Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co se událo v březnu 2006 na SEVERu

08.04.2006  |  155× přečteno      vytisknout článek

= Středisku ekologické výchovy SEVER

Česká republika:

· V Pardubickém a Královéhradeckém kraji pokračuje realizace projektu „KAPKA21“, který přinese 17,8 milionů korun z Evropských fondů na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek.. Projekt potrvá 2 roky a jeho realizátorem projektu je středisko SEVER ve spolupráci s 10 dalšími partnery – oběma kraji, Ekocentrem Paleta, ČSOP Křižánky, Správou KRNAP, Univerzitou Hradec Králové, RRA Pardubického kraje, SSEV Pavučina, STEP a Nadací Partnerství. Na obdobném projektu pod názvem  „Ústecký kraj – kraj přírody a člověka“ se SEVER podílí i v Ústeckém kraji, byl tento projekt  zahájen 1.3.2006. V rámci tohoto projektu proběhlo několik setkání zástupců rozšiřujících se a nově vzniklých ekocenter.

· Ve dnech 6.-9. března proběhly zahajovací instruktážní semináře pro školy, které se přihlásily do programu Škola pro udržitelný život. 6.9. v Pardubicích, 7. a 8.3. v Hradci Králové, 9.3. ve Velkém Oseku. Jde o společný grantový a asistenční program, jehož spoluvyhlašovateli jsou již třetím rokem Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy SEVER. Program  probíhá na školách v Královéhradeckém,  Pardubickém  a Středočeském kraji (okr.Kolín, Nymburk, Kutná Hora) a připravuje se i na jižní Moravě. Cílem programu je udržitelný rozvoj a zlepšení prostředí v obcích a podpora komunitní práce. V loňském ročníku bylo z téměř 60 projektů vybráno 19, na něž školy ve 3 krajích získaly  třičtvrtě miliónu Kč. Letos projevilo o projekt předběžně zájem cca 100 škol. Na mezinárodní úrovni je program realizován ve spolupráci s organizací Groundworks z Velké Británie a Fundacija Partnerstvo dla Środowiska z Polska. Podrobnější informace na www.sever.ekologickavychova.cz a www.ssd-cap.org.

· Byly vyhlášeny výsledky  projektu „Úspory energie ve škole“, jehož vyhlašovatelem je Nadace Partnerství a celostátním koordinátorem středisko  SEVER. Dne 24.3. proběhlo vyhlášení v Litoměřicích (Ústecký kraj) a dne 27.3. v Hradci Králové (Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj). Úspěšní řešitelé obdrželi finanční odměny ( využitelné pro energetická úsporná opatření na škole) a nejlepší postoupí do celostátního kola, které bude v květnu 06. SEVER koordinoval  projekt na 11 základních a středních školách Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje, v dalších krajích jej zajišťují Středisko pro vzdělávání v přírodě Chaloupky, Sdružení pro ekologickou výchovu Tereza a Vita Ostrava. 


· Středisko ekologické výchovy SEVER je pořadatelem jednoho z pěti běhů Specializačního studia pro školní koordinátory EVVO (ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty), které SSEV Pavučina připravilo ve spolupráci s členskými středisky v rámci projektu Vzdělávání školních koordinátorů EVVO. Specializační studium zajišťované SEVERem proběhne na území Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického a Ústeckého kraje od srpna 2006 do srpna 2007. Přihlásit se mohou do 20.4. zájemci z úplných základních a středních škol, případně školských zařízení z celé ČR mimo území Prahy. Studium v rozsahu 250 vyučovacích hodin je hrazeno z Evropských sociálních fondů a akreditováno MŠMT. Po úspěšném absolvování získá každý účastník osvědčení a odměnu 5 000,-.

· Lektoři SEVERu vedli vzdělávací akce pro pracovníky středisek ekologické výchovy a pro učitele – seminář pro organizátory specializačního studia pro školní koordinátory ekologické výchovy na Pálavě (15.-17.3.), seminář pro učitele v Plzni (24.3.). Českou republiku budou prezentovali na Konferenci o vzdělávání pro udržitelný rozvoj ve Vídni (13.-15.3.), s britskými partnery připravovali letní tábor v Jezerní oblasti v Anglii (17.-19.3.).
· Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) do pobytového střediska v Horním Maršově přijeli žáci z Královéhradeckého a Libereckého kraje: ze ZŠ Nový Bydžov (6.-10.3.), ZŠ Kosmonosy (13.-17.3.), ZŠ Na Daliborce, Hořice (20.3.-24.3.), ZŠ Smiřice (27. -31.3.)

Královéhradecký kraj:
· V kraji probíhá od  1.1.2006 realizace projektu „KAPKA21“, který přinese několik milionů korun z Evropských fondů na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek (viz výše).
· Ve dnech 6.-9.3. se uskutečnily instruktážní semináře k projektu Škola pro udržitelný život (viz výše).
· V rámci akcí  pro učitele proběhly v Hradci Králové semináře: 22.3. „Chléb náš vezdejší“ pro učitelky MŠ a 1.st.ZŠ. zaměřený na pochopení nejzákladnějších vztahů a souvislostí v ekosystémech na modelu statku z 1.pol. 19.stol.
· 29.3. „Zelený balíček“. Šlo o třetí seminář tohoto druhu -  po jeho absolvování obdržel každý pro svou školu multimediální učební pomůcku pro ekologickou výchovu na 2.stupni ZŠ a SŠ. V současnosti má již tuto pomůcku 80 škol KH kraje.
· Dne 27.3. bylo v Hradci Králové na setkání škol slavnostní vyhlášení výsledků  projektu „Úspory energie na školách“, který koordinuje SEVER (viz výše). První místo a postup do celostátního kola získala ZŠ Machov.
· 29.3. se v Hradci Králové  konal seminář pro učitele „Zelený balíček“. Šlo o třetí seminář tohoto druhu -  po jeho absolvování obdržel každý pro svou školu multimediální učební pomůcku pro ekologickou výchovu na 2.stupni ZŠ a SŠ. V současnosti má již tuto pomůcku 80 škol KH kraje.
· Vyšlo další číslo krajského bulletinu pro ekologickou výchovu EKOTON.

Hradec Králové:

· V sobotu 18.3. se opět sešli členové přírodovědného klubu SVIŽNÍK na akci „Volání jara“.  Děti navštívily skleník Farmaceutické fakulty v Hradci Králové, absolvovaly  programu „Lidé celého světa“ a výlet do Novohradeckých lesů..
· V měsíci březnu proběhlo na pracovišti v Hradci Králové 32  ekologických výukových programů pro MŠ, ZŠ a SŠ.

Krkonoše, Trutnovsko:

· proběhla distribuce nového vydání publikace Rádce pro občany Trutnovska ve věcech životního prostředí
· Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – DOTEK na bývalé faře v Horním Maršově  
             připravil tyto akce:
· 4.3. - Masopust ve spolupráci s maršovskými hasiči ( výroba masek, průvod, karnevalem)
· 18.3. - Promítání fotografií a cestopisné povídání o Laosu a Vietnamu
· 24.3.- Koncert pěveckého souboru Collegium 419 ve starém kostele ve spolupráci s farností v Mladých Bukách, obcí Horní Maršov a Svazkem obcí Východní Krkonoše
· Dne 23.3. v rámci Ekologického klubu učitelů Podkrkonoší - SEVERKA – proběhla přednáška na téma: Krkonošské podzemí a důlní činnost.
· V pobytovém středisku v Horním Maršově proběhly pobytové výukové programy (viz výše)
· Každý pátek Ekologický kroužek pro žáky prvního stupně ZŠ Horní Maršov a jeden pátek v měsíci pro druhý stupeň
· Uskutečnily se 3 krátkodobé výukové programy pro mateřské školy v Trutnově (7., 28. a 30.3.)

Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horní Maršov 127, 542 26, tel.499874326, 499874280, sever@ecn.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319, sever-hk@ekologickavychova.cz

Ústecký kraj:
· Dne 1.3. byl zahájen projekt „ Ústecký kraj – kraj přírody a člověka“, který je financován z Evropských fondů na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek.(viz výše). V rámci tohoto projektu proběhlo několik setkání zástupců rozšiřujících se a nově vzniklých ekocenter v kraji .
· 24.3. byl slavnostně zakončen projekt „Úspory energie na školách“ (viz výše).Nejvyšší ocenění a finanční odměnu v hodnotě 20 000,- Kč získalo Gymnázium Roudnice nad Labem, které postupuje do celostátního kola.
· 29.3. proběhlo setkání poradního sboru EVVO v Ústeckém kraji v EC Šťovík v Teplicích.
· 30.3. proběhl v EC Šťovík v Teplicích seminář pro pedagogické pracovníky mateřských škol „Čtyři království“, který představil atraktivní náměty a metody  EV  využitelné ve výchově a vzdělávání  v mateřských školách.    

Město Litoměřice:
· Proběhlo celkem 23 programů pro mateřské, základní i střední školy.
· Dětské zastupitelstvo připravuje novou kampaň ve školách „ Prevence kouření na 1.a 2. stupni ZŠ“. V rámci příprav se uskutečnila beseda pro dětské zastupitele s Dr. P. Lebedovou z Pedagogicko -psychologické poradny na téma prevence sociálně patologických jevů.

Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Na Valech 53, 412 01 Litoměřice, tel.: 416 734838, severltm@centrum.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist