Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tepelná čerpadla na AQUA-THERMu 2005

19.12.2005  |  zdroj: Technik  |  127× přečteno      vytisknout článek

Kromě bohaté nabídky konkrétních zařízení představil trendy v tomto oboru. Jedním z nich je i vývoj v oboru tepelných čerpadel.

Mezinárodní odborný veletrh vytápění, ventilace, klimatizační, měřicí, regulační, sanitární a ekologické techniky proběhl na pražském holešovickém výstavišti už podvacáté za velkého zájmu vystavovatelů i návštěvníků.

Záštitu poskytla veletrhu ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu, hlavní město Praha a republiková i pražská hospodářská komora. Na celkové čisté výstavní ploše 13 655 m2 umístilo své expozice 425 vystavovatelů ze 17 zemí, z nichž byli 73 zahraniční - hlavně z Německa, Itálie a ze Slovenska. Kromě toho bylo v expozicích přímých vystavovatelů zastoupeno dalších 349 firem z 18 zemí.

V zastoupení firem nabízejících jednotlivé druhy zařízení se zřejmě odrážejí i změny v cenách energií, zvlášť současné zdražení plynu. Např. tepelná čerpadla, která jsou stále pociťována jako nekonvenční, nabízely 32 firmy, zatímco tradiční teplovodní plynové kotle byly součástí nabídky 33 firem. Dodavatelé očekávají i zájem o teplovodní kotle na dřevo a biomasu, které byly součástí 18 expozic. Menší nabídka slunečních kolektorů (14 expozic) zřejmě odpovídá jejich relativně omezené využitelnosti, byť kompenzované poměrně jednoduchou instalací a nízkou cenou.

Tepelná čerpadla vyžadují značné investiční náklady a jejich instalace může být (v závislosti na zvoleném zdroji tepla) značně komplikovaná. Přenášejí teplo z okolního prostředí s nižší teplotou (z podzemní vody, země nebo okolního vzduchu) do prostředí s vyšší teplotou - vytápěného prostoru, takže potřebují ke svému provozu dodávku "hnací" energie (nejčastěji elektrické). Čerpání tepla z podzemní vody je provozně nejvýhodnější, ale vyžaduje značný průtok vody, který je jen málokde k dispozici. Geotermální energii lze čerpat kolektorem uspořádaným buď horizontálně (v hloubce do cca 2 m, ale na značné ploše stovek m2), nebo vertikálně (ve vrtu hlubokém třeba až 150 m). Čerpání tepla z okolního vzduchu je nejjednodušší, problémem je malá účinnost zvláště při nízkých venkovních teplotách, kdy se právě požaduje co největší topný výkon.

Celková energie dodávaná tepelným čerpadlem je součtem energie odebrané z okolí a energie dodané. Ukazatelem efektivity tepelného čerpadla je topný faktor vyjadřující poměr mezi celkovým topným výkonem a dodaným příkonem - čím je vyšší, tím lépe. Velikost topného faktoru je ovlivněna nejen tím, odkud (tj. z jaké teplotní úrovně) se teplo odebírá, ale také tím, při jaké teplotě je teplo odevzdáváno: Používáme-li tepelné čerpadlo pro stěnové a podlahové teplovodní topení (pracující s nižšími teplotami vody než vytápění radiátory), dosáhneme výrazně lepšího topného faktoru.

Aby se docílilo rozumného poměru mezi náklady na pořízení tepelného čerpadla a úsporami plynoucími z jeho provozu, navrhují se vytápěcí systémy jako tzv. bivalentní, kde tepelné čerpadlo kryje potřeby vytápění jen do vnějších teplot asi -5 °C a při nižších teplotách se zapíná další zdroj energie - většinou elektrokotel.

S ohledem na tyto skutečnosti je třeba posuzovat i parametry tepelných čerpadel.

Firma PZP KOMPLET nabízí celý sortiment tepelných čerpadel typů vzduch-voda, země-voda a voda-voda, vždy ve variantě pro vytápění radiátory (vyšší teplota vody) a pro podlahové nebo stěnové vytápění. (Nabídka je doplněna i tepelným čerpadlem vzduch-vzduch, které slouží pro přímý ohřev vzduchu při větrání.)

Čerpadlo TCLM s jmenovitým topným výkonem 5,3 nebo 7,1 kW) je dodáváno jako jeden celek v bivalentním zapojení - obsahuje kromě tepelného a oběhového čerpadla i elektrokotel. Ve skříni je (atypicky) umístěn také výparník a přívod a odvod vnějšího vzduchu obstarává tepelně izolované potrubí.

Jmenovité výkony tepelných čerpadel vzduch-voda se pohybují přibližně v rozsahu 7-34 kW (při teplotě okolí 0 °C a výstupní teplotě vody 40 °C, resp. 50 °C), skutečný výkon je značně závislý na teplotě okolí - při 12 °C je o cca 30 % vyšší, při -12 °C o cca 30 % nižší. Současně se mění i topný faktor těchto čerpadel přibližně v rozsahu 2,1 - 3,1.

Řada tepelných čerpadel země-voda zahrnuje rozsah jmenovitých tepelných výkonů přibližně od 5 do 40 kW, u tepelných čerpadel voda-voda jde o cca 7 až 54 kW. U těchto čerpadel se výkon prakticky nemění s teplotou okolí, protože prostředí, z něhož je odebíráno teplo (voda nebo země ve větších hloubkách), je teplotně celkem stálé. Významný je ovšem požadavek na teplotu výstupní vody - požaduje-li se vyšší teplota vody, sníží se topný výkon a výrazně se zhorší hodnota topného faktoru. Např. tepelné čerpadlo TCMM 19,0 G (země-voda) dociluje při výstupní teplotě topné vody 35 °C topného výkonu 19 kW s topným faktorem 4,1, zatímco při výstupní teplotě vody 50 °C je topný výkon 18,1 kW a topný faktor jen 2,8!

SIEMENS nabízí kompaktní tepelná čerpadla země-voda se jmenovitými topnými výkony v rozsahu asi 5 až 15 kW, jejichž topný faktor je výrazně ovlivněn teplotou topné vody - např. u typu SIC 9M (cca 9 kW topného výkonu) je hodnota topného faktoru 4,4 při teplotě topné vody 35 °C a pouze 3,0 při teplotě topné vody 50 °C. V případě kompaktních tepelných čerpadel vzduch-voda jde o rozsah jmenovitých tepelných výkonů 6 až 8 kW a obdobnou situaci, pokud jde o velikost topného faktoru. Zajímavou nabídku představují tepelné centrály Siemens-Novelan, které obsahují uvedená tepelná čerpadla vzduch-voda, zásobník teplé vody a jsou upravena pro připojení asi 4 m2 slunečních kolektorů využívaných pro přípravu teplé vody. Hladký chod celého systému zajišťuje společný řídicí systém.

STIEBEL ELTRON představil řadu tepelných čerpadel typu WPL (vzduch-voda) s topnými výkony 8 až 19 kW a WPF (země-voda) s výkony 6 až 16 kW. Pro vyšší výkony nabízí firma i zjednodušené přístroje řady WPF.M (3 velikosti), které jsou určeny zejména k provozu v kaskádách - speciální řídicí systém regulátoru WPM II může společně řídit až 6 těchto čerpadel.

Výhradně originály v oboru tepelných čerpadel dodává na zakázku firma TC MACH. Nabízí vysokou kvalitu komponent, venkovní výparníky čerpadel vzduch-voda používají patentovaný systém odtávání bez výpadku topného výkonu.

Firma NIBE počítá i s využitím svých tepelných čerpadel v malých domcích a bytech. Její čerpadla vzduch-voda mají topné výkony v rozsahu okolo 5-10 kW, země-voda 5-16 kW pro nižší požadavky a 20-40 kW pro objekty s vyšší tepelnou ztrátou. V nabídce firmy jsou i některá zajímavá vylepšení: Součástí malého tepelného čerpadla FIGHTER 600P je i větrací zařízení s rekuperací tepla, výkonovou řadu čerpadel země-voda 20-40 kW (FIGHTER 1320) lze kombinovat s chladicím modulem HPAC 42, pro čerpadla FIGHTER 1120 (země-voda, 5-16 kW) je k dispozici větrací modul FLM 30.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist