Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

15.12.2005  |  133× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Odborníci Úřadu OSN pro rozvoj životního prostředí konstatoval, že je správná celková čínská politika o vyřešení incidentu o znečištění řeky Song-hua-jiang a Čína na to už vynaložila největší úsilí. Mj. konstatovali, že jejich úřad je ochoten poskytovat Číně pomoc v oblasti měření a informací.
Skupina odborníků Úřadu OSN pro rozvoj životního prostředí vykonala nedávno inspekci v městě Jamusi, které zasáhl příval znečištěné vody, a podnikla tam činnost o sběru, měření a analýze vzorků vody.
V první polovině listopadu tohoto roku došlo na horním toku řeky Song-hua-jiang k výbuchu v chemičce a vyteklo do této řeky velké množství škodlivin , což způsobilo vážné znečištění vody.

Podivuhodný mořský savec kapustňák je na pokraji vyhubení. Největšího nepřítele má v člověku. Předpokládá se, že Dominikánská republika má jednu z největších populací kapustňáka antilského v celé oblasti, tedy asi 70 jedinců. Mořští biologové ale dodávají, že jich je i tak "málo a nejsou v dobrém zdravotním stavu". Navíc se v Dominikánské republice stále loví i navzdory zákonu zakazujícímu jejich odchyt a komercializaci. Turistika "bez uvědomění" je pro kapustňáky další velkou metlou, neboť ničení mangrovových porostů a korálových útesů likviduje přirozené životní prostředí těchto savců. Podle odborníků je zapotřebí skloubeného plánu, který by tyto živočichy dokázal ochránit a zároveň samozřejmě do ochrany zapojil i pobřežní komunity. Bez společného plánu jsou zřejmě kapustňákovy "dny sečteny".

Evropská komise podporuje nově ustavenou Technologickou platformu pro výrobu elektrické energie z fosilních paliv bez CO2 emisí. Platforma je tvořena zástupci energetických firem, dodavatelů zařízení, uživatelů, zákazníků, finančních institucí, regulátorů, správních orgánů, vědců a občanské společnosti. Jejím cílem je vytvořit výzkumný plán, který by v budoucnosti přinesl jako výsledek čistou energii z fosilních paliv. Jedním z konkrétních úkolů je rozpracovat systém zachycování a skladování CO2 emisí v podzemí.

Klub českých turistů (KČT) převzal v minulých dnech Cenu ministra životního prostředí. Tohoto ocenění se mu dostalo za velký podíl na ochraně životního prostředí. Cenu převzal z rukou ministra Libora Ambrozka předseda KČT Jan Havelka. Klub patří u nás k nejstarším zájmovým organizacím - založila ho roku 1888 skupina vlastenců okolo Vojty Náprstka. Dnes sdružuje kolem čtyřiceti tisíc milovníků turistiky, zhruba čtvrtinu tvoří děti. Veřejnost se s činností členů KČT setkává nejčastěji v podobě přehledného a dobře udržovaného značení turistických cest. Jeden z nejlépe udržovaných systémů na světě má na starosti jedenáct set dobrovolných značkařů z řad členů KČT.

Dva obří žulové balvany Bába a Dědek u Žihle na severním Plzeňsku vyhlásil Plzeňský kraj přírodní památkou. Budou zde umístěny informační tabule a vytyčeny trasy pro turisty a zaveden určitý ochranný režim. Balvany Dědek a Bába se nacházejí asi deset minut chůze po lesní cestě od západního okraje Žihle. Vznikly bochníkovitým zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Jsou široké přes deset metrů a vysoké kolem pěti metrů. Před milióny let je sem zavlekl ledovec. Nedaleko se nachází další shluk menších kamenů a viklanů. Vytvářejí malé skalní město.

Společnost EQ Engineers Slovakia, dceřiná firma americké Environmental Quality Management, zahájí v Košicích poradenskou činnost v oblasti životního prostředí. Kancelář firmy bude v první řadě poskytovat technologické poradenství košickým hutím U.S.Steel. Podle šéfa firmy Ronalda Hawkse (na snímku) počítá společnost na Slovensku s ročním obratem asi 3,5 miliónu dolarů.

Exprezident Václav Havel se připojil k odpůrcům prolomení limitů těžby hnědého uhlí, které by podle něj i ekologů přineslo likvidaci dalších obcí a mělo by negativní dopad na vzhled krajiny. "Kladu si otázku, zda je v dnešních podmínkách jednorázový a bezprostřední efekt těžby hnědého uhlí důležitější než staleté kořeny Horního Jiřetína a Černic na Mostecku," napsal Havel premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD), který se již vyslovil pro jejich prolomení.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist