Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

16.03.2006  |  128× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

CO VČERA SCHVÁLILA SNĚMOVNA:
Pohonné hmoty
Zpřísňují se podmínky. Povinná bude evidence prodávaných pohonných hmot u čerpacích stanic, včetně jejich množství, jakosti a složení. Povinně se také budou muset registrovat čerpací stanice. Ty také budou muset splňovat požadavky vylučující závažná rizika pro zdraví a bezpečnost osob a pro životní prostředí.

Z kvetoucích kočiček, jednoho ze symbolů blížícího se jara, se už radují dívky v Plzni. Své o blížícím se jaru zřejmě vědí i medvědi v plzeňské zoo, kteří se včera probudili ze zimního spánku. Na Rokycansko přiletěli z jižních krajů holubi hřivnáči a v nedalekých Zdicích na Berounsku se objevil dokonce čáp bílý. Jen meteorologové s jarní předpovědí váhají. Zatažená obloha a sněhové přeháňky vyplní počasí až do konce týdne.

Evropské uskupení nevládních ekologických organizací „Green 10” vydalo dokument, ve kterém představuje svoje představy o revizi strategie udržitelného rozvoje EU (EU SDS). Toto téma je kromě jiných projednáváno tento týden na Radě ministrů životního prostředí.  Zelená desítka nabádá evropské politiky zejména k přijetí měřitelných závazných cílů pro všechny oblasti, kterých se EU SDS dotýká a k důslednější implementaci environmentální politiky. Mezi hlavní priority programu patří mimo jiné přesun 10% daňového zatížení z práce na environmentální zátěže a zajištění 50% snížení spotřeby ropných paliv u nových automobilů během následujících deseti let. Více: http://www.zelenykruh.cz/cz/?cislo=113.

Nová stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru z oblasti životního prostředí, rozvoje venkova a zemědělství, týkající se témat: Obnovitelné suroviny – perspektivy rozvoje využívání látek a energie (z vlastní iniciativy); Dřevo jako zdroj energie v rozšiřující se Evropě (průzkumné stanovisko); Účinky mezinárodních dohod o snižování skleníkových plynů na procesy průmyslových změn v Evropě (stanovisko z vlastní iniciativy) najdete na: http://www.esc.eu.int/.

Během rakouského předsednictví EU padnou klíčová rozhodnutí o směřování EU na poli genetického inženýrství. Evropská komise pořádá ve Vídni od 4.-6. dubna 2006 konferenci „The Freedom of Choice“, jejímž cílem je za účasti expertů a politiků vytvořit rámec pro koexistenci GMO-free zemědělství a GMO zemědělství. Množství nevládních organizací, které nemohly být na konferenci akreditovány, se rozhodlo vyjádřit svůj názor pochodem „March for a GMO-free Europe“ konaným 5. dubna 2006 ve Vídni. Cílem akce, které se budou účastnit lidé z evropských GMO-free regionů, je vyjádřit celoevropský odpor proti GMO. Pochodu se zúčastní ekologové, ochránci spotřebitelů, politikové, zemědělci, antiglobalisté a občané z mnoha evropských zemí a budou mj. prezentovat „Vídeňskou deklaraci za GMO-free Evropu“. Kromě toho byla pro posílení hlasů regionů a komunit koalicí nevládních organizací sepsána celoevropská petice, pod kterou se podepisují regionální a lokální zastupitelstva a požadují své demokratické právo na rozhodnutí, zda se v jejich regionu budou pěstovat GMO plodiny. Více o pochodu i petici najdete na: www.gmofree-europe.org.

Britské Ministerstvo životního prostředí vydalo průvodce ekologickými značkami produktů The Shopper’s Guide to Green Labels. Má sloužit ministerstvům životního prostředí v dalších zemích a ekologickým organizacím, které chtějí podporovat spolehlivé ekologické značky. Průvodce (v angličtině) je ke stažení na: www.defra.gov.uk/environment/consumerprod/shopguide/.

Zelený kruh vydal infolist BIOMASA – návrat k lokální surovinové politice a šance pro ekologické organizace (v souvislosti s únorovým seminářem). Obsahem infolistu jsou základní environmentální fakta týkající se biomasy, situace v ČR, mezinárodní závazky, příklad dobré praxe apod. Infolist je určen pro osvětu prováděnou nevládními organizacemi a je vhodný k distribuci na veřejnosti a zejména do obcí. Stáhnout si ho můžete zde: http://www.zelenykruh.cz/dokumenty/infolist-biomasa.pdf, o papírovou verzi si pište na: linda.klvanova@ecn.cz.

Zelený kruh vydal nové infolisty k projektu HRA O ZEMI. Hra o zemi a ekologická stopa – pracovní list č. 1: http://www.zelenykruh.cz/dokumenty/prac-list-hra-o-zemi.pdf, a dále Infolist Metody aktivního učení (příručka pro středoškolské pedagogy: http://www.zelenykruh.cz/dokumenty/prac-list-hra-o-zemi.pdf. Infolisty Vám také můžeme zaslat v papírové podobě. Pište si na: linda.klvanova@ecn.cz.

Začal vycházet nový Recyklační zpravodaj – e-mailový občasník určený k informování aktivních občanů o odpadové politice a zlepšení recyklace v České republice. Pokud chcete Recyklační zpravodaj dostávat nebo do něj přispívat, pište si na adresu: ivo.kropacek@hnutiduha.cz. Každé číslo RZ bude ke stažení na www.hnutiduha.cz/odpady/recyklacni_zpravodaj.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist