Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Novinky z chlazení, topenářství a klimatizace

20.12.2005  |  zdroj: Technik  |  128× přečteno      vytisknout článek

Kompletní přehled o novinkách a trendech v chladicí, tepelné a klimatizační technice a vzduchotechnice podal veletrh IKK (tj. Kaelte, Klima, Lueftung) v Hannoveru v říjnu tr.

Obor zmíněný v titulku je takový, bez kterého by nemohla fungovat výroba automobilů nebo počítačů, chemické provozy ani doprava, a ani potravinářský průmysl, restaurace, hotely a jiná místa ve výrobě a ve službách či administrativě, včetně větracích systémů v kancelářský h budovách, o domácnostech nemluvě.

Obor chladírenské, teplárenské a klimatizační techniky je prostě jedním ze základních faktorů, bez nichž je moderní civilizované společnost nemyslitelná.

Vezměme si jako příklad výstavné paláce ze skla a hliníku, jež si pořídily různé banky a centrály velkých průmyslových firem. Tyto budovy by bez sofistikovaných klimatizačních systémů vůbec nemohly být zprovozněny.

Obrat odvětví chladicí, tepelné a klimatizační techniky jenom v Evropě letos dosáhne 30 miliard EUR, a podle výkazů jistého britského oborového statistického úřadu se ročně zvyšuje průměrně o 10 %. Jde tedy o branži s vysokou růstovou dynamikou.

Věcnou základnou pro veškerou zmíněnou techniku jsou aktivity, jež člověk vynakládá na poli hospodaření s energií a s teplem a se vzduchem a vodou a případně jiných látek, přesněji řečeno s látkami s různých teplotních pásmech a v různých skupenstvích resp. v různém stupni komprese, zkapalnění či jiné úpravy.

EKOLOGICKÁ PŘIJATELNOST, ENERGETICKÁ ÚSPORNOST

Kompletní přehled o novinkách a trendech v chladicí, tepelné a klimatizační technice a vzduchotechnice podal veletrh IKK (tj. Kaelte, Klima, Lueftung) v Hannoveru v říjnu tr.

Již tradičně sleduje tento veletrh tři tématické linie, a to klasickou i moderní chladicí techniku, klimatizační techniku (včetně větrání) a topenářství.

Letošní IKK se - mimochodem šlo už o 26.ročník, s premiérou v roce 1980 - konal v poněkud jiné atmosféře než předchozí, protože v únoru nabyl účinnosti Kjótský protokol o redukci škodlivých emisí. Proto se do centra pozornosti dostávají více než dříve otázky výroby a výzkumu chladicích a tepelných zařízení z hlediska energie, tedy jejich energetická náročnost, účinnost, vliv na životní prostředí uvolnil cestu pro nařízení o některých pohonných plynech obsahujících fluor (např. HFC, H-HFC, SF6), čímž byl učiněn významný krok k prosazování zmíněného protokolu.

Vedle již platného nařízení EU 2037/2000 o látkách poškozujících ozónovou vrstvu (např. CFC a H-CFC) se na evropské úrovni upravuje používání dalších látek používaných často jako chladiva, což klade nové požadavky na výrobce a provozovatele zařízení, konkrétně emise CO2, NOx aj. Proto také hlavním mottem letošního veletrhu IKK byla "Energetická účinnost a zabránění přímým a nepřímým emisím CO2".

SYMPOZIUM O INOVACÍCH

Tématika snižování emisí CO2 a jiných škodlivin také dominovala sympoziu, které doprovázelo veletrh. Snad nejvíce se tam hovořilo o tom, jak zvyšovat účinnost tepelných čerpadel. Ta jsou ponejvíce poháněna elektricky, a jde o to, aby se k pohonu více používalo plynu a odpadového tepla z energetických a výrobních procesů.

Ironií osudu diskuse o tomto probíhaly v Hannoveru právě ve dnech, kdy se opět vyostřily otázky dostatku energetických zdrojů a jejich ceny v souvislosti s prudkým růstem cen ropy na světovém trhu. Zdražování energií samozřejmě působí směrem k preferenci či renesanci tepelných čerpadel.

Velmi důležitou tématickou skupinou na sympoziu byla problematika zamezování u únikům chladicích prostředků z vedení, těsnosti zařízení atd. Mimo jiné zazněly názory, že vzhledem k tomu, že mnohá chladiva jsou z ekologického hlediska závadná, stálo by za to nahradit je evtl. čpavkem, CO2 (v případech, kdy je jeho škodlivost přece jenom nižší), uhlíkovými směsemi anebo dokonce vodou.

KOMPRESORY A NETRADIČNÍ ZDROJE ENERGIE

Jiným závažným problémem, jemuž se věnovali jak diskutéři na sympoziu, tak vystavovatelé ve svých expozicích, byly kompresory. Jejich význam roste, a lze říci, že teprve v posledních letech začíná být doceňován. Podíl těchto strojů na regulačních zařízeních v klimatizaci byl ještě před cca 10 let kolem 2,5 %, nyní je to ale kolem 7 % i více.

Sympozium se nemohlo vyhnout otázce využívání tzv. nových energetických zdrojů jako je slunce či geotermie, které jsou v podstatě nekonečné a nevyčerpatelné. Jde samozřejmě o to, jak je co nejefektivněji zpřístupnit a využívat

STÁLE MENŠÍ ROZMĚRY APARATUR

S energetickými úsporami souvisí i v oblasti chlazení, vytápění a klimatizace obecný trend zmenšování dimenzí strojů a zařízení a omezování jejich hmotnosti. V této souvislosti bylo zajímavé porovnávat mnohé exponáty na veletrhu s těmi, které byly vystavovány v minulých ročnících a měly splňovat stejnou funkci. Rozdíly jsou mnohdy dramatické, a samozřejmě také účinnost zařízení se postupně zvyšuje.

V této souvislosti snad stojí za zmínku, že problematice chlazení se věnoval dokonce i Albert Einstein, i když samozřejmě nešlo o hlavní směr jeho bádání. Einstein v roce 1926 sestrojil chladničku a získal na ni patent na. V tomto případě však věhlasný vědec neměl štěstí: krátce poté, co přišel se svou novinkou, byl totiž vynalezen nový chladicí přístroj, a navíc jeho chladnička byla příliš těžká - vážila totiž 400 kilogramů, takže se neujala.

SOFTWARE LEC

Software nezůstalo stranou. Spoluorganizátor veletrhu Spolek pro hospodářské a informační služby VDKF (tj. Svaz německých odborných podniků v oboru chlazení a klimatizace) prezentoval na veletrhu první softwarový nástroj vyvinutý speciálně pro potřeby odborných podniků zaměřených na chlazení a klimatizaci nazvaný LEC, tj. Leakage and Energy Control. Tento program umožňuje stavebníkům a provozovatelům zařízení plnit stanovené povinnosti, např. provádět pečlivou kontrolu těsnosti (containment), dále kontrolu snižování objemu emisí, a také plnit povinnost registrace a vedení protokolu (monitoring), a nabízet tyto činnosti je jako službu.. Systém umožňuje podchycovat nejen přímé, ale také nepřímé emise

Projekt LEC už byl představen i na celoevropské úrovni, ostatně v SRN běží už déle než dva roky, a je instalován zatím pokusně v jednom průmyslovém podniku. Představa autorů projektu,je taková, že data z podniků zjištěná tímto softwarem se budou scházet v příslušných národních střediscích, a že vznikne celoevropská komplexní síť.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist