Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co se uskutečnilo v únoru 2006 na SEVERu

05.03.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

= Středisku ekologické výchovy SEVER

V České republice:

· V Pardubickém a Královéhradeckém kraji pokračovala realizace projektu „KAPKA21“, který přinese 17,8 milionů korun z Evropských fondů na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek. Projekt potrvá 2 roky a jeho realizátorem projektu je středisko SEVER ve spolupráci s 10 dalšími partnery – oběma kraji, Ekocentrem Paleta, ČSOP Křižánky, Správou KRNAP, Univerzitou Hradec Králové, RRA Pardubického kraje, SSEV Pavučia, STEP a Nadací Partnerství. Na obdobném projektu se SEVER podílí i v Ústeckém kraji, kde bude tento projekt  zahájen 1.3.2006 (viz dále).
· V únoru byl vyhlášen 3. ročník programu Škola pro udržitelný život, jde o společný grantový a asistenční program, jehož spoluvyhlašovateli jsou Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy SEVER. Program  probíhá na školách v Královéhradeckém,  Pardubickém  a Středočeském kraji (okr.Kolín, Nymburk, Kutná Hora). Cílem programu je udržitelný rozvoj a zlepšení prostředí v obcích a podpora komunitní práce. V loňském ročníku bylo z téměř 60 projektů vybráno 19, na něž školy ve 3 krajích získaly  třičtvrtě miliónu Kč. Letos projevilo o projekt předběžně zájem cca 100 škol. Na mezinárodní úrovni je program realizován ve spolupráci s organizací Groundworks z Velké Británie a Fundacija Partnerstvo dla Środowiska z Polska. Podrobnější informace na www.sever.ekologickavychova.cz a www.ssd-cap.org.
· 23.února proběhlo v  Litoměřicích celostátní setkání Zdravých měst ČR – sekce „ Volný čas dětí a mládeže“. SEVER zde prezentoval svou činnost v této oblasti.
· Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) do pobytového střediska v Horním Maršově přijeli žáci ze Slovenska, z Jihomoravského a z Královéhradeckého kraje - z gymnázia Bratislava (6.-10.2.) – 16 žáků, ZŠ Blansko (12.-17.2.) – 25 žáků, ZŠ Na Daliborce Hořice (27.2.-3.3.) – 29 žáků.
· Pokračovala práce na projektu „Úspory energie ve škole“, jehož vyhlašovatelem je Nadace Partnerství a celostátním koordinátorem středisko  SEVER. SEVER zajišťuje projekt na 13 základních a středních školách Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje, v dalších krajích jej zajišťují Středisko pro vzdělávání v přírodě Chaloupky, Sdružení pro ekologickou výchovu Tereza a Vita Ostrava.   Připravujeme: 27.3. se sejdou na společné konferenci zapojené školy z Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého kraje v Hradci Králové a budou zde vybrány nejlepší projekty k podpoře.
· Středisko ekologické výchovy SEVER se stalo pořadatelem jednoho z pěti běhů Specializačního studia pro školní koordinátory EVVO (ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty), které SSEV Pavučina připravilo ve spolupráci s členskými středisky v rámci projektu Vzdělávání školních koordinátorů EVVO. Specializační studium zajišťované SEVERem proběhne na území Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického a Ústeckého kraje od srpna 2006 do srpna 2007. Přihlásit se mohou do 20.4. zájemci z úplných základních a středních škol, případně školských zařízení z celé ČR mimo území Prahy. Studium v rozsahu 250 vyučovacích hodin je hrazeno z Evropských sociálních fondů a akreditováno MŠMT. Po úspěšném absolvování získá každý účastník osvědčení a odměnu 5 000,-.

Královéhradecký kraj:

· V kraji probíhá projekt „Úspory energie na školách“, který koordinuje SEVER (viz výše).
· V kraji probíhá od  1.1.2006 realizace projektu „KAPKA21“, který přinese několik milionů korun z Evropských fondů na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek (viz výše).
· V kraji byl vyhlášen třetí ročník projektu Škola pro udržitelný život (viz výše).
· 10.2. proběhlo na hradeckém pracovišti SEVERU další ze školení konzultantů projektu Škola pro udržitelný život (z řad učitelů, kteří v minulých letech úspěšně realizovali své projekty) a jsou poradci pro další ročník zmíněného projektu.
· Proběhlo  28 výukových programů pro mateřské, základní a střední školy

Město Hradec Králové:

· 11.2. se  děti a mládež z přírodovědného klubu SVIŽNÍK opět sešly na pravidelné víkendové akci. Pro starší děti byla připravena návštěva firmy TRANSFORM Lázně Bohdaneč (závod na recyklaci plastů) a přednáška s promítáním o Přední Asii. Mladší děti prozkoumávaly zimní přírodu.
· Seminář Člověk a zvíře byl z původního termínu 14.2. přesunut na 7.3.
· Probíhaly  ekologické výukové programy pro mateřské, základní a střední školy

Krkonoše, Trutnovsko:

· Vyšlo nové vydání publikace Rádce pro občany Trutnovska ve věcech životního prostředí.
· V sobotu  4.2. připravil Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – DOTEK na bývalé faře v Horním Maršově  rukodělnou dílnu pro veřejnost Ptačí budky (9 účastníků)
· Dne 14.2. v rámci Ekologického klubu učitelů Podkrkonoší - SEVERKA – proběhl 3. seminář na téma: Kritické myšlení ( lektor PaedDr. Ondřej Hausenblas)
· V pobytovém středisku v Horním Maršově probíhaly pobytové výukové programy (viz výše)
· Každý pátek se konal Ekologický kroužek pro žáky prvního stupně ZŠ Horní Maršov a jeden pátek v měsíci pro druhý stupeň
· Proběhly krátkodobé výukové programy 3. a 10.2. v MŠ Úpská Turnov (30 dětí) a 10.2
       v ZŠ Malé Svatoňovice (24 žáků)

Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horní Maršov 127, 542 26, tel.499874326, 499874280, sever@ecn.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319, sever-hk@ekologickavychova.cz

Ústecký kraj:

· 9. – 10. února se uskutečnilo partnerské setkání zástupců Provincie Jižní Holandsko se zástupci  Ústeckého kraje. Na setkání byly prezentovány výsledky projektu vzájemné spolupráce,úspěšné projekty podpořené v rámci malého grantového programu v projektu „ Rozvoj systému EVVO v Ústeckém kraji“.  Setkání se zúčastnili zástupci z řad politiků a úředníků v Ústeckém kraji, ale také organizace činné v oblasti EVVO. Výsledkem jednání kromě  zhodnocení projektu bylo  i naplánování možné další mezinárodní spolupráce v oblasti EVVO v kraji.
· 6.února a 17. února se uskutečnilo setkání k projektu „ Ústecký kraj – kraj přírody a člověka“.Projekt bude nastartován 1.března 2006 a je financován z Evropských fondů na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek. Projekt potrvá 2 roky a jeho realizátorem je Ústecký kraj - středisko SEVER je jedním ze 5 dalších partnerů.
· 27.února proběhla tisková konference k projektu „ Ústecký kraj – kraj přírody a člověka“.
· Středisko SEVER se stalo spoluorganizátorem projektu „Krajina za školou,“ na kterém spolupracuje s organizací Centre for Modern Education. Proběhlo již několik pracovních schůzek se zástupci Města Litoměřice a školami, zapojenými do projektu.
· V kraji SEVER koordinuje projekt „Úspory energie na školách“ (viz výše)

Město Litoměřice:

· Dětské zastupitelstvo předložilo návrh rekonstrukce dětského hřiště k realizaci na Odbor rozvoje města Litoměřice.
· Proběhlo cca 25 výukových programů pro děti a žáky mateřských, základních a středních škol.
· Program „ Život na vesnici“ navštívilo cca 100 dětí ze speciálních škol litoměřického regionu


Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Na Valech 53, 412 01 Litoměřice, tel.: 416 734838, severltm@centrum.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist