Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

14.02.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Evropská komise přijala novou strategii EU pro biopaliva. Její součástí je řada opatření, která mají vztah k výzkumu i podpoře výroby paliv ze zemědělských plodin. Tato strategie je dalším krokem po přijetí akčního plánu v prosinci 2005 a stanoví si tři hlavní cíle: Prvním je podpora biopaliv v EU a v rozvojových zemích, druhým je zlepšení konkurenceschopnosti biopaliv a posílení výzkumu paliv "druhé generace", třetím je podpora rozvojových zemí, které mohou výrobu biopaliv využít pro vlastní udržitelný hospodářský růst. Od zvýšení používání biopaliv si EU slibuje jednak snížení závislosti na dovozech ropy a také omezení emisí skleníkových plynů. Zemědělci získají nový trh a rozvojové země konkurenceschopný výrobní sektor.

V rámci Světové obchodní organizace (WTO) je EU kritizována některými státy - pěstiteli GMO produktů, že do roku 2003 bránila dovozům GMO na své území a nadále používá velmi zdlouhavé metody pro jejich posuzování před povolením dovozů. EU trvá na svém právu posoudit každý případ samostatně a každý produkt podrobit vědeckému hodnocení. Tento přístup je naprosto v souladu s mezinárodními standardy, např. v rámci Světové zdravotnické organizace. Jednání ve WTO budou dále pokračovat.

Pod záštitou OSN se v Dubai konala mezinárodní konference o zacházení s chemikáliemi. Výsledkem jednání je dohoda o SAICM, která má zajistit, aby do roku 2020 byly chemické látky vyráběny a používány takovým způsobem, který bude mít minimální negativní dopad na lidské zdraví a životní prostředí. Součástí dohody je i akční plán, který zahrnuje asi 300 aktivit a jehož prostřednictvím bude probíhat pomoc budování dostatečných kapacit a poskytování technické pomoci zejména rozvojovým zemím. Konference se účastnili představitelé cca 140 zemí světa.

Frýdlant - Další sklad údajně nelegálního odpadu z Německa byl objeven ve Frýdlantu na Liberecku. Na dohled frýdlantského zámku v areálu bývalého státního statku jsou balíky odpadu uskladněny v garážích autoparku.
Vrata garáží byla uzavřená. Přesto jedním pootevřeným křídlem vrat bylo vidět velké balíky odpadu, pravděpodobně textilu, naskládané až do stropu. Mezi frýdlantskými občany se proslýchá, že se jedná o stejný odpad jako v zemědělských objektech v blízkých Arnolticích. Také garáže má mít pronajaté stejný podnikatel, který nechal dovézt německý odpad do Arnoltic. Množství skladovaných balíků odpadu zjistí až Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Danuše Hráská, vedoucí oddělení odpadového hospodářství oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci, uvedla, že zjištění našeho listu inspekce hned počátkem týdne prověří. Zjistí, zda se jedná o nelegálně uložený odpad, jak se obávají někteří obyvatelé Frýdlantu.
Na Liberecku již ČIŽP podobné případy řešila. Dvěma českým firmám ze Šluknova a z Frýdlantu, které ve třech obcích skladovaly obrovské množství odpadu dovezeného z Německa, udělila inspekce pokuty 300 000 a 250 000 korun a nařídila skládky odstranit.

PARDUBICE - Téměř 40 mil. Kč z operačního programu EU Infrastruktura pro životní prostředí získal Pardubický kraj na sanaci skládky odpadů Hodonín, která se nachází v Chráněné krajinné oblasti Železné Hory na Chrudimsku. Dalších 10 % nákladů vykryje Státní fond životního prostředí a zbytek do uznatelné částky projektu za více než 61,5 mil. Kč uhradí Pardubický kraj ze svých zdrojů.
Získání těchto finančních prostředků považuji za velký úspěch, sdělil Haló novinám Petr Šilar (US), radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova s tím, že se Pardubický kraj tímto stává krajem, který velmi znatelně investuje do ochrany životního prostředí. To potvrdil při své nedávné návštěvě Pardubického kraje i ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Sanace skládky je rozdělena do tří částí spočívající v sanačním čerpání podzemní vody, monitoring podzemních vod, likvidace odpadů a jejich odvežení až po následnou úpravu terénu. Předpokládáme, že práce budou dokončeny v roce 2008, dodal Šilar.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist