Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Požár ve spalovně ukazuje potřebu chemické reformy

18.11.2005  |  148× přečteno      vytisknout článek

Požár ve spalovně ukazuje potřebu chemické reformy

Požár ve spalovně ukazuje potřebu chemické reformy

15.11.2005
PRAHA [Greenpeace]
Autor: Zbyněk Havránek

Pondělní požár ve spalovně odpadů Technoplast Chropyně je podle ekologické organizace Greenpeace dalším případem, který ukazuje na nutnost přísné regulace chemického průmyslu, stanovující jasná pravidla pro výrobu chemických látek, jejich použití a také další nakládání s nimi. Mohla by to zajistit chemická reforma (REACH), kterou právě projednává Evropská unie. Nebezpečné chemikálie ve stále větší míře kontaminují životní prostředí a přímo poškozují lidské zdraví. [1]

„Nejen případ spalovny Chropyně, ale například i postoj chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí při nedávné akci Greenpeace ukazují, že firmy nemají motivaci, ani potřebu regulovat vlastní výrobu. Chemickému průmyslu dominuje snaha setrvat co nejdéle v zavedených kolejích současné nedokonalé legislativy a maximálně oddalovat opatření ve prospěch lidského zdraví a přírody. Chování průmyslu ovlivňují zájmy lobbyistických skupin, nezodpovědnost manažerů firem, technologická nekázeň vedoucí k haváriím, snaha firem utajovat informace veřejnosti atd. Nebude-li přijata jednotná a přísná evropská chemická legislativa REACH, budou lidé i příroda nadále pouze rukojmím průmyslu a touhy firem po zisku za každou cenu,“ uvedl koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.

Nebezpečné látky, které vznikají i při běžném provozu spaloven, se mohou ve zvýšeném množství tvořit právě při podobných neřízených událostech, jako byl požár v Chropyni. Na externího spolupracovníka Greenpeace ČR a člena Mezirezortní komise chemické bezpečnosti Miroslava Šutu se dnes obrátili dva lidé z okolí spalovny, kteří po vypuknutí požáru pociťovali zdravotní obtíže. Tento odborník jim doporučil lékařské vyšetření. Zároveň požádal velitele hasičského zásahu a Českou inspekci životního prostředí o laboratorní rozbor vzorků odebraných na místě požáru a zjištění obsahu nebezpečných perzisteních organických látek.

Na nebezpečí chropyňské spalovny upozorňovalo Greenpeace opakovaně už od roku 2001, kdy poprvé požadovalo zastavit vypouštění dioxinů. Podle dostupných informací vypouštěla tehdy spalovna stopadesátkrát více dioxinů, než připouštěl limit platný ve státech Evropské unie Poté, co ekologové bezvýsledně žádali firmu Technoplast o informace o emisích dioxinů a o nápravných opatřeních, zablokovala v květnu 2001 skupina 15 aktivistů Greenpeace z České republiky a Slovenska vjezd do spalovny.

Spalovna Technoplastu likviduje odpady z výroby obalů a další produktů z PVC. Při spalování látek obsahujících chlór, jako je např. PVC, vznikají extrémně nebezpečné dioxiny, které mohou způsobit rakovinu, poruchy plodnosti, oslabení imunitního systému a další vážné zdravotní problémy. Dioxiny patří mezi perzistentní organické látky (POPs) a jsou nebezpečné mj. tím, že velmi dlouho přetrvávají v prostředí a mohou putovat až tisíce kilometrů od místa svého vzniku nebo použití. Mohou se hromadit v živých organismech, a proto jsou jimi zamořeny i potraviny, hlavně živočišného původu. V České republice jsou lidé vystaveni takové dávce dioxinových látek, která několikanásobně převyšuje doporučení Světové zdravotní organizace.

ZDROJ: Econnect, Greenpeace


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Neodborné plácnutí
Bohuže se autoři poněkud mýlí a opět nemají - jako častokrát pravdu. REACH nemá s požárem ve spalovně naprosto nic společného, týká se výroby a registrace nových chemických látek, zatímco spalovna likviduje odpady, které k jinému využití nepřicházejí v úvahu. Možná článek bije za lobby skládkařů, ale dost nešikovně.
Požár ve spalovně vznikl podle mého názoru pravděpodobně prošlehnutím přes dávkovací zařízení na odpady připravené do pece, což se u spaloven někdy stává a má zde být instalováno hasicí zařízení. Bohužel tvrdá ekonomická realita a boj se skládkaři doslova tlačí provozovatele spaloven k tomu, aby se šetřilo i tam, kdy to je na úkor bezpečnosti provozu a osob. Hranice ekonomiky a rizika si tu podávají ruce. Doporučil bych pánům autorům věnovat se více dané problematice a skutečným příčinám toho, co se kde děje (a jejich opravdové nápravě) místo štěkání a hloupého zviditelňování se. Což takhle provozům spaloven trochu napomoci odbornou pomocí a zlepšit jim financování zavedením programu Podpora bezpečnosti za bezpečný provoz?
vloženo: 21.11.2005 09:45     vložil:  Jiří Klicpera Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist