Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové mýtné má za úkol snížit znečištění

29.03.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

Nové mýtné má za úkol snížit znečištění

Krátce:
Ministři dopravy EU včera na svém zasedání schválili směrnici o tzv. „euromýtném.“ Nová směrnice má přinést zlepšení v regulaci nákladní dopravy, snížit úroveň znečištění životního prostředí a zajistit prostředky na alternativní dopravní infrastrukturu.

Souvislosti:

Směrnice o mýtném byla prosazena po dlouhých debatách mezi zeměmi na okraji Unie, které usilovaly o co nejnižší silniční poplatky a zeměmi ve středu EU, které trpí nadměrným nárůstem tranzitní dopravy.

Cílem směrnice není zavést jednotné poplatky za přepravu, ale umožnit všem státům pružně přizpůsobit poplatky za užívání silniční sítě s ohledem na preference jednotlivých zemí. Nový systém umožní státům zpoplatnit vedle dálniční sítě také další komunikace, které jsou součástí transevropské sítě. Vedle toho státy mohou zpoplatnit i užívání silnic, které nejsou součástí této sítě, ale mohou též ponechat silnice bez poplatků.

Témata:

Unie si od směrnice slibuje, že přispěje k tomu, aby si přepravci začali postupně uvědomovat náklady svých aktivit. Cílem je snížit znečištění životního prostředí, omezit časté dopravní zácpy a vytvořit dodatečné zdroje financování pro vytváření dopravní infrastruktury. V delším časovém horizontu má směrnice přispět k omezeni silniční dopravy a podpoře ekologičtější přepravě, zejména železniční.

K tomu má dále přispět rozšíření skupiny zpoplatněných vozidel. Zatímco v současné době se směrnice o mýtném vztahuje na vozidla těžší než 12 tun, od nynějška se bude týkat vozidel od 3,5 tuny výše. Členské státy mohou upravit svůj systém mýtného podle svých potřeb. Poplatky mohou být určeny na základě toho, do jaké emisní kategorie vozidla spadají, jaká je velikost zatížení, které způsobují silnicím, podle místa, času nebo četnosti dopravních zácep.

Stanoviska:

Místopředseda Evropské komise Jacques Barrot vidí v nové směrnici „ […] významný krok na cestě ke spravedlivějšímu a efektivnějšímu zpoplatnění dopravní infrastruktury“.

Podle českého ministra dopravy Milana Šimonovského směrnice nebude pro ČR znamenat žádné zásadnější změny kromě toho, že umožní zpoplatnit celou silniční síť. Ministr dále uvedl, že zákon o elektronickém mýtném, který má nabýt účinnosti od 1. ledna 2007, je již v souladu s nově schválenou směrnicí.

V souvislosti s implementováním směrnice ministr odhaduje, že výnos z mýtného může stoupnout osmkrát až desetkrát oproti dnešnímu stavu. "V současné době očekáváme od mýta za kategorii kamionů těžších 12 tun výnos od deseti do 14 miliard korun. Pokud bychom je zavedli ve stejném rozsahu i na kategorii od 3,5 tuny, pak očekáváme výnos 24-25 miliard,“ uvedl Šimonovský.

Další kroky:

Členské státy mají nyní dva roky, aby směrnici převedly do národních systémů práva. V průběhu těchto dvou let bude Komise pracovat na vytváření modelu, který přinese jednotnou metodiku při posuzování externích nákladů dopravy. Spolu s tímto modelem může Komise přijít s úpravou stávající směrnice.Odkazy:
Instituce EU Média

http://www.euractiv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist