Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ambrozek: Na ekologické daňové reformě vyděláme všichni

22.11.2005  |  zdroj: MŽP  |  138× přečteno      vytisknout článek

Ambrozek: Na ekologické daňové reformě vyděláme všichni

Přesunout zdanění z lidské práce na výrobky a služby, jejichž výroba či spotřeba má negativní dopad na životní prostředí – to je základní východisko výnosově neutrální ekologické daňové reformy (EDR), kterou na základě programového prohlášení vlády připravuje Ministerstvo životního prostředí. O definitivní podobě návrhu včetně konkrétních sazeb v současné době jedná s resortem financí, které je spolupředkladatelem návrhu.

„Ekologická daňová reforma přinese hned trojí zisk – lepší životní prostředí, konkurenceschopnější ekonomiku a více pracovních příležitostí. Nárůst zdanění fosilní energie a automobilové dopravy povede ke změně chování firem i spotřebitelů – efektivnější výrobě i spotřebě, rozvoji nových technologií, rychlejší obměně zastaralého vozového parku za modernější a úspornější automobily. Výsledkem bude zvýšení kvality života všech občanů. Ekologickou daňovou reformu v různé podobě zavádí řada států Evropské unie. Věřím tomu, že se ji podaří prosadit i u nás. Vyděláme na ní totiž nakonec všichni,“ charakterizuje EDR ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Reforma je připravována jako výnosově neutrální – stát nesmí od občanů vybrat ani korunu navíc. Příjem ze zvýšených daní bude tedy automaticky vracen zpět v podobě snížení daňového zatížení lidské práce (tedy zvýšení platů), zvýšení sociálních dávek a důchodů.

Návrh MŽP přesně splňuje zadání vlády a řeší příčiny nejpalčivějších ekologických problémů současnosti – vysokou produkci skleníkových plynů a rychle rostoucí znečištění z automobilové dopravy. Zároveň sníží neúnosně vysokou energetickou náročnost české ekonomiky a zvýší její konkurenceschopnost, nabídkou práce v perspektivních odvětvích zmírní důsledky útlumu těžby uhlí a sníží nezaměstnanost. 

Výnosová neutralita EDR znamená,  že vzestup jednoho typu daní musí doprovázet pokles jiného typu. Návrh MŽP rozpracovává dvě varianty využití výnosů:

i) snížení nedaňových nákladů práce, konkrétně povinných příspěvků na státní politiku zaměstnanosti placených jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli a

ii) zvýšení nezdanitelného základu daně z příjmu fyzických osob. Návrh současně počítá i s kompenzacemi pro domácnosti s nízkými příjmy.

Zvýšení zdanění se v návrhu MŽP týká užití energetických výrobků, elektřiny a užití motorových vozidel. Sazby daní jsou diferencovány s cílem snížit emise skleníkových plynů, škody a dopady na lidské zdraví ze znečištění ovzduší. Výjimky a úlevy jsou poskytovány ekologicky šetrnějším způsobům výroby energie či veřejné dopravě. Daně by měly být postupně navyšovány od roku 2007 do roku 2015.

Paliva a výroba energie jsou zdrojem emisí oxidů dusíku, oxidu siřičitého, tuhých látek a emisí skleníkových plynů, které mají nepříznivý dopad na životní prostředí. Velkou předností ekologické daňové reformy je její motivační působení. Zvýhodňuje totiž ty, kteří se chovají k životnímu prostředí šetrně a spotřebovávají taková paliva a energii, které nemají velké negativní dopady na životní prostředí. Jsou to například obnovitelné zdroje energie.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist