Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

06.03.2006  |  125× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

ZLÍN - Další spoluprací s organizací EKO-KOM, která se podílí na vytvoření funkčního a efektivního systému sběru, svozu, třídění a zpracování využitelných složek komunálního odpadu doporučila Rada Zlínského kraje na svém posledním jednání schválit krajskému zastupitelstvu.
V letošním roce  by se spolupráce měla zaměřit především na zahuštění a doplnění sběrné sítě pro jednotlivé tříděné komodity a jejich rozšíření o další. Rovněž by se postupně měl zavést tříděný sběr v místech, kde ještě neprobíhá. Podstatnou část projektu tvoří také informační kampaň pro zvýšení propagace třídění a informovanosti obyvatelstva. Firma EKO-KOM současně zpracuje analýzu zařízení následného nakládaní a využitelností vytříděných komodit.
Zlínský kraj má zpracován a schválen plán odpadového hospodářství, jehož součásti jsou mimo jiné i zásady nakládání s komunálními odpady  a pravidla pro vytváření jednotné sítě pro nakládáními s nimi.

Nasavrky - Pracovníci zdejší Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory včera prováděli pravidelný měsíční odběr sněhových srážek a povrchových vod z povodí potoku Polomka. Tyto práce jsou součástí monitorovacího systému Geomon, který je koordinován Českou geologickou službou. "Jde o celosvětovou akci, která sleduje stav a vývoj přírodního prostředí na základě terénního sledování malých povodí. Jde především o množství a kvalitu srážek a sledování povrchového odtoku," řekl vedoucí Správy CHKO Železné hory František Bárta.

Premiéři Estonska, Litvy a Lotyšska se shodli na společném prohlášení k podpoře výstavby nové jaderné elektrárny v Litvě, která by nahradila elektrárnu Ignalina. Jeden ze dvou reaktorů byl odstaven na konci roku 2004, druhý by měl dosloužit v roce 2009. Všechny tři pobaltské státy podporují silnou evropskou společnou energetickou politiku, zároveň jsou přesvědčeny, že při rozvoji integrovaného energetického systému EU má mít každý z členských států právo rozhodnout, jaký druh energie chce využívat.

Evropská komise rázně popřela dohady, že by platné i budoucí evropské předpisy usnadňovaly dovoz odpadů z Německa do ČR. Podle ní jde spíše o střet mezi zájmy českého státu, který si dovoz odpadu nepřeje, a dalších, i veřejnoprávních subjektů na české a německé straně, které na něm mají zájem. "Jsme svědky sdílených zájmů některých subjektů v České republice a v Německu, které vycházejí z nevyužité kapacity českých spaloven odpadů a naopak jejich nedostatečné kapacity v Německu. Dalším podnětem je zřejmě rozdíl v ceně vyvážení odpadů na skládky a jejich spalováním v České republice," řekla mluvčí EK Barbara Helfferichová.

Finanční podporu z Evropské unie na nákup strojů, budování a rekonstrukci cest, cyklostezek či jiných rekreačních aktivit, mohou získat vlastníci, nebo nájemci lesů v rámci operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství.
"Podání žádosti není jednoduché a vyžaduje nejen přesné znění, ale také dokonalý projekt a řadu dalších administrativních náležitostí, se kterými žadatelé nemají mnoho zkušeností. Stačí pak malá chyba a žádost je neplatná," řekl ředitel společnosti Lesy města Písku Jiří Procházka.
Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice a ministerstvo zemědělství ve spolupráci se státním zemědělským intervenčním fondem proto pořádá v úterý 7. března v Kulturním domě v Písku jednodenní odborný seminář k tomuto tématu. Organizátorem je Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR v Pelhřimově. Takové přednášky se v republice uskuteční jen dvě. Po Písku to bude ještě v Olomouci.

Vazeni kolegove,
obracime se na vas s zadosti o nominovani kandidatu na Cenu Josefa Vavrouska za prosazovani udrzitelneho rozvoje a ochranu zivotniho prostredi.
Zaslete nam prosim vase nominace do 20.4. na cjv@ecn.cz na prilozenem formulari nebo prostrednictvim elektronickeho formulare na www.nadacepartnertvi.cz
Vyhlaseni vysledku probehne 26.6. v Praze.
Dekuji a za Nadaci Partnerstvi a Nadaci Charty 77 se tesim na vase nominace.
Tomáš Růžička

MLADÁ BOLESLAV: Na nelegálně založenou skládku komunálního odpadu narazil na Mladoboleslavsku zaměstnanec firmy Vojenské lesy. V katastru obce Luštěnice, část Sluneční na oploceném pozemku uvedené firmy objevil dvaatřicet balíků reklamních letáků s německým textem, obalů od potravin, gumy a dalšího materiálu.
Celkem se jedná o více než třicet kubíků odpadu o hmotnosti téměř deset tun. Jednotlivé balíky mají objem asi jeden metr krychlový, jsou přepásány drátem a váží kolem 300 kg. Odpad na toto místo složila zatím nezjištěná osoba v době od prosince loňského roku do současnosti. Případ šetří policisté z Dobrovice.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist