Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rada EU pro životní prostředí se sejde v Lucemburku

17.10.2005  |  zdroj: MŽP  |  126× přečteno      vytisknout článek

Rada EU pro životní prostředí se sejde v Lucemburku

V pondělí 17. října se v Lucemburku uskuteční řádné zasedání Rady EU pro životní prostředí, kterého se zúčastní delegace ČR vedená náměstkem ministra – ředitelem sekce zahraničních vazeb Tomášem Novotným.

Rada pro životní prostředí projedná řadu témat, k nimž patří například příprava na 11. konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a 1. zasedání smluvních stran Kjótského protokolu [1], doplněný návrh nové chemické politiky REACH [2], zlepšení tvorby právních předpisů – tematické strategie [3].

V současné době je snahou Evropské unie nalézt rovnováhu mezi ochranou životního prostředí, zdraví a konkurenceschopností. S tím souvisí možnost revize a racionalizace stávající legislativy Evropských společenství. Ministr Ambrozek k tomu dodává: „Je dobré upravit předpisy, které dnes již nejsou aktuální, ale nesmí přitom dojít ke snížení standardů ochrany životního prostředí a zdraví lidí.“

Ministři budou také jednat o snížení dopadů emisí skleníkových plynů z letecké dopravy na změnu klimatu [4] a o Strategii udržitelného rozvoje EU. Evropská komise má v plánu během listopadu 2005 předložit návrh aktualizované Strategie udržitelného rozvoje EU, která by po projednání s členskými státy EU měla být předložena ke schválení na červnovém summitu Evropské rady v roce 2006.

----------------------------------------

[1] 11. konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a 1. zasedání smluvních stran Kjótského protokolu se bude konat v kanadském Montrealu ve dnech 28. listopadu – 9. prosince 2005. Systém obchodování s povolenkami emisí (EU ETS) je významným nástrojem k plnění Kjótského protokolu. Země EU již s obchodováním začaly.

[2] Chemická politika REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) je nový systém nakládání s chemickými látkami. REACH by měl zvýšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí a zjednodušit stávající legislativu tím, že zavede v EU stejný postup pro bezpečné používání všech chemických látek. REACH je v současné době prioritním tématem na úrovni Evropské unie a intenzivně se projednává jak v Radě EU, tak v  Evropském parlamentu. Předsednictví Velké Británie představilo doplněný text návrhu nařízení REACH v září 2005, klíčové hlasování o tomto návrhu by mělo proběhnout v Radě EU v listopadu 2005.

[3] Zlepšení tvorby právních předpisů – tematické strategie  Otázky zkvalitňování legislativy evropského společenství jsou předmětem diskusí, iniciativ a návrhů na řadě jednání v institucích EU. Bezprostředním důvodem pro zařazení tohoto tématu k projednání Radou pro ŽP dne 17. 10. 2005 je příprava sedmi tématických strategií pro oblast ŽP (již byla publikována strategie k ochraně ovzduší, chystají se strategie k nakládání s odpady, využívání přírodních zdrojů, užívání pesticidů, ochraně mořského prostředí, ochraně půdy a životního prostředí urbanizovaných území) Evropskou komisí. Tyto strategie má Rada postupně projednávat. Zpracování souborných tematických strategií vytváří prostor jak pro uplatnění integrovaného přístupu k vytváření politiky společenství v oblasti životního prostředí, tak i zároveň pro uplatnění dosavadních iniciativ společenství ke zkvalitňování legislativy.

[4] Snižování vlivu letectví na změnu klimatu - Emise skleníkových plynů z letecké dopravy představují 3% celkových antropogenních emisí CO2 v EU a mají značně vzrůstající tendenci. Evropská komise se domnívá, že nejvhodnějším způsobem, jak snížit vliv emisí z letecké dopravy na změnu klimatu, je zavedení systému emisního obchodování. Podle předběžných odhadů založených na modelových programech by měl být dopad na cenu jednotlivé letenky maximálně 9 EUR.

Další informace:

Chemická politika REACH - http://europa.eu.int/comm/environment/chemicals/reach.htm

Změny klimatu - http://europa.eu.int/comm/environment/climat/home_en.htm

Informace o 11. konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a 1. zasedání smluvních stran Kjótského protokolu -  http://unfccc.int/2860.php

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist