Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

O odpadech v Bruselu

09.03.2006  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

O odpadech v Bruselu

Dnes se v Bruselu uskuteční řádné zasedání Rady EU pro životní prostředí, kterého se zúčastní delegace České republiky vedená ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem.

Rada se bude zabývat řadou témat: tematickou strategií o znečišťování ovzduší [1],  geneticky modifikovanými organismy [2], návrhem směrnice o hodnocení a zvládání povodní [3] či přezkumem strategie udržitelného rozvoje [4] a dalšími.  Pro Českou republiku bude klíčová politická debata o návrhu nové evropské směrnice o odpadech.

Ministr Ambrozek vysvětlí, proč Česká republika s navrženým zněním směrnice nesouhlasí. Změna v hierarchii nakládání s komunálními odpady totiž dává materiálové a energetické využití odpadů na stejnou úroveň. Současně změnou definice mění spalovny komunálních odpadů ze zařízení na odstraňování odpadů na zařízení k jejich energetickému využití. Tyto změny by přinesly riziko, že se bohatší země EU budou zbavovat svého směsného komunálního odpadu jeho vývozem ke svým sousedům. S tím Česká republika zásadně nesouhlasí a navrhuje další pojistky bránící dovozu odpadů – například rozšíření a posílení principu soběstačnosti a blízkosti.

„Jako hlavní nedostatek vidím to, že směrnice nereflektuje rozdílnost ekonomických podmínek v nových členských státech EU. Rozdílná cenová úroveň v oblasti nakládání s odpady vytváří předpoklady k nežádoucí přeshraniční přepravě odpadů ze zemí EU-15 do nových členských zemí – k ekodumpingu. V poslední době zaznamenávám zájem o přeshraniční přepravu komunálního odpadu ke spalování v ČR a bohužel i řadu případů nezákonných přeprav komunálního odpadu pocházejícího z Německa. Současná podoba návrhu směrnice by způsobila řádové zvýšení dovozů odpadů do ČR a téměř znemožnila kontrolu a odhalování nelegálních dovozů,“ konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Poznámky:

[1] Strategie stanovuje dočasné cíle v oblasti znečišťování ovzduší v Evropské unii a navrhuje vhodná opatření k jejich dosažení. Zároveň doporučuje, aby došlo k většímu začlenění aspektů ochrany ovzduší do ostatních politik a programů. Naopak nepřináší očekávaný návrh na regulaci malých spalovacích zdrojů. Strategie dále navrhuje zjednodušení a zefektivnění současné legislativy v oblasti kvality ovzduší tím, že sjednocuje právní nástroje v oblasti kvality ovzduší do jednoho právního předpisu a navrhuje zavedení nových norem v oblasti kvality ovzduší – zavedení sledování frakce PM2,5  a zlepšení systému sběru informací z monitoringu kvality ovzduší. Součástí strategie je i plánovaná revize směrnice o národních emisních stropech, aby se zajistilo snížení emisí oxidů dusíku, oxidu siřičitého, těkavých organických sloučenin, amoniaku a primárních jemných částic  v souladu s dočasnými cíly navrženými pro  rok 2020.

[2] V politické rozpravě bude Česká republika navrhovat, aby pro výzkum účinků geneticky modifikovaných organismů vznikla jednotná evropská metodika

[3] V hlavních bodech ukládá návrh směrnice členským státům provést předběžné vyhodnocení povodňových rizik, zpracovat mapy povodňových rizik a návazně zpracovat plány pro zvládání povodňových rizik. Zpracování jednotlivých kroků má být úzce svázáno s implementací rámcové směrnice o vodní politice (2000/60/ES), zejména s přípravou a zpracováním plánů povodí podle této směrnice.

[4] Pro zasedání Rady ministrů jsou navrženy tři okruhy otázek k diskuzi (stejné budou předloženy i dalším formacím Rady). Výstupy z jednotlivých Rad budou sloužit jako jeden z podkladů pro přípravu nové revidované strategie, která bude projednávána na zasedání Evropské rady v červnu 2006. Příští vyhodnocení a aktualizace Strategie udržitelného rozvoje EU by mělo být zahájeno během roku 2009.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist