Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EP schválil návrh směrnice o ekologičtějších bateriích a akumulátorech

16.12.2005  |  132× přečteno      vytisknout článek

Europoslanci podpořili nedávný kompromis s členskými státy, jímž se mj. zakazují baterie obsahující více než 0,0005 % rtuti a 0,002 % kadmia.

Návrh zpravodaje Johannese BLOKLANDA (IND/DEM, NL) zakázat i přenosné baterie a akumulátory, které obsahují víc než 0,004 % hmotnostního olova, naopak nutnou kvalifikovanou většinu v plénu EP nezískal.

Hlavním cílem směrnice je snížit na minimum nepříznivý dopad baterií a akumulátorů a odpadních baterií a akumulátorů na životní prostředí, a tím přispět k ochraně, uchování a zlepšení kvality životního prostředí. Právním základem je proto čl. 175 odst. 1 Smlouvy o Evropské unii.
 
Podle členských států EU je rovněž vhodné přijmout na základě čl. 95 odst. 1 Smlouvy opatření na evropské úrovni s cílem harmonizovat požadavky ohledně obsahu těžkých kovů a označování baterií a akumulátorů a zajistit tak hladké fungování vnitřního trhu a zamezit narušování hospodářské soutěže.
 
Dalším cílem směrnice má být podle Parlamentu maximální recyklace všech odpadních baterií a akumulátorů, jejichž používání není zakázáno. Zatímco podle Rady EU budou členské státy "usilovat o co největší sběr", mají podle Parlamentu přijmout "nezbytná opatření k dosažení co největšího odděleného sběru odpadních baterií a akumulátorů, přičemž zohlední dopad dopravy na životní prostředí".
 
Poslanci v plénu nicméně nepřitvrdili sběrné cíle, na nichž se dohodly členské státy: 25 % přenosných baterií do 6 let, 45 % do 10 let. (Výbor EP pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin navrhoval 40 % resp. 60 %.) Pojem "přenosné baterie" se má podle Parlamentu vztahovat na baterie nebo akumulátory do 1 kg.
 
Za pokrytí nákladů při sběru, zpracování, recyklaci a odstranění odpadních baterií a akumulátorů uvedených na trh před vstupem nařízení v platnost (tzv. historický odpad) "způsobem, který nebude zatěžovat životní prostředí", mají být zodpovědní výrobci.
 
Použité přenosné baterie či akumulátory mají distributoři přebírat zdarma a informovat o tom spotřebitele už při prodeji. Členské státy mají navíc zajistit, aby byly všechny baterie, akumulátory a napájecí sady viditelně, čitelně a nesmazatelně opatřeny údaji o své kapacitě.
 
Recyklační účinnost má podle Parlamentu i Rady EU dosáhnout:

  • 65 % průměrné hmotnosti olověných baterií a akumulátorů a uzavřené smyčky pro veškerý obsah olova
  • 75 % průměrné hmotnosti niklkadmiových baterií a akumulátorů a uzavřené smyčky pro veškerý obsah kadmia
  • 55 % průměrné hmotnosti ostatních použitých baterií a akumulátorů (zde Komise navrhovala 50 %).

Pokud Rada EU přistoupí na nové pozměňovací návrhy Parlamentu, vstoupí nová směrnice v platnost zveřejněním v Úředním věstníku EU. Členské státy by pak měly dva roky na to, aby směrnici převedly do národní legislativy.

Zdroj: http://www.finance.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist