Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dohoda pražských VŠ o spolupráci na zavedení a zajišťování studia udržitelného rozvoje a životního prostředí

21.02.2006  |  129× přečteno      vytisknout článek

Dohoda pražských VŠ o spolupráci na zavedení a zajišťování studia udržitelného rozvoje a životního prostředí

Dobrý den,

rádi bychom Vás informovali, že Rektoři pěti pražských vysokých škol podepsali v lednu 2006 dohodu o spolupráci na zavedení a zajišťování studia udržitelného rozvoje a životního prostředí. Dohoda umožňuje propojovat studijní a výzkumné programy. Vytváření společného prostoru pro studium udržitelného rozvoje a životního prostředí je důležité, protože jde o výrazně interdisciplinární problematiku, kterou se zabývá stále více praktických i teoreticky orientovaných oborů. K naplnění dohody se zúčastněné školy zavazují vytvořit vhodné podmínky. Například jde o zvyšování prostupnosti studia na jednotlivých školách a oborech; vypisování, vedení a oponentury interdisciplinárně zaměřených diplomových prací; společný výzkum v oblasti udržitelného rozvoje a životního prostředí. Studijní nabídka bude vycházet z existujících studijních programů zúčastněných vysokých škol a bude konstruována jako doplňková, obohacující studijní plány fakult. Nepůjde o ucelený studijní program; výběr předmětů bude záviset na zájmu a zaměření studenta.

Dohody se účastní České vysoké učení technické, Vysoká škola ekonomická, Vysoká škola chemicko-technologická, Česká zemědělská univerzita a Univerzita Karlova v Praze. K dohodě mohou přistoupit také další vysoké školy, které se písemnou formou zaváží plnit ustanovené podmínky. Jejím výkonným orgánem je Grémium složené z určených zástupců.

„Dohoda navazuje na formy spolupráce mezi pražskými vysokými školami plánované a realizované přibližně od roku 1993. V současné době je Dohoda naplňována například společným projektem Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické v Praze, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu. Projekt se zaměřuje na nové formy vzdělávání k udržitelnému rozvoji a podporuje spolupráci pražských vysokých škol v této oblasti,“ řekl prof. Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Na tom, že téma udržitelného rozvoje by v rámci vysokoškolské výuky nemělo být rozvíjeno pouze v rámci jednoho ústavu či semináře, se shodli již v roce 2003 představitelé mezinárodní akademické obce. Problematika udržitelného rozvoje naopak souvisí se všemi obory, které se na univerzitách učí – je tedy třeba o něm uvažovat v přírodovědných, technických, ekonomických i sociálních vědách. Tehdy, na konferenci „Vzdělávání pro udržitelnou budoucnost“ pořádané Univerzitou Karlovou spolu s Mezinárodní asociací univerzit, řekl rektor Univerzity Karlovy prof. Ivan Wilhelm mj.: „Požadavek zohlednění konceptu udržitelného rozvoje je třeba začlenit také do akreditačního procesu, a to jako kritérium kvality studijních programů a oborů“.

I výzkum v této oblasti se potýká s četnými nejistotami a otázkami, které mají komplexní povahu a jejich řešení je třeba hledat za hranicemi stávajících disciplin. Proto vysoké školy cítí také odpovědnost za rozvíjení vhodných metodologií, které umožňují studovat a popisovat dané problémy. Z těchto myšlenek vycházejí dlouhodobé snahy o širokou mezioborovou spolupráci ve výuce i výzkumu. Jejich vyústěním je právě podpis Dohody pražských vysokých škol o spolupráci na zavedení a zajišťování studia udržitelného rozvoje a životního prostředí v lednu tohoto roku.

Text dohody je dostupný na: http://cozp.cuni.cz  

Členové Dohody pražských vysokých škol o spolupráci na zavedení a zajišťování studia udržitelného rozvoje a životního prostředí:

 

České vysoké učení technické v Praze,

zastoupené rektorem Prof. Ing. Jiřím Witzanym, DrSc.

Vysoká škola ekonomická v Praze,

zastoupená rektorkou Doc. Ing. Jaroslavou Durčákovou, CSc.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze,

zastoupená rektorem Prof. Ing. Vlastimilem Růžičkou, CSc.

Česká zemědělská univerzita v Praze,

zastoupená rektorem Prof. Ing. Janem Hronem, DrSc. Dr.h.c

Univerzita Karlova v Praze,

zastoupená rektorem Prof. Ing. Ivanem Wilhelmem, CSc.

 

Další informace:

RNDr. Jana Dlouhá

Centrum pro otázky životního prostředí UK

U Kříže 8, 158 00 Praha 5

tel. 420 2510 80 353

E: jana.dlouha@czp.cuni.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist