exkurzí Za Naturou na túru do národní přírodní památky Bílé stráně u Litoměřic jsme se rozhodli pokračovat v exkurzích pro žáky 2. stupňů základních škol. Poslední z exkurzí proběhnou ještě v říjnu.
· Tento měsíc budou vrcholit přípravy listopadové krajské konference k ekologické výchově KAPRADÍ (Konzultace A PRAktické Dílny – 11.listopadu 2005). Nad pořádáním této konference již převzali záštitu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy JUDr. Petra Buzková a ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek.
· V říjnu bude na všechny školy a školská zařízení Ústeckého kraje rozeslána nová Nabídka výukových a vzdělávacích programů pro rok 2005/2006
· Proběhne další rozesílka v rámci projektu M.R.K.E.V ( Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy) v Ústeckém kraji.
· V rámci činnosti poradního sboru EVVO v Ústeckém kraji probíhá připomínkování grantového programu Ústeckého kraje. Zároveň bude předložen projekt „Informační systém EVVO v Ústeckém kraji“, který byl poradním sborem připraven k předložení  do Rady Ústeckého kraje.    

město Litoměřice:
· V říjnu se opět rozběhne celoroční projekt pro děti z mateřských škol. Každý měsíc budou docházet děti z mateřských škol celého litoměřického regionu na výukové programy do Střediska SEVER. Pro projekt je připraveno množství nových učebních pomůcek, materiálů a publikací, které nám pomohou snáze navázat kontakt s dětmi, probudit jejich zájem a usnadnit  pochopení jednoduchých vztahů a zákonitostí v přírodě. Rádi bychom naším projektem pomohli prohloubit výchovu dětí k ekologickému myšlení, k šetrnému zacházení s přírodou a ohleduplnému chování v prostředí, ve kterém žijeme.
· 21.října pořádáme ve spolupráci se ZŠ Na Valech v Litoměřicích soutěž pro 1.stupeň základních škol „Lesní stezka“. Čtyřčlenná družstva z jednotlivých škol budou plnit úkoly v terénu zaměřené na poznávání ekosystému lesa, orientaci v prostředí, určování rostlin i živočichů. Na jednotlivých stanovištích jsou pro soutěžící připraveny rébusy, hádanky, křížovky, terénní zkoumání.
· 24.října bude oficiálně a slavnostně otevřena Ekoporadna při Středisku SEVER. V nově zřízené kanceláři bude fungovat ekoknihovna, půjčovna videomateriálů s ekologickou tématikou a každé úterý od 8:00 do 16:00 bude kancelář otevřena jako ekoporadna pro služby široké veřejnosti. 
Středisko ekologické výchovy SEVER, Na Valech 53, 412 01 Litoměřice, tel.: 416 734838, severltm@centrum.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist