Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bouzovsko získalo environmentální volnočasové centrum

08.03.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Bouzovsko získalo environmentální volnočasové centrum Bouzovsko získalo environmentální volnočasové centrum aktivit, profesní školení a podporu občanskému sektoru skrze prostředky programu EU směřované občanskému sdružení PermaLot

Na posledním zasedání zastupitelstva Olomouckého kraje se rozhodlo, že Kraj bude financovat 24 různých projektů v rámci programu SROP, opatření 3.2 Podpora sociální integrace v Olomouckém kraji. Jedním z projektů, které tuto podporu získaly na 2,5 roku je Vytvoření environmentálně vzdělávacího centra Pod klenbami pro volnočasové aktivity a profesní školení Moderní hliněné omítání

“Je to skvělá zpráva: nejenom, že to pomůže vytvořit 2,5 pracovních místa na venkově, ale také budeme moci vytvořitkvalitní volnočasové nabídky pro mladé lidi, kteří odpoledne a po večerech často nemají kam jít", říká Radka Vaculova, jednatelka PermaLotu a učitelka odpoledních hodin angličtiny na škole v Bouzově. Centrum bude schopné nabídnout řadu příležitostí pro drobnou řemeslnou výrobu jako keramika, práce s kůží a se dřevem a také kurzy výpočetní techniky a jazyků pro místní občany.

Profesní školení Moderní hliněné omítání se váže na náš projekt vytvoření “Přírodního domu” v Podolí u Bouzova, který bude ukázkou moderních přírodních stavitelských technik a alternativní energie pro domácí využití. Školení bude probíhat ve spolupráci s regionálními partnery, kterými jsou P-Centrum Olomouc a SPŠ Olomouc. Hlavním lektorem bude bývalý český občan, který nyní v Rakousku vlastní úspěšnou společnost zabývající se hliněnými omítkami. (více informací na www.lehm.at <http://www.lehm.at>)

Moderní hliněná omítka je v západní Evropě rychle se šířící trend. Díky předpřipravených směsí, pigmentů a moderním míchacím a nástřikovým strojům lze vytvořit půvabné, barevné a zdravé interiéry. Součástí školení budou lekce základních jazykových dovedností a práce s IT, aby si účastníci byli schopni založit svou vlastní živnost a případně i získat práci v zahraničí.

"Je to poprvé, kdy získáváme podstatné a dlouhodobné prostředky. Chápeme je jako ohodnocení naší práce za poslední 4 roky. Zároveň podporují naše snahy v oblasti veřejného vzdělávání a vytváření příkladů místní udržitelnosti na venkově,” říká Max Vittrup Jensen, předseda PermaLotu a přírodní stavitel. ”Žijeme v malé vesnici s vysokou mírou nezaměstnanosti, každé pracovní místo je zde vzácné. Hodláme vytvořit několik dalších míst. Podle našeho poslání se snažíme přispět k obnovení místní udržitelnosti tím, že zprostředkováváme alternativní ekonomické příležitosti a zároveň budujeme příklad udržitelného života, přírodního stavění, alternativní energie a odpadového hospodářství.”

Jedna důležitá otázka týkající se předfinancování však stále zůstává nevyřešená. PermaLot stále čeká na zhruba 250.000 Kč, které předfinancoval v rámci projektů z Olomouckého kraje, Ministerstva zemědělství a Agentury Mládež. (A to vše navíc ke spolufinancování ve výši 600.000 Kč v rámci programu EU Mládež.) Je smutnou realitou, že většina institucí neplatí včas kvůli byrokratickým zpožděním. V případě Ministerstva zemědělství se jedná o zpoždění 7 měsíců. Takto se skoro nemožné získat externí financování a v nejhorším případě to znamená, že řada dobře zamýšlených projektů nikdy nebude provedena či se nezdaří, protože je třeba zaměstnancům a věřitelům platit včas. Na konci února tedy PermaLot dočasně nebude mít přístup k energii a telefonnímu spojení právě kvůlit výše uvedeným zpožděním. A to pomíjíme skutečnost, že je třeba platit i další faktury.

PermaLot není v tomto dilema jediným. Po celé ČR najdete řadu odhodlaných organizací, které se podivují nad předpokladem úředníků, že neziskový sektor bude předfinancovávat grantové projekty s dobou trvání i 3 roky, když banky na takové projekty nechtějí půjčovat peníze. Zdá se, že základním problémem je, že vedoucí pracovníci ministerstev mají pramálo pochopení pro to, co to znamená pracovat v občanském sektoru.

"Bylo by velmi zajímavé se podívat na to, kolik z úředníků by ve své práci zůstalo, kdyby museli předfinancovávat své mzdy, které by nedostali proplacené včas, kdyby ztratili základní pohodlí a žili pod hranicí oficiální minimální životní úrovně,” dodává kontroverzní Dán Max Vittrup Jensen. “Doufáme, že se přinejmenším na příští konferenci UNO během víkendu setkáme s novým přístupem ze strany úředníků."

Pro další informace:
Max Vittrup Jensen, předseda (anglicky/německy):
737 578 314 / 585 15 20 10  - max@PermaLot.org
Radka Vaculová, jednatelka
737 410 259 / 585 15 20 10  - radka@PermaLot.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist