Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

31.03.2006  |  131× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

V Ústí nad Labem má být další obchodní centrum. Podle mluvčího magistrátu město výstavbě dalších nebrání, lidé si mají sami vybrat, kam budou chodit a kam ne.
Uvedu pár důvodů, proč by bránit mělo. Hypermarkety způsobují značné problémy. Jejich existence likviduje drobné obchodníky v jejich okolí, velká část zboží se dováží z velkých vzdáleností, což vede k nárůstu kamiónové dopravy, mnoho prodávaných výrobků pochází ze zahraničí, čímž se komplikuje situace českým podnikům.
Výstavba velkých obchodních domů na okrajích měst vede k vylidňování městských center, pokud se postaví přímo v nich, pak zase ruší po staletí vytvářený architektonický ráz. V okolí takových obchodních zařízení dochází ke zvyšování dopravní zátěže, k čemuž přispívají velkokapacitní parkoviště, dochází k dalšímu zastavování volné krajiny. Máme-li v kraji řešit otázku nezaměstnanosti, potřebujeme provést strukturální změny, a ne pouze přehodit dělníky z továren za pulty s lákavým zbožím.
Jiří Škoda, místopředseda ústecké krajské organizace Strany zelených

Reaguji na článek Jeremyho Rifkina Malý krůček pro vodík, velký skok do nové éry (HN 15. března).
Vodík není v žádném případě palivo, ale pouze nosič energie. Palivem by byl v případě, že by se na zemi nacházel jako surovina. Lze jej zatím efektivně a v dostatečném množství vyrábět jen s pomocí elektrické energie. Pokud jede vlak, tramvaj, trolejbus na trolej, je to stejný princip jako na vodíkový článek. Vodík musíme přece vyrobit z elektřiny.
A nahradit vodíkem fosilní paliva (vodík můžeme také spalovat v běžných motorech) by znamenalo postavit několikanásobně více elektráren, zřejmě atomových.
Ing. Miroslav Tvrdek, miroslav.tvrdek@stiga.cz

Od 5. do 8. dubna bude výstaviště v Norimberku hostit největší jihoněmecký veletrh sanitární techniky, vytápění a klimatizace - IFH/Intherm. Výstava se koná v dvouletých intervalech od roku 1976, letošní ročník je tedy jubilejním. Téměř tisícovka vystavovatelů z 26 zemí bude představovat současnou nabídku produktů a služeb pro vytápění a klimatizaci, ale i produktové inovace a trendy v oboru, které jsou zaměřeny do jeho budoucnosti. V současné době patří k hlavním lákadlům ekologické technologie, navazující na řadu modernizačních aktivit v high-tech provedení - solární kolektory, tepelná čerpadla a další metody využívání obnovitelných zdrojů energie.

Jako výsměch zdravému rozumu vyznívá článek V zemi vyroste sto pump na zemní plyn (HN 17. března). Přitom nejde o úvahu, ale o dohodu mezi státem a firmou RWE Transgas.
My žijící na vesnici jsme svědky, že po zdražení plynu se jím topí jen výjimečně. Jsme ale také svědky toho, že kolem nás přibývá ladem ležící půdy v rámci tzv. krajinotvorby. Tento podvod na zemědělství prosazují státní orgány i zelená iniciativa. Přitom české zemědělství má bezkonkurenční šanci být v Evropě na předním místě v produkci bioplynu a jeho přeměně v elektrickou energii.
Ta šance tkví v existenci velkovýrobních celků orientovaných na produkci mléka, vepřového a drůbežího masa a vajec. Elektřina produkovaná z kejdy při příměsi rostlinné biomasy může pronikavě zvýšit konkurenceschopnost našeho zemědělství. Už dnes by bylo možno počítat s produkcí nejméně sta velkých podniků, jako je například Krásná Hora na Příbramsku.
Vlastimil Kozel, Krhanice

Ministr zivotniho prostredi  Libor Ambrozek prerusi kvuli povodnim predcasne svou zahranicni sluzebni cestu a vrati se v patek rano do Prahy.

MACOCHA: Jezero v zatopené Císařské jeskyni u Ostrova u Macochy na Blanensku ve středu odčerpávaly dvě jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Voda z přívalových dešťů a podzemních zdrojů zaplavila jeskyni, která v Moravském krasu slouží pro speleoterapii pacientů dětské ozdravovny, a voda ohrožovala také elektroinstalaci a rozvodné skříně.
„Hasiči nejdříve odčerpávali vodu z nadzemního jezírka, pak čerpadla přesunuli do jeskyně a hladinu se jim podařilo výrazně snížit až po několika hodinách čerpání. Přívalová voda na Blanensku také zasáhla obec Sloup, zatopila správní budovu Sloupsko-šošůvských jeskyní a vedla ke zvýšení průtoku podzemní říčky Punkvy. V obci voda zasáhla sklepy několika domů, z jednoho z nich hasiči evakuovali nemocnou ženu,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.
Na toku řeky Svitavy, kde v okrese Blansko platí druhý stupeň povodňové aktivity, profesionální a dobrovolní hasiči na několika místech čistili jezy od větví a naplavenin, a odčerpávali vodu ze sklepů domů. Voda zaplavila i sklepy a suterénní prostory několika průmyslových objektů, například slévárny na břehu Svitavy v Blansku.

Národná banka Slovenska (NBS) začne vo štvrtok predávať pamätné strieborné mince s tematikou Ochrana prírody a krajiny – Národný park Muránska planina. Sú v nominálnej hodnote 500 korún. Na líci je zobrazený kvet lykovca muránskeho a nad ním časť zrúcaniny Muránskeho hradu. V ľavej spodnej časti je štátny znak s názvom štátu Slovenská republika. Letopočet razby 2006 je pri spodnom okraji mince. Na rube mince je zobrazený pár koní norika muránskeho typu, nad nimi je časť panorámy Muránskej planiny a názov národného parku. Pri pravom okraji je označenie nominálnej hodnoty mince 500 Sk. Mince sú vyhotovené v bežnom vyhotovení a vo vyhotovení proof. Autorom návrhu mince je Karol Ličko. Mince vyrobila Mincovňa Kremnica.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist