Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministr Ambrozek připravuje trafiky pro své známé

07.02.2006  |  zdroj: Haló noviny  |  127× přečteno      vytisknout článek

Ministr Ambrozek připravuje trafiky pro své známé Při čtvrtečních interpelacích byl projednáván problém ochrany přírody a v rámci rozpravy zazněla ostrá kritika ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU- ČSL). Čeho se interpelace týkala?

Interpelace kolegyně Gruntové se týkala organizace Správy ochrany přírody, kterou zřídil ministr životního prostředí Libor Ambrozek v rozporu s míněním zákonodárců. Když se před dvěma lety ve sněmovně projednával zákon týkající se implementace evropských směrnic Natura 2000, byl přijat pouze s podmínkou, že z něho bude vyřazeno zřízení již tehdy plánované superorganizace ochrany přírody, s nímž sněmovna nesouhlasila. Zákon byl přijat, ale pan ministr nedlouho po jeho přijetí zřídil svým opatřením Správu ochrany přírody, tedy podle něho úřad, který vykonává státní správu v oblasti ochrany přírody. Námi oslovení právníci se však domnívají, že tomu tak není, a toho se interpelace týkala.

Ve sněmovně se také hovořilo o tom, že organizační změny jsou uspěchané a že se pan ministr snaží do svého odchodu z funkce zajistit vedoucí místa pro své kamarády a známé.

Z jednání sněmovny také vyplynulo, že před deseti lety byly orgány ochrany přírody rozděleny po kritice unionistického poslance Františka Pelce, který tak získal místo. V roce 1995 došlo k rozdělení tehdejšího Ústavu ochrany přírody a krajiny a v roce 2000 se přenesla významná část agendy na kraje, a tak najednou pan poslanec Pelc zjistil, že to rozdělení bylo špatné a že by bylo dobré vytvořit opět jednu superorganizaci, a pro její vznik udělal co mohl. Ve sněmovně zaznělo, že vedení této organizace by pro něj mělo být trafikou.

Bude mít vznik takového úřadu vliv na státní a veřejné rozpočty?

Protože se posiluje vlastně centrální organizace, zvyšuje se počet zaměstnanců a soustřeďuje se tam celá agenda. Cílem zákonodárců však bylo přenést rozhodování na kraje, na jednotlivé Správy chráněných krajinných oblastí. Dalším problémem je spojení výkonného a vědeckého orgánu CITES. To znamená, že v jednom úřadě bude někdo odborně posuzovat a druhý bude vydávat rozhodnutí, a to pořád v rámci jednoho orgánu.

Kolikrát slyšíme kritiku, že například policie sama svým orgánem šetří pochybení svých příslušníků. Tady to nevadí, přestože se slučuje do jedné organizace odborná a výkonná činnost. Problémem, o kterém se diskutuje, je také neoprávněné čerpání příplatků, protože podle pana ministra pracovníci Správy ochrany přírody mají právo čerpat příplatek 25 procent za výkon státní správy, i když ji ve skutečnosti nevykonávají, protože úřad nebyl zřízen zákonem, ale pouze opatřením ministra.

Odpověď na interpelaci sněmovna ministrovi nakonec zamítla, takže se o dané problematice bude v nejbližší době jednat znovu.

(Pozn. red.) Podle páteční zprávy ČTK se poslanec Unie svobody-DEU František Pelc příští měsíc vzdá mandátu. Od 1. března se totiž stane ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny. Pelc řekl, že i když obě funkce jsou podle zákona slučitelné, odejde ze sněmovny z časových důvodů.

Miloslav VORLÍČEK


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist