Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

20.12.2005  |  126× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Vánoce škodí životnímu prostředí, tvrdí australská ekologická organizace Australian conservation foundation (ACF). Ta včera vydala zprávu s názvem "Skrytá cena vánoc," ve které vypočítává škody na životním prostředí, jež páchají masivní nákupy vánočních dárků. Knihy, alkohol, elektronika, oblečení, to všechno podle ACF přispívá k devastaci naší planety.
"Na každý dolar, který Australan utratí před Vánocemi za oblečení, aby jím potěšil své blízké, se spotřebuje 20 litrů vody a k výrobě je nutný prostor o rozloze 3,4 čtverečního metru," uvádí zpráva.
Loni přitom Australané nakoupili před vánočními svátky oblečení v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a potřebovali tak k tomu půl miliónu hektarů země.
Na výrobu vánočních nápojů bylo spotřebováno takové množství vody, jež by spolehlivě zaplnilo 42 tisíc olympijských bazénů. Většina z ní byla použita na výrobu piva a vína.
Zpráva dále uvádí, že dary jako DVD přehrávače a kávovary vyprodukují až 780 tisíc tun emisí, které způsobují skleníkový efekt. A to ještě před tím, než je vůbec obdarovaný otevře. Třetina těchto emisí vznikne spotřebou paliva při výrobě.
Dokonce i krabice čokolády v hodnotě třiceti dolarů "spotřebuje" při výrobě 20 kilogramů přírodních materiálů a 940 litrů vody.

Teplota na zeměkouli se v roce 2005 vyrovnala dosud nejvyšším hodnotám, které byly zaznamenány v roce 1998. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na svém serveru o tom včera informovala stanice BBC s tím, že výsledky svých měření zveřejnila také Světová meteorologická organizace. Klima se oteplilo o 0,6 stupně.
Údaje NASA a Světové meteorologické organizace se mírně liší. Obě instituce se však shodují, že údaje jsou znepokojující. Rok 1998 byl mimořádně teplý kvůli vlivu klimatického jevu El Niňo v tichomořské oblasti, ten však letos zaznamenán nebyl. Teplota roku 2005 je tak jen výsledkem globálního oteplování. Devět z deseti nejteplejších let připadá na poslední dekádu.

Evropská komise přijala detailní akční plán na zvýšení využití energie získané ze dřeva, zemědělských plodin a odpadů. Chce tak reagovat na problém vysokých cen ropy a využít domácí energetický potenciál pro výrobu elektřiny, k vytápění a pro dopravu. Komise také navrhla způsob podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, je teď na členských státech, aby je využily a zároveň aby odstranily administrativní překážky přístupu zelené elektřiny do rozvodných sítí. Zatím to vypadá tak, že se nepodaří splnit cíl 12 % zelených energií v roce 2010.

Evropský parlament a Rada EU se nakonec dohodly na kompromisu nové směrnice o odpadech z důlní činnosti. Tyto odpady, pokud nejsou správně a bezpečně skladovány nebo recyklovány, mohou způsobit závažné ekologické problémy např. znečištěním spodních vod. Směrnice se zabývá nutností plánování skládkování důlního odpadu, vydáváním oprávnění s tímto odpadem nakládat, zacházením s odpady a také uzavíráním dolů a následnou péčí o ně. Nyní bude směrnice formálně schválena Evropským parlamentem a Radou EU.

Evropský parlament a Rada EU se dohodly na kompromisním znění směrnice o energetických úsporách do roku 2015. Podle této směrnice budou muset členské státy vypracovat národní plány úspor ve výši 1 % ročně. Úspory mají dosahovány na všech stupních dodavatelského řetězce - od výrobců přes distribuci i u konečných uživatelů, a to ve všech sektorech včetně zemědělství, vytápění v domácnostech a dopravě.

Evropská komise otevřela veřejnou konzultaci, v rámci které se snaží získat podněty na praktické nástroje pro splnění cílů EU v oblasti poklesu biodiverzity (zastavení zhoršování biodiverzity v EU do roku 2010 a přispět k podstatnému snížení tempa ztráty biodiverzity na celém světě do roku 2010). Komise navrhuje klíčové oblasti a také celou řadu nástrojů a způsobů naplnění cílů a žádá zainteresované strany o jejich názor na využití takovýchto nástrojů. Uzávěrka veřejné konzultace je 6. února 2006.
Konzultace je přístupná on-line na následujícím odkazu:
http://europa.eu.int/yourvoice/ipm/forms/dispatch?
form=BIODIVERSITY

Podle dnešní zprávy odboru lesnictví provincie Si Chuanu v této provincii přibyly 3 přírodní rezervace, ve kterých žijí velké panda, tj. rezervace Mao Zhai a rezervace Dong Yang-gou v severosichuanské oblasti, rezervace na hoře Ma An v jihozápadní oblasti. Až do dneška bylo už v provincii Si Chuan založeno 38 přírodních rezervací pro velké pandy. Celková plocha rezervací dosáhla 20 tisíc čtverečních kiliometrů. V těchto rezervacích žije více než 50% velkých pand na světě. Velká panda je jedním z nejvzácnějších zvířat na světě a je nazývána živou zkamenělinou. V současné době je počet divoce žijících velkých pand jenom něco málo přes 1000. Žijí hlavně v čínských provinciích Si Chuanu a Shan Xi.

Partyzánské - Slovenští policisté vyšetřují, odkud se objevilo 300 tun smetí vysypaných u města Partyzánské. Podle německých nápisů na zbytcích usuzují, že nevítaná nadílka přišla z Rakouska nebo Německa. "V Evropské unii je vývoz odpadu k likvidaci do zahraničí zakázaný,"řekl mluvčí inspekce životního prostředí Michal Štefánek. Mohou se vyvážet jen druhotné suroviny jako papír, železo a sklo nebo staré pneumatiky a plasty jako palivo pro cementárny. Na hromadách u Partyzánského se povalují zbytky různých obalů, hadry, jednorázové plenky a zbytky koberců. "Pachateli za to hrozí pokuta pět milionů korun a odpad bude muset odvézt,"řekl Štefánek. Po vstupu do Evropské unie se přestaly prohlížet kamiony na hranicích, a tím skončila i možnost odhalit dovážený odpad. "Pokud jsou papíry ke kontejnerům v pořádku, celník nemá důvod je prohlížet,"potvrdil policejní specialista na životní prostředí Mário Kern. Ladislav Hegyi z ekologické společnosti Přátelé země se domnívá, že s odpady se kšeftuje. Například Rakušané mohou do Slovenské republiky vyvézt netříděný odpad a kvalitní plasty si zpracují doma. Mají doklady, že odpad vyvezli za účelem zhodnocení. "Potom vykládají, že zhodnocují 70 procent plastových lahví. Neřeknou, že 30 procent recyklují a zbytek pálí na Slovensku," řekl Ladislav Hegyi.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist