Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čím bude svítit nová Evropa?

21.11.2005  |  zdroj: Technik  |  131× přečteno      vytisknout článek

Údaje vyplývající z průzkumu  ukazují zatím nepříliš potěšitelnou situaci v Evropě.

Obce po celé Evropě mohou dosáhnout roční úspory až 600-700 milionů eur, sníží-li provozní náklady tím, že nahradí energeticky neefektivní systémy pouličního osvětlení novými, energeticky efektivními technologiemi. Vyplývá to z nového průzkumu, který provedla v rámci Evropy v oblasti veřejného osvětlení společnost Philips.

"Společnost Philips investovala v posledních letech velké prostředky do výzkumu a vývoje nové generace velmi kvalitních a energeticky efektivních systémů pouličního osvětlení," říká Marc de Jong, výkonný viceprezident divize osvětlovací techniky společnosti Philips. Kvalitnější osvětlení navíc znamená bezpečnější silnice i příjemnější prostředí obcí a měst jak pro obyvatele, tak pro turisty.

ŠETŘÍ NÁKLADY I PROSTŘEDÍ

Nová technologie pouličního osvětlení by nejen mohla evropským obcím každoročně ušetřit stovky milionů eur, ale přechod na nový systém by měl velké výhody z hlediska emisí  CO2  a stejně tak by se v porovnání se současným stavem zvýšila i estetická kvalita a bezpečnost ulic. Kromě značných úspor nákladů ukazují čísla vyplynuvší z tohoto výzkumu i obrovské  ekologické  výhody. Pokud by byly energeticky neefektivní systémy pouličního osvětlení (např. dnes již zastaralé rtuťové výbojky a plynové systémy) nahrazeny modernějšími, energeticky efektivními technologiemi, a tudíž úspornější technologií, snížil by se roční objem emisí  CO2  v Evropě o 3,5 milionu tun. Toto číslo představuje ekvivalent spotřeby  CO2  175 milionů stromů, spálení 19 milionů barelů ropy nebo ročního výkonu dvou elektráren (1 000 MWE). V průměru se to rovná 100 kg  CO2  ročně na jedno osvětlovací místo.

Údaje vyplývající ze zmíněného průzkumu však ukazují zatím nepříliš potěšitelnou situaci v Evropě. Výrobci energie plánují posilování výrobních kapacit a výstavbu nových elektráren (dnes hlavně jaderných či větrných), ale méně už se jejich úsilí zaměřuje na možnosti, jak s vyráběnou energií lépe hospodařit, a tak aspoň částečně snížit její stále rostoucí spotřebu. Přitom přibližně třetina evropských silnic a dálnic je stále osvětlována pomocí energeticky neefektivní technologie rtuťových výbojek pocházející z šedesátých let minulého století. Dokud bude těchto 35 milionů zastaralých lamp používáno, budou spotřebovávat dvakrát více elektrické energie, než je nutné.

OSVĚTLENÍ NOVÉ GENERACE: KOMPAKTNÍ, ALE EFEKTIVNĚJŠÍ

K hlavním výhodám moderních osvětlovacích systémů patří jejich prostorová i energetická úspornost a šetrnost k  životnímu   prostředí  . Např. nové systémy pouličního osvětlení řady Philips CosmoPolis jsou zdrojem výrazně kvalitnějšího osvětlení, ale přitom více než dvakrát efektivnější z hlediska provozních nákladů než starší rtuťové výbojky. Nejnovější technologie je také o 65 % menší než její předchůdci, takže na výrobu nových svítidel či světelných těles je zapotřebí jen poloviční množství materiálu a do ovzduší se vypustí méně emisí  CO2  souvisejících s dopravou tohoto materiálu. Nejnovější technologie pouličního osvětlení také pokračuje v trendu snižování obsahu nebezpečných látek. Tento typ osvětlovacích systémů má nejnižší obsah rtuti ve své kategorii a šetří průměrně 100 kg  CO2  ročně na jedno osvětlovací místo.

Nová energeticky efektivní technologie má náskok i před novou progresivní evropskou legislativou, která se týká  ekologické  konstrukce výrobků spotřebovávajících energii (tzv. EUP/EUP Directive), jež má stanovit minimální hodnoty energetické efektivity. Doba návratnosti počáteční investice související s přechodem na novou technologii je nyní pouhý jeden rok a kvalita osvětlení nemá absolutně žádný negativní dopad na bezpečnost silničního provozu či ulic, ani na estetickou hodnotu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist