Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

K desetiletému jubileu Veřejné zeleně města Brna

24.10.2005  |  132× přečteno      vytisknout článek

K desetiletému jubileu Veřejné zeleně města Brna K příležitosti připomenutí 10. výročí založení příspěvkové organizace Veřejná zeleň města Brna (dále jen VZmB) proběhla ve středu 19.10.2005 v 16.00 hod slavnostní otevření opravené lávky ve Wilsonově lese, které bude spojeno s oslavou Dne stromů. Akci pořádala příspěvková organizace Veřejná zeleň města Brna k příležitosti připomenutí své desetileté existence. Součástí akce byla výsadba stromu na počest mezinárodního Dne stromů, který se každoročně slaví v České republice a letos i v celé střední Evropě o den později.

VZmB byla založena v roce 1995 jako příspěvková organizace, která má za úkol starat se o nejvýznamnější brněnskou zeleň a v letošním roce tedy slaví 10.let své existence. Organizaci jsou svěřeny do správy parky Špilberk, Denisovy sady s dvěmi Kapucínskými terasami a Studánkou, park Koliště I., Lužánky, Tyršův sad a nejnověji také Wilsonův les. Celková rozloha parků ve správě VZmB činí 72, 9 hektarů. Organizace se dále stará také o svěřená uliční stromořadí na celém území města Brna, ve kterých k 31.12.2004 evidovala 16.464 stromů, z toho 5117 mladých výsadeb. U svěřené zeleně vykonává organizace správu, údržbu a postupnou rekonstrukci. VZmB se dále zabývá vlastní produkcí, prodejem okrasných rostlin a osvětovou činností v oblasti problematiky veřejné zeleně.

19.10.2004 v 16.00 hod bude slavnostně ve Wilsonově lese otevřena opravená lávka pro pěší. Lávka postavená v 70. letech 20. století byla opravena na jaře 2005. Kromě oprav nosné konstrukce a opěr byla provedena i oprava pochozí vrstvy lávky a kovové zábradlí bylo opatřeno novým nátěrem. Byly zhotoveny nové nástupy na lávku, v okolí lávky se dokončují probírky porostů. Navazující cesta ve směru do Pisárek bude do konce roku opatřena novým povrchem, na obou koncích lávky budou instalována odpočívadla. V listopadu bude okolí lávky i navazujících cest osazeno dřevinami, doplněno bude především keřové patro. Současně s otevřením opravené lávky proběhne výsadba stromu - tedy o den dříve, než se oficiálně slaví v České republice svátek Dne stromů. Pro výsadbu bude použit buk (Fagus sylvatica). Na místo akce se lze nejlépe dopravit trolejbusem č. 39, konečná stanice Barvičova a poté pokračovat pěšky kolem Biskupského gymnázia lesní cestou dolů k lávce. Automobilem lze zaparkovat u Biskupského gymnázia.

VZmB připravila k příležitosti připomenutí 10. výročí svého založení šest kulturně-společenských akcí. Prvních pět akcí již proběhlo. 19.4.05 byla slavnostně dokončena obnova stromořadí na ulici Vojanova v Židenicích. Dne 24.5.05 byla oficiálně otevřena nově zrekonstruovaná část Denisových sadů. Spuštěny zde byly tzv. vodní schody; v rámci akce proběhla módní přehlídka a koncert dechové hudby. Následoval Den pro nevidomé a slabozraké v Tyršově sadu, který se společně se soutěží Květiny hmatem a kulturně-osvětovým programem odehrál v parku 13.6.05. První letní den, 21.6.05, byl slavnostně uveden do provozu potok Ponávka v parku Lužánky. Akce byla opět doprovázena kulturním programem a proběhla zde soutěž pro děti v pouštění lodiček po Ponávce. 22.9.05 byla otevřena výstava Podzim v parku Špilberk, která mapovala práci VZmB v průběhu její existence a v další expozici návštěvníkům ukázala některé parky a stromořadí na historických snímcích.

Otevření opravené lávky a výsadba při příležitosti oslavy Dne stromů byla poslední akcí, která bude letos posledním oficiálním připomenutím desetileté činnosti VZmB.

V pátek 21. října 2005 odvolali brněnští radní s okamžitou platností  dlouholetou ředitelku Veřejné zeleně města Brna a bývalou členku Rady města Brna a dřívější předsedkyni komise životního prostředí města Ing.Olgu Novákovou. Na místo bude údajně vypsáno nové výběrové řízení.

ZDROJ: VZMB,Rovnost

 

 

 Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist