Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Brno - Katastrofa jménem ceník

10.11.2005  |  149× přečteno      vytisknout článek

Brno - Katastrofa jménem ceník

Katastrofa jménem ceník

moto : Od letošního roku vešla v platnost novela zákona o odpadech,která určuje výrobcům,prodejcům a distributorům elektrických a elektronických zařízení,jak s nimi má být nakládáno při likvidaci. Pro běžného obyvatele z České Třebové a z Ústí nad Orlicí však tato novinka nepředstavuje žádnou změnu. Ti mohou i nadále (bez zvláštního poplatku) používat sběrné dvory.(zdroj www.oik.cz)

Dobrá zpráva ? Pro Brňáky ne! Poplatky za odpad v Brně dělají 500 korun na osobu a rok a to jen proto, že zákon toto určuje jako nejvyšší hladinu. Jinak bychom platili ještě víc. Oficiální zdůvodnění je, že Brno většinu odpadu spaluje, což je oproti skládkování finančně nevýhodné. To ovšem občany nemusí zajímat. Zajímavější je zpráva, že Brno má 47 recyklačních dvorů, což je nejvíc v ČR. Jejich provoz ovšem něco stojí. Tohle už občany může zajímat. Jde totiž o to, že mají nadstandardní servis pro separované ukládání odpadů. Jenže brněnští obyvatelé platí pořád stejně, ať separují nebo ne . Vlastně ne! Ti co separují teď budou platit víc. Každý dobrý skutek, jak známo, musí být po zásluze potrestán. Jak je to možné ?

Nejlépe se tahají peníze z poctivých občanů. Ti platí. Zajímalo by mne, jak se budou vybírat peníze od těch co neseparují, co spalují nebezpečný odpad, co zakládají černé skládky. To by mne opravdu zajímalo. A mělo by to zajímat i městské radní. A měli by se snažit, aby separace byla ještě lepší a ještě lepší. Místo toho rada města Brna schválil ceník za odložení odpadů, platný od září tohoto roku, kde se občan dozví, že za kilo vyjetého oleje zaplatí ve sběrném středisku 15 korun , za pneumatiky osobních aut 30-55 korun, za zeminu a kamení l,5 Kč na kilogram, za stavební suť rovněž tak. Za vyřazenou ledničku zaplatí 7,5 koruny za kilo, což se muže vyšplhat až na pětistovku, za televizi 12 korun za kilo, což u “pancéřovaných” televizorů sovětské výroby může dělat tři až čtyři stovky.

Jak na tuto blamáž rady zareagují Brňáci? Ti poctiví budou platit dál, stavební suť odvezou do sběrného střediska a zaplatí. Ledničku odvezou prodejci a když ji odmítne převzít, dovezou ji do střediska a zase zaplatí. Ti vychytralí budou plně recyklovatelnou stavební suť házet do popelnice, ledničku freon nefreon rozeberou a po částech nahází také do popelnice a mají to - zadarmo. Ti nepoctiví budou všechno vozit do lesa. A máme co jsme chtěli, respektive nechtěli. Rada udělala všechno proto, aby zvýhodnila nepoctivé a skásla poctivé.

Vážený občane města Brna, ty jež poctivě platíš 500 korun a pak poctivě ještě jednou v separačním dvoře, popřemýšlej o tom, jak funguje vedení tohoto města. A popřemýšlej až budeš separovat volební lístky.

ZDROJ: RNDr. Mojmír Vlašín

                Zastupitel města Brna


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Návrat zpět na začátek 90 let
Podle nového ceníku ekodvorů to vypadá, že se obnoví vznik četných skládek v příměstských lesích, jaké byly začátkem 90.let.
Nevím, proč Brno, ač zde nejsou zdaleka nejvyšší platy, je pro normální lidi nejdražším městem v republice. Šalinkarty zdraží, jednorázové lístky nikoliv - věrnost asi něco stojí.
Odpady se budou cpát do poleplnic, co se tam nevleze, bude na každé mezi. Který blb na magistrátu tohle vymyslel? Jestli to tak půjde dál, raději se odstěhuji do Prahy, nebo koupím domek na venkově a napíšu si tam trvalé bydliště. Brno, narozdíl od ostatních měst a vesnic, nedělá nic pro občany - ať již jde o zasíťované pozemky pro stavbu domků nebo minimalizaci nákladů na obyčejný život.
vloženo: 22.11.2005 09:38     vložil:  Pavel Bártek Reagovat 
Pochybný postup rady
Jestliže jsou uvedené informace v článku úplné a správné, tak rada města Brna postupovala nesprávně a v některých bodech přímo v rozporu se zákonem. Zákon totiž přímo ukládá odebírat elektrošrot včetně ledniček od obyvatelstva zdarma a město Brno by se mělo za tím účelem stát členem příslušných recklačních sdružení. Jinak mají občané právo vracet elektrospotřebiče zdarma u svých prodejců kus za kus při nákupu nového. Jetsliže ale rada stanovila poplatky kolem 50 Kč u pneumatik, je to velmi pochybné, protože pneu se odebírají jak k recyklacím tak ke spalování jako podpůrné palivo v některých cementárnách, takže město na nich může spíše vydělat. Recyklační dvory by měly být placeny z prostředků, které občané zaplatí do systému v rámci té pětistovky a odběr ve sběrných dvorech pak má být (pro občany příslušného města) zdarma. Pokud tak město nepostupuje, je to vážná chyba, ale je třeba se podívat na jejich vyhlášku a na soulad se zákonem o odpadech a o místních poplatcích.
vloženo: 21.11.2005 09:31     vložil:  Jiří Klicpera Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist