Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Příležitosti pro české firmy jsou v ekologii, stavebnictví i ve veřejných zakázkách

14.10.2005  |  zdroj: Podniky a trhy  |  137× přečteno      vytisknout článek

Příležitosti pro české firmy jsou v ekologii, stavebnictví i ve veřejných zakázkách Možnosti pro české podnikatele se v Polsku objevují i díky dotacím z rozpočtu Evropské unie na infrastrukturní projekty.

Stačí přejet česko-polskou hranici a pozorovatel podle všudypřítomných front a kvality silnic pochopí, proč musí být pro polskou vládu prioritní dobudování dopravní infrastruktury. Kvalita silniční sítě a dálnic se totiž stává stále větším problémem pro rozvoj polské ekonomiky. Ale nejen to, omezuje rychlou dopravu v rámci Evropské unie.
Není divu, že polské úřady věnují tomuto problému pozornost, což dokazuje i boom v silničním stavebnictví od roku 2002. Zejména v následujících letech se očekává další jeho mohutný nárůst. Jen letos se bude v Polsku stavět na šest set kilometrů nových úseků dálnic a řidiči budou již využívat 740 km dálnic, z toho 341 km nových úseků a 140 km po generální přestavbě.
Předpokládá se také, že letos bude dostaveno více než dvě stě kilometrů nových silnic 1. třídy a u 50 měst budou pro lepší průjezdnost postaveny nové silniční obchvaty.
Polsko předalo letos do Bruselu už i přepracovanou strategii rozvoje dopravní infrastruktury na léta 2004 až 2006 s výhledem do roku 2013. Jedná se o dokument, resp. podklad pro konkrétní jednání a finančních prostředcích z fondů EU.
Rekonstrukce a údržbu silniční a dálniční sítě se proto jeví jako velmi perspektivní obor i pro české firmy.
Ve střednědobé perspektivě budou uskutečněny programy modernizace jak rozvoje silniční sítě, tak i železničních koridorů. Zde je vyhlašováno množství tendrů, informace jsou zveřejňovány prostřednictvím internetu (http://europa.eu.int/comm/europeaid/cgi/frame12.pl).
Pro přímou účast v těchto akcích je ovšem nutné mít zázemí ve formě finanční stability a referencí. Menší podniky mají šanci uspět jako subdodavatelé při účasti velkých českých stavebních firem.

Jedním ze základních pilířů polské ekonomiky je zemědělství. Tradiční domácí podniky vyrábějící zemědělskou a potravinářskou techniku jsou ale v žalostném stavu, pokud do nich nevstoupil zahraniční investor. Proto od poloviny 90. let je patrný růst poptávky po této technice.
Polsko je odkázáno na zemědělství v daleko větší míře než Česko, pracuje v něm více než dvacet procent obyvatelstva. Jen pomalu se konsoliduje. Vstupem do Evropské unie však rolníci získali možnost dostávat dotace z unijního rozpočtu. Ze strany rolníků lze proto očekávat stabilní poptávku. Potvrzuje to například zvýšení prodeje traktorů Zetor.

V posledních letech výrazně rostou investice veřejného sektoru do ekologických zařízení. Brusel si totiž uvědomuje propastný rozdíl technologické úrovně ochrany životního prostředí v Polsku a v jiných zemích unie a na Varšavu vytváří silný tlak na změnu situace. V této oblasti, a to i díky podpoře peněz z fondů Evropské unie, je proto patrná zvýšená poptávka polských firem po zahraničních technologických celcích.
Jedná se například o zařízení k ochraně životního prostředí, především pak k výstavbě čističek odpadních vod či o technologie na zpracování biomasy. Právě tendrů pro dodávky a rekonstrukce v těchto oblastech mají šanci zúčastnit se také české firmy, a to za stejných podmínek jako polští dodavatelé.

Příležitostí k průniku na polský trh jsou veřejné zakázky (tendry). Jen během loňského roku bylo polským Úřadem pro veřejné zakázky zveřejněno kolem 62 tisíc výzev k účasti na výběrovém řízení v celkové hodnotě 38,5 miliardy zlotých.
Zájemci z řad českých podnikatelů o nákupy a investice, financované s použitím veřejných prostředků nad třicet tisíc eur, mohou přitom využít zkušeností z naší republiky. V Polsku jsou totiž tendry organizovány podobně jako v České republice.
Vyhlašují se na zakázky státu, měst, obcí a samosprávou vlastněných společností. Třetina z nich se týká dodávek pro zdravotnictví, druhá třetina stavebnictví (včetně silnic, čističek odpadních vod, vodovodů, kanalizací, plynovodů, veřejného osvětlení).
Část tendrů je financována z prostředků Evropské unie, EBRD, Světové banky a dalších zahraničních zdrojů. (Samostatnou kapitolu tvoří zakázky zadávané soukromými investory, které ovšem nepodléhají povinnému zveřejnění v databázi).
Tendry jsou zpravidla veřejné, jen málo z nich je vyhlašováno pro předem určený okruh dodavatelů. Většina z nich ještě donedávna upřednostňovala ze zákona tuzemské dodavatele - nabídková cena soutěžícího, který se zavázal použít nadpoloviční většinu materiálu a práce z polských zdrojů, se pro účely vyhodnocení výherce tendru snižovala o 20 procent.
I dnes vzhledem k vysoké míře nezaměstnanosti a národnostnímu cítění Poláků je jakákoliv nabídka zaměstnání polské pracovní síly velmi vítaná.
Od března loňského roku platí nový zákon o veřejných zakázkách, který dává účastníkům výběrových řízení, polským i ze zemí EU, stejná práva. Proto odbor exportních příležitostí CzechTrade a zahraniční kancelář CzechTrade ve Varšavě nabízí českým firmám asistenční službu - monitoring tendrů a investičních akcí.
Na základě zadaných klíčových slov, mají firmy možnost získat pravidelný monitoring tendrů s anotací v českém jazyce či zajištění tendrové dokumentace a další nezbytné asistenční služby spojené s účastí ve výběrovém řízení.
V případě zájmu o výše uvedenou asistenci - monitoring tendrů lze kontaktovat ředitelku Odboru exportních příležitostí Janu Falathovou e-mail: jana.falathova@czechtrade.cz nebo na tel.: 224907516.

Akce k Polsku v České republice
Polský den v Olomouci
pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje
Ivana Kosatíka a ve spolupráci s OHK Olomouc
Kontakt: Jana Brzoňová, konzultantka
jana.brzonova@czechtrade.cz
Tel.: 224907546
Fax: 224913817
Bližší informace: http://www.czechtrade.cz/Global?xml=/sluzby/akce/detail-akce.xml&id_akce=186
Termín: 26. října
Místo konání: Wellnet - vzdělávací středisko Svazu účetních Olomouc
Prezentace Polské republiky a její ekonomiky, možností spolupráce mezi českými a polskými firmami, nástrojů podpory exportu nabízených CzechTrade, individuální jednání českých podnikatelů formou kulatých stolů se zástupci institucí.
Polsko - atraktivní hospodářský a investiční partner
Seminář o možnostech podnikání v Polsku pořádá 16. listopadu ekonomicko-obchodní oddělení velvyslanectví Polské republiky v Praze ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR.
místo: Hospodářská komora ČR, Freyova 27, Praha 9.
Experti z různých polských specializovaných organizací a agentur budou na semináři informovat o současném stavu investiční politiky v Polsku, o pobídkách, daňových podmínkách, státní podpoře, investičních projektech a o možnostech využití dosavadních zkušeností v různých oblastech polské ekonomiky.
Informace o účasti na semináři, který je bezplatný, lze obdržet na Obchodním oddělení velvyslanectví Polské republiky, Hradešínská 1931/58, 101 00 Praha 10. Kontaktní osoba: Remigiusz Górski, první tajemník
e-mail: rgorski@weh.cz
tel.: 271 732 342, 272 733 888, fax: 272 735 442
Bližší informace a kontakt:
http://www.czechtrade.cz/Global?xml=/sluzby/vstupuji_na_novy_trh/novinky/novinka_detail.xml&id_novinka=9592

Akce CzechTrade v Polsku
Prezentace dodavatelů zařízení pro města a obce a systémů krizového řízení ve spolupráci s OEU Generálního konzulátu ČR v Katovicích.
termín: 5. listopadu 2005
místo: Jaslo
Prezentace dodavatelů pro revitalizaci obytných domů ve spolupráci s OEU Generálního konzulátu ČR v Katovicích
termín: 8. listopadu 2005
místo: Katovice
Mezinárodní veletrh ekologických technologií: Polsko 2005
termín: 15. - 18. listopadu
Agentura CzechTrade spolu s aliancemi Czech Biomass Team a Czech Water Alliance bude prezentována na společném stánku v Poznani. Prostor formou katalogové prezentace je k dispozici i pro další české firmy.
III. Trhy vína v Krakově - Enoexpo
termín: 17. - 19. listopadu
Pod názvem Velká vína z malé země se zde budou prezentovat firmy, a to ve spolupráci s Vinařským fondem ČR.
Bližší informace k akcím podá zahraniční kancelář CzechTrade ve Varšavě:
E-mail: warsaw@czechtrade.cz
www.czechtrade.pl
tel.: 0048 22 6274 725
fax: 0048 22 8279 737


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist