Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologické značky u nás a v zahraničí

02.12.2005  |  256× přečteno      vytisknout článek

Nejjednodušším a velmi spolehlivým vodítkem při výběru zboží podle jeho vlivu na životní prostředí jsou ekoznačky.

To ovšem platí jen v případě, že je znáte a dokážete odlišit od značek matoucích, falešných a zavádějících. Ekoznačky se propůjčují na základě přísných kritérií, obvykle garantovaných státem (u nás Ministerstvem životního prostředí nebo Ministerstvem zemědělství).

V České republice existují v podstatě jen dvě opravdové ekoznačky a získat je není snadné. Proto se výrobci uchylují k tomu, že výrobky označují obrázky, které si na ekoznačku jenom hrají.

produkt ekologického zemědělství" height=65 alt={image_alt} src="http://www.spotrebitel.cz/ezimagecatalogue/catalogue/variations/14-120x120.gif" width=120 border=0>
Bio - Produkt ekologického zemědělství
Značku propůjčuje Ministerstvo zemědělství ČR ve spolupráci se společností Kontrola ekologického zemědělství. Označují se jí pouze potraviny, které jsou produkovány na ekofarmách. Ekozemědělec musí splňovat přísná kritéria pro hospodaření. Zjednodušeně řečeno zemědělské plodiny jsou pěstovány bez použití umělých hnojiv a pesticidů, se zvířaty je slušně zacházeno, mají volný výběh.
{image_alt}
Ekologicky šetrný výrobek
Propůjčuje ji Ministerstvo životního prostředí ČR, které ve spolupráci s Agenturou pro ekologicky šetrné výrobky připravuje i směrnice pro hodnocení jednotlivých výrobků. Posuzuje se "provoz" výrobku (emise, spotřeba energie, uvolňování prchavých látek), jeho životní cyklus (z čeho je výrobek vyroben, jak se likviduje, spotřeba energie a surovin na výrobu) i obal.
Značka vypovídá o tom, že daný výrobek je ve svém oboru šetrnější k životnímu prostředí, než ostatní obdobné výrobky.
Seznam výrobků, kterým byla udělena značka Ekologicky šetrný výrobek a spoustu dalších informací o ekoznačkách najdete na stránkách České informační agentury životního prostředí CENIA.


Ne-ekologické pseudoznačky
Tyto a podobné "značky" nemají žádný smysl a vpodstatě se snaží zmást spotřebitele a přesvědčit ho, že daný výrobek je ekologické, šetrný k životnímu prostředí...
Nedůvěřujte značkám, které neznáte! Vždy se ptejte, co značka znamená, kdo ji uděluje a jaké jsou podmínky pro její získání. Pokud značka není udělována nezávislým subjektem nebo pokud nejsou veřejně známá kritérie pro její udělení, nevěřte jí.
{image_alt}
{image_alt}

Zahraniční ekoznačky
Tyto značky jsou platné především ve svých domovských zemích. Čím delší cestu k nám musely urazit ze země původu, tím méně jsou šetrné. Setkáte-li se s nimi u nás, je otázka, do jaké míry doprava zboží zatížila přírodu a zda i u nás bude výrobek zlikvidován (recyklován) tak jako v zemi svého původu.
Obecně vzato, existuje-li k dováženému výrobku český ekvivalent, je lepší sáhnout po něm.

Ekoznačky v Evropě

{image_alt}


Evropská unie
Při udělování se hodnotí celý životní cyklus výrobku a proces by v každé zemi měla řídit nezávislá instituce.
Informace o evropské ekoznačce najdete na internetových stránkách Výboru EU pro ekologické značení www.eco-label.com (v několika jazycích, ale zatím ne česky)
{image_alt}


Severská labuť
Ekoznačka Dánska, Finska, Norska a Švédska
{image_alt}


Francie
{image_alt}


Chorvatsko
{image_alt}


Katalánsko
{image_alt}


Maďarsko
{image_alt}


Německo
Modrý anděl - nejstarší a první centrálně řízený certifikační systém ekoznačení, funguje už od roku 1978.
{image_alt}


Nizozemsko
{image_alt}


Polsko
{image_alt}

Rakousko
{image_alt}


Slovensko
{image_alt}


Slovenská Bio značka pro produkty ekologického zemědělství
{image_alt}


Španělsko
{image_alt}


Švédsko
{image_alt}


Švédsko
{image_alt}


Švýcarská Bio značka pro produkty ekologického zemědělství


Další ekoznačky

{image_alt}


USA        
{image_alt}


Kanada          
{image_alt}


Austrálie
{image_alt}


Nový Zéland
{image_alt}


Brazílie
{image_alt}


Hong Kong
{image_alt}


Indie
{image_alt}


Japonsko
{image_alt}


Korea
{image_alt}


Thajsko
{image_alt}


Tchaiwan


Zdroj: www.spotrebitel.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist